reklama

Péči o ovocné stromy před zimu nepodceňujte, můžete o ně totiž lehce přijít

Víte, jak nejlépe ochránit ovocné stromy před nadcházející zimou? A v zimě zalévat nebo nezalévat? Také byste měli vyřešit ochranu před okusem i před škůdci, kteří hned zjara začnou našich ovocným stromům ubližovat. Nepodceňujte takovou přípravu, stromy bez naší péče nemusí zimu přežít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomněli jste se postarat o ovocné stromky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava ovocných stromů na zimu

Podzim se přehoupává do zimního období, a ačkoliv jsme ze zahrady odvezli už i poslední mrkvičku, je tu něco, co bude naši péči ještě potřebovat. A to jsou ovocné stromy. Říkáte si, co by tak stromy ještě mohly potřebovat? Listí už opadalo, stromy se ukládají k zimnímu spánku, ořezané také již jsou, tak co ještě? Nesmíme zapomenout na dvě nejdůležitější věci, které by našim ovocným stromům mohly výrazně uškodit.

Ošetřit budou potřebovat i jahodníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ošetřit budou potřebovat i jahodníky

Ochrana před škůdci

V zimě sice všichni drobní škůdci přezimují, bohužel většina z nich pod kůrou stromů nebo v půdě. Zato na jaře, jakmile sluníčko půdu a stromy ohřeje, se začnou škůdci ozývat s plnou silou. Proto je vhodné již před zimou stromy na jarní nájezdy škůdců připravit. Můžeme zvolit ekologickou variantu, a tou jsou speciální plstěné pásy, v nichž jsou uměle chováni draví roztoči, např. Typhlodromus pyri.

Typhlodromus pyri je dravý roztoč, který se živí různými druhy fytofágních roztočů - sviluškami, vlnovníky a hálčivci. 

Tyto pásy se na podzim upevní nejen na ovocné stromy, ale i na keře s drobným ovocem a třeba také na jahodníky. 

Rostlinám pomohou draví roztoči
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rostlinám pomohou draví roztoči

Na každý strom umístíme 3 pásky. Není nutné jich dávat víc, ale je nutné, aby pásky byly poblíž, aby se roztoči v nich obsažení mohli začít množit. Pásky ponecháme na stromech po celý rok, neboť roztoči jsou schopni přežívat v našich podmínkách naprosto běžně a vydrží i silné mrazy do -25 °C. Chceme-li kombinovat plstěné pásky s roztoči a postřik např. proti mšicím, je potřeba použít pouze doporučené přípravky, které naše roztoče nezlikvidují.

Velkým problémem jsou pro stromy třeba svilušky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velkým problémem jsou pro stromy třeba svilušky

Nátěr kmenu

Naši předkové natírali kmeny stromů v sadech a zahradách vápenným mlékem. My ale použijeme speciálně vyvinutý přípravek - Bílý nátěr na kmeny. Je výhodnější a trvanlivější. Vápno se vlivem vlhka, deště nebo sněhu po nějaké době smylo a ochrana byla narušena. Bílý nátěr voda nesmyje a na kmenech vydrží i několik let.

A proč kmeny stromů vlastně natírat?

Funkce nátěru je několikanásobná. Jednak v zimě docílíme toho, že se od bíle natřených kmenů budou odrážet sluneční paprsky a nebudou se vytvářet lokální mrazové desky, které by mohly narušit kůru a poškodit pletivo stromu, a taktéž nedojde k předčasnému probuzení mízy ve stromu, pokud by zimní počasí bylo extrémně teplé a slunečné.

Ovocné stromy budou před zimou potřebovat péči
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ovocné stromy budou před zimou potřebovat péči

Druhou ochranou je ochrana před okusem. Divoká zvířata budou v zimě zákonitě hledat potravu všude, kde to jen trochu půjde, tedy i na našich zahradách. Kůra ovocných stromů není sice kdovíjaká lahůdka, ale hladová srnka není v zimě příliš vybíravá. Nátěr je zároveň insekticidní, což znamená, že stromy ochrání před nejrůznějšími škůdci, kteří jsou zalezlí pod kůrou a vyčkávají na svou příležitost.

Bílení kmenů má dvojí ochranu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bílení kmenů má dvojí ochranu

Při nátěru a umisťování pásků s dravými roztoči také provedeme zběžnou kontrolu všech ovocných stromů, zjistíme, zda nedošlo k jejich poškození a zda nevykazují nějakou chorobu. Mladé stromky můžeme ochránit před okusem nejen bílým nátěrem, ale také plastovými chrániči či pletivem s hustými oky.

Tip redakce:

Nezapomínejte na podzimní i zimní zálivku stromů. Nezalévejte ale přímo strom, nýbrž půdu v jeho okolí. Je potřeba, aby se k vodě dostaly všechny kořeny. A jak poznáme, kde kořeny stromu končí? Na to je jednoduchá pomůcka - jak rozvětvená, vysoká a široká je koruna stromu, stejně tak jsou rozvětvené, vysoké i široké kořeny.

Nespoléhejte na to, že v zimě budou stromy pod sněhem. Mráz dokáže půdu vysušit. Pokud není půda okolo stromů vysloveně promrzlá, pravidelně dopřejte každému stromu alespoň 5 l vody.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna, zcjh.cz

Publikováno: 27. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová