reklama

Ochrana rostlin před mrazem je nutností

Před příchodem mrazivého zimního počasí je na čase připravit i zahradu, a to především choulostivé zahradní rostliny, které mohou při nízkých teplotách omrznout. Jak ochránit jednoduše rostliny proti mrazu? To a ještě mnohem více naleznete na dalších řádcích.

Kombinovaná ochrana rostliny před mrazem netkanou textilií a listím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana rostlin před mrazem přichází v úvahu tehdy, pokud se dny zkrátí a denní teploty poklesnou pod 10 °C. Hlavně v noci je pak riziko teplot kolem bodu mrazu již vyšší a nechráněné rostliny mohou být poškozeny. Z těch citlivějších to je především levandule, hortenzie nebo pnoucí plaménky.

Trvalky a bylinky chraňte před vymrznutím nejlépe tak, že jim zastříhnete všechna květenství a rostliny opatrně přikryjete chvojím. Možné a vhodné je také použití netkané textilie, tu musíte zatížit, aby při silnějším větru nebyla odfouknuta pryč. Chvojí z jehličnanů, které seženete například u sousedů při prořezávce, je zdaleka nejvhodnější volbou. Tento přírodní materiál je prodyšný a na jaře jej pak zlikvidujete třeba pomocí drtiče nebo štěpkovače zahradního odpadu. 

Chvojí vypadá ze všech ochranných materiálů rozhodně nejvíce přirozeně
Chvojí vypadá ze všech ochranných materiálů rozhodně nejvíce přirozeně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kolem keřů se často využívá také nastýlání listí. Je to další z jednoduchých a účinných řešení, která fungují. Ale pozor, používejte pouze listí ze zdravých stromů, protože jinak si po zahradě můžete šířit některé úporné choroby, jako je třeba spála peckovin!

Tunel z netkané textilie, využitelný třeba pro levanduli
Tunel z netkané textilie, využitelný třeba pro levanduli (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podobně jako u trvalek můžete netkanou textilii využít například i pro ochranu některých vyšších keřů před rozlámáním sněhem. Co však nikdy nepoužívejte, jsou různé plastové pytle nebo plachty, pod kterými dochází ke kondenzaci vody, hnilobě, plísním a následným poškozováním rostlin.

Netkaná textilie neochrání choulostivé druhy pouze před mrazem, zároveň brání před rozlámáním těžkým sněhem
Netkaná textilie neochrání choulostivé druhy pouze před mrazem, zároveň brání před rozlámáním těžkým sněhem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teplomilné rostliny, jako jsou citrusy, fuchsie a další druhy, se přesouvají do teplejších prostranství nejpozději na začátku října, kdy teploty začnou pozvolna klesat. Jejich přezimování je možné při teplotách kolem 10 °C, kdy je jejich metabolismus výrazně zpomalen, a proto je nutné je zalévat jen velmi mírně a jednou za čas.

Podobně zimujte také například muškáty. Klasické vzpřímené kultivary jsou velice odolné a k zimování na místo bez rizika mrazů se přesouvají až ve chvílích, kdy noční teploty poklesnou až k 5 ° C.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček