Víte, jak nejlépe ochránit ovocné stromy před nadcházející zimou? A v zimě zalévat nebo nezalévat? Také byste měli vyřešit ochranu před okusem i před škůdci, kteří hned zjara začnou našich ovocným stromům ubližovat. Nepodceňujte takovou přípravu, stromy bez naší péče nemusí zimu přežít.

Příprava ovocných stromů na zimu
Podzim se přehoupává do zimního období, a ačkoliv jsme ze zahrady odvezli už i poslední mrkvičku, je tu něco, co bude naši péči ještě potřebovat. A to jsou ovocné stromy. Říkáte si, co by tak stromy ještě mohly potřebovat? Listí už opadalo, stromy se ukládají k zimnímu spánku, ořezané také již jsou, tak co ještě? Nesmíme zapomenout na dvě nejdůležitější věci, které by našim ovocným stromům mohly výrazně uškodit.

Ochrana před škůdci
V zimě sice všichni drobní škůdci přezimují, bohužel většina z nich pod kůrou stromů nebo v půdě. Zato na jaře, jakmile sluníčko půdu a stromy ohřeje, se začnou škůdci ozývat s plnou silou. Proto je vhodné již před zimou stromy na jarní nájezdy škůdců připravit. Můžeme zvolit ekologickou variantu, a tou jsou speciální plstěné pásy, v nichž jsou uměle chováni draví roztoči, např. Typhlodromus pyri.
Tyto pásy se na podzim upevní nejen na ovocné stromy, ale i na keře s drobným ovocem a třeba také na jahodníky.

Na každý strom umístíme 3 pásky. Není nutné jich dávat víc, ale je nutné, aby pásky byly poblíž, aby se roztoči v nich obsažení mohli začít množit. Pásky ponecháme na stromech po celý rok, neboť roztoči jsou schopni přežívat v našich podmínkách naprosto běžně a vydrží i silné mrazy do -25 °C. Chceme-li kombinovat plstěné pásky s roztoči a postřik např. proti mšicím, je potřeba použít pouze doporučené přípravky, které naše roztoče nezlikvidují.

Nátěr kmenu
Naši předkové natírali kmeny stromů v sadech a zahradách vápenným mlékem. My ale použijeme speciálně vyvinutý přípravek - Bílý nátěr na kmeny. Je výhodnější a trvanlivější. Vápno se vlivem vlhka, deště nebo sněhu po nějaké době smylo a ochrana byla narušena. Bílý nátěr voda nesmyje a na kmenech vydrží i několik let.
A proč kmeny stromů vlastně natírat?
Funkce nátěru je několikanásobná. Jednak v zimě docílíme toho, že se od bíle natřených kmenů budou odrážet sluneční paprsky a nebudou se vytvářet lokální mrazové desky, které by mohly narušit kůru a poškodit pletivo stromu, a taktéž nedojde k předčasnému probuzení mízy ve stromu, pokud by zimní počasí bylo extrémně teplé a slunečné.

Druhou ochranou je ochrana před okusem. Divoká zvířata budou v zimě zákonitě hledat potravu všude, kde to jen trochu půjde, tedy i na našich zahradách. Kůra ovocných stromů není sice kdovíjaká lahůdka, ale hladová srnka není v zimě příliš vybíravá. Nátěr je zároveň insekticidní, což znamená, že stromy ochrání před nejrůznějšími škůdci, kteří jsou zalezlí pod kůrou a vyčkávají na svou příležitost.

Při nátěru a umisťování pásků s dravými roztoči také provedeme zběžnou kontrolu všech ovocných stromů, zjistíme, zda nedošlo k jejich poškození a zda nevykazují nějakou chorobu. Mladé stromky můžeme ochránit před okusem nejen bílým nátěrem, ale také plastovými chrániči či pletivem s hustými oky.
Tip redakce:
Nezapomínejte na podzimní i zimní zálivku stromů. Nezalévejte ale přímo strom, nýbrž půdu v jeho okolí. Je potřeba, aby se k vodě dostaly všechny kořeny. A jak poznáme, kde kořeny stromu končí? Na to je jednoduchá pomůcka - jak rozvětvená, vysoká a široká je koruna stromu, stejně tak jsou rozvětvené, vysoké i široké kořeny.
Nespoléhejte na to, že v zimě budou stromy pod sněhem. Mráz dokáže půdu vysušit. Pokud není půda okolo stromů vysloveně promrzlá, pravidelně dopřejte každému stromu alespoň 5 l vody.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna, zcjh.cz
Publikováno: 27. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová