reklama

Rozehrajte podzim v zahradě barvami

V zahradnictví najdete široký sortiment rostlin, který je zajímavý na podzim i v průběhu zimy. Mnoho rostlin nyní získává nevšední zabarvení listů před opadem, později barvu kůry svých letorostů nebo bobule, které se drží na větvích, některé druhy i květy. Další z nich mají i jedlé plody, a najdou tak využití ve vaší kuchyni. Které z nich si na zahradu pořídíte?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podzim rozzáří mnoho barevných rostlin (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Krásné listy i letorosty mají svídy

Zajímavý druh listy a především letorosty jsou svídy. Jedná se například o svídu krvavou, svídu výběžkatou a jejich kultivary. Mají výběžky v barvách od tmavě purpurové přes zářivě oranžovou až po světle žlutou, na podzim tak může vaše zahrada zářit všemi barvami.

Jde o dřeviny, které dorůstají velkých velikostí, ale pokud je budete pravidelně seřezávat, udržíte je tak velké, jak potřebujete. Řezem navíc podpoříte růst nových letorostů, které mají výraznější barvu. Po jarním řezu můžete větvičky využít ještě dál - a to jako dekoraci nebo pomlázku, která bude jistě nejbarevnější ve vsi. Hodí se i do výsadby před stálezelené dřeviny.

Okrasné brsleny listem i zajímavými výrůstky

Dalšími zajímavými druhy svým vzhledem na podzim i v zimě jsou brsleny. Jde o dřeviny, které mají na podzim fantastickou barvu listů, a to v odstínech jasně oranžové, červené a purpurové. Jakmile listy shodí, vynikne zajímavý tvar větviček s výrůstky čtvercového tvaru. Ty budou zdobit zahradu v průběhu celé zimy. Vhodné je vysadit je na takové  místo, kde budou mít i v chladných měsících roku dostatek světla, díky kterému se listy výrazně zbarví. Vyšší druhy je vhodné vysadit jako solitéry.

Nespleťte si je s jablky

Mezi rostliny, které jsou pro nás zajímavé svými plody, a to i na podzim a přes zimu, patří například kdoulovec. Na jaře se tento keř pyšní krásnými květy v různých barvách dle druhu, v zimě na něm jsou krásně žlutavé plody, ze kterých při troše trpělivosti v kuchyni uvaříte skvělou marmeládu. Jsou velmi kyselé, s přehledem tak nahradí citron nebo z nich vytvoříte osvěžující letní limonádu. Plody připomínající jablíčka také krásně voní, miska na stole provoní celou  místnost. Jako nezvyklá, ale krásná dekorace budou sloužit i uřezané holé větvičky s plody.

Kdoulovec i hlohyně s jedlými plody
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kdoulovec i hlohyně s jedlými plody

Oranžové bobule budou ozdobou celou zimu

Stálezelená dřevina, která vám ozdobí zahradu svými plody, je hlohyně šarlatová. Jde o krásný keř, který zdobí drobné oranžové plody, Ty zůstávají na větvích po celou zimu a využijete je na kompoty nebo džemy. Pozor si u ní ovšem musíte dát na tvrdé trny - s přehledem by mohla sloužit místo ostnatého drátu.

Také si z ní živý plot můžete vysadit, vynikne ale i jako solitéra. V obou případech ji udržujte řezem do potřebné velikosti i tvaru. Nenáročnou hlohyni můžete vysadit na slunném i polostinném stanovišti, půdu jí dopřejte propustnou a živnou.

Arónie má krásné listy i chutné plody
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Arónie má krásné listy i chutné plody

Na okrasu i k jídlu

Zahradu ozdobí svými jedlými bobulemi také arónie. Ta má navíc před opadem i krásně červené listy. Její plody se dají zpracovat na šťávu nebo víno či marmeládu a mají i léčivé schopnosti - obsahují velké množství vitaminů B, C a E, minerály i další tělu prospěšné látky. Na zahradě ji můžete vysadit i v podobě živého plotu, protože dobře snáší řez. I jinak jde o dřevinu nenáročnou na pěstování. Vyberte jí slunné až polostinné stanoviště, zvládne neúrodnou půdu, horší klimatické podmínky i větší sucho.

Vřesy a vřesovce kvetou v různých obdobích
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vřesy a vřesovce kvetou v různých obdobích

Krásky z vřesovišť

Speciální skupinou dřevin, které udělají parádu i na podzim, jsou vřesovištní rostliny. Vřesy kvetou touto dobou, přesněji od konce července do zámrazu (oproti vřesovcům, které kvetou podle druhu spíše na jaře, některé v létě i na podzim). Vyžadují kyselý, propustný substrát - vhodná je čistá rašelina či speciální zemina pro vřesovištní rostliny. Uvítají také vlhčí podmínky a přistínění. Pokud byste je umístili na slunné stanoviště, dopřejte jim více vody. 

Vilín má krásně zbarvené listy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vilín má krásně zbarvené listy

Nevšední listy i květy na velkém keři

Další kyselinomilnou rostlinou je také vilín. Je to keř větších rozměrů, který nemá rád stín, umístěte ho tedy na přímé slunce. Vysaďte ho proto jako solitér nebo podrost vzrostlých stromů. Bude zdobit zahradu na podzim krásně barevně stínovanými listy a uprostřed zimy vykvete žlutými, oranžovými nebo červenými květy, které úžasně voní. Vilínům dopřejte propustnou, živnou půdu, která bude mírně kyselá až kyselá. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 1. 12. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová