Okrasné dřeviny těší na zahradě nejednoho majitele. Kromě většího vzrůstu a tedy i poskytování stínu v horkých letních dnech potěší svým krásně sytě zeleným zbarvením. Ale i okrasné dřeviny vyžadují výživu, a to právě na podzim. Jak poznat nedostatek živin a čím hnojit, to se dozvíte na následujících řádcích.

Poslední roky dávají zabrat všem rostlinám v zahradách i okrasným dřevinám. Kromě déletrvajícího sucha, kdy je zeleň delší dobu bez přirozené vláhy, je problém také ubývání přirozeně dostupných živin. Rostliny pak mohou trpět například na tmavé skvrny na listech, žloutnutí, opadávání jehlic a podobně.
U okrasných dřevin to není ale jen o tom, že pod ně naházíte jakékoliv průmyslové hnojivo, čímž vaše starost končí. To je bohužel špatně. Podzimní hnojení se provádí výhradně za využití speciálních hnojiv s vyšším obsahem draslíku a fosforu, což pomáhá s vyzráváním pletiv rostlin.

Běžná hnojiva obsahují zvýšenou hladinu dusíkatých sloučenin, což stimuluje dřeviny k růstu, na podzim většina dřevin přechází do klidové fáze.

Speciální podzimní hnojiva poslouží dobře všem okrasným keřům. Hnojivo opatrně, dle návodu k použití, rozhoďte pod rostliny a vydatně zalijte tak, aby se živiny dostaly ke kořenovému balu. Jehličnany, kterým začne žloutnout nebo opadávat jehličí, přihnojte hořkou solí. Obsažený hořčík účinně zabrání tomu, aby docházelo k takovému jevu.

Po každém hnojení je vhodné vydatně zalít a na podzim, pokud nemrzne, zalévat pravidelně, dřeviny totiž trpí na nedostatek vláhy. A pokud po suchém podzimu přijde tuhá zima, často se zdá, že zeleň zmrzla, ale není tomu tak. Dřeviny, hlavně pak jehličnany, často usychají z důvodu totální absence vláhy.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 2. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček