reklama

Trápí vás plevel na záhonech? Vypořádejte se s ním i v prosinci

Zaplevelené záhony jsou problém, a to i v prosinci, tedy pokud půda není pokrytá sněhem a teploty se pohybují nad bodem mrazu. Tito nezvaní návštěvníci se rozrůstají i v zimě, a když nezasáhneme, na jaře budeme mít spoustu práce. Existuje mnoho různých řešení, jedno ale funguje opravdu spolehlivě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plevel můžete zlikvidovat ještě v prosinci, pokud není půda zamrzlá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostoucí plevel na záhonech nevypadá dobře. V prosinci, kdy již teploty i přes den klesají k bodu mrazu, je možnost mechanického zásahu ztížena. Pokud je půda už promrzlá, máte smůlu a budete muset počkat až do předjaří. Pokud však ještě mrznout nezačalo, je na čase se pustit do práce a plevele mechanickou cestou zlikvidovat. Ruční pletí je velmi účinné, půda je vlhká, takže rostliny se snadno odstraňují i s kořeny.

Poté, co pletí dokončíte, nedávejte plevel do kompostu, který budete používat v zahrádce, velmi pravděpodobně byste si rychle zamořili všechny záhony a například takový pýr je prakticky nezlikvidovatelný, i když jej velmi poctivě odstraníte, plochu přeryjete a zlikvidujete i zbytky kořenů.

Pýr je jedním z nejhorších plevelů, mechanická likvidace musí být důkladná a několikanásobná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pýr je jedním z nejhorších plevelů, mechanická likvidace musí být důkladná a několikanásobná

Vždy se objeví znovu, takže dokonalé pletí tohoto druhu spočívá ve vícenásobném zásahu. Záhony nikdy nestříkejte herbicidními přípravky. Pro plevel si založte kompost další, menší, a vzniklý substrát využívejte třeba při terénních úpravách v zahradě. Možné je také ukládání do popelnic a kontejnerů s bioodpadem.

Účinným prvkem je cílená prevence. Velmi vhodné je pletí provést ještě před zámrzem půdy, vynikající je využití zeleného hnojení. Například rostoucí luskoobilní směs ponechte na záhonech až do prvních nočních mrazíků, pak ji zaryjte, a pokud už jsou teploty nízko, růst plevelů je po zeleném hnojení výrazně potlačen. Luskoobilní směs vytvoří tak hustý porost, že až do samého konce vegetace prakticky znemožní plevelům vyrůst. Zrytím jeho růst dál omezíte.

Mulčování je účinné všude tam, kde nechcete, aby plevel rostl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování je účinné všude tam, kde nechcete, aby plevel rostl

Nebojte se také mulčovat. Pokud vás trápí každoročně zaplevelené plochy pro pěstování, na zrytou půdu rozhoďte listí ze zdravých stromů, posekanou trávu nebo jiný zahradní odpad, ale pouze ve slabší vrstvě.

Silně nastlaný materiál je lákadlem pro hlodavce, může zahnívat a také zapáchat. Ve slabé vrstvě půdu bude udržovat kyprou a omezí výskyt plevelů. Takto ošetřenou půdu ponechejte až do jara, pak budete koukat, v jaké kondici půda je. Zjara pak materiál zapravte do půdy, nebo odkliďte do kompostu.

Zdroj informací: idnes.cz; prozeny.cz; magazinzahrada.cz

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček