reklama

Zima může být hororem pro okrasné rostliny, jak je zabezpečit před sněhem a mrazem?

Zimní období už je tady. Vzhledem k tomu, že teploty jsou už i přes den na bodu mrazu, je na čase vyřešit ochranu rostlin proti mrazu a sněhu. V našem článku vás seznámíme s tím, jak zazimovat růže, třapatky, plaménky nebo rododendrony. Nezapomeneme ani na praktického rádce, který poradí, jak chránit okrasné jehličnany před rozlámáním od těžkého sněhu.

Zazimování vzrostlých růží je výzvou, při které se nebojte použít i uschlé stonky kukuřice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zazimování růží je v rámci předzimní přípravy rostlin trochu náročnější. Všem kusům odstraňte uschlá květenství, vyhrabejte pryč všechno listí a prostor kolem zbavte plevelů. Kolem krčků růží navezte i 20cm vrstvu kompostu, stonky obložte smrkovým nebo jiným chvojím.

Exempláře s velmi bujným růstem, tedy výrazně dlouhými stonky, zazimujte tak, že celou nadzemní část opatrně ohnete k zemi, vrchní část zahrnete kompostem a stonky omotáte bílou netkanou textilií. Místo kompostu je možné použít i listí ze zahrady, ale pouze ze zdravých stromů.

Stříhání růží před zazimováním
Stříhání růží před zazimováním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Specifický přístup vyžadují i plaménky. Rod Phlox známe hlavně jako vzpřímené stonky se záplavou různobarevných květů, které sahají od bílé barvy po fialovou. Po odkvětu v podzimu stonky zkraťte na délku nejvýše 20 cm a ostříhanou hmotu použijte jako zimní ochranu, případně pokud máte dostatek chvojí, pak zelené zbytky rozsekejte sekačkou a uložte do kompostu.

Plaménky krásně v létě pokvetou, když je v zimě zabezpečíte proti vymrznutí
Plaménky krásně v létě pokvetou, když je v zimě zabezpečíte proti vymrznutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rod Clematis naopak budete znát jako pnoucí, v době květenství zářící svými velkými květy. Dlouho pěstované exempláře ochranu proti mrazu často ani nevyžadují, nejchoulostivější jsou kusy stáří do 2 let od zasazení. Mrazy velmi snadno poškodí nadzemní části, proto je na místě provést ochranu v podobě zakrytí netkanou textilií nebo jutových pytlů. Vždy však nastelte listí nebo posekanou trávu do prostoru kolem krčku rostliny.

Rododendron nevyžaduje moc péče, v zimě mu ale přihrňte sníh jako účinný zdroj vody
Rododendron nevyžaduje moc péče, v zimě mu ale přihrňte sníh jako účinný zdroj vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeňte ani na rododendrony. Před zimou pod rostlinu rozhoďte vláknitou rašelinu a ochraňte je před holomrazy nastláním listí. Dobře se osvědčilo použití listí ze stromů okrasných, jako je například javor nebo habr. Pozor také na těžký sníh, který může tyto rostliny rozlámat. Sníh ale přihrnujte během zimy blízko k nim, je to významný zdroj vody. Nikdy nevyužívejte sníh prosolený nebo výrazně znečištěný.

Třapatky jsou krásky mezi trvalkami, dobře zazimované rostliny krásně pokvetou i příští rok
Třapatky jsou krásky mezi trvalkami, dobře zazimované rostliny krásně pokvetou i příští rok (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skutečnou hvězdou mezi trvalkami v zahradách jsou třapatky. Jejich zazimování je velmi jednoduché. V podstatě stačí pouze ostříhat zbylá květenství a takto rostliny zakrýt chvojím. Spousta majitelů zahrad ponechává třapatky jejich osudu, což je však škoda, protože během tuhých mrazů mohou slabší kusy vymrznout. Nikdy však nepřikrývejte rostliny na záhonech plachtami a podobnými neprodyšnými materiály, pod kterými se akorát během zimy začnou množit plísně.

Hodně sněhu u jehličnanů vyžaduje zásah
Hodně sněhu u jehličnanů vyžaduje zásah (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi okrasné rostliny zcela jasně patří i jehličnany. Ty nemají v rámci zimního období žádné speciální požadavky, avšak pokud napadne velké množství těžkého sněhu, je na čase vyrazit s lopatou a sníh z větví opatrně oklepat. Váha sněhu může být totiž tak vysoká, že dojde až k rozlámání větví a poškození dřevin. Túje a další keře je vhodné proti rozlámání například svázat textilní páskou.

Zdroj informací: garlo.cz; zahradkaruvrok.cz; zahradnickakucharka.cz; magazinzahrada.cz

Publikováno: 5. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček