reklama

Není mrkev jako mrkev aneb Vyberte si správnou odrůdu

Mrkev patří do skupiny nejpěstovanějších zelenin vůbec a není divu. Její pěstování je velice snadné. Abyste se ale dočkali velké úrody, je vhodné zvolit odpovídající úrodu a mrkvi dát ty nejlepší podmínky. Dokonce si tuto kořenovou zeleninu si vypěstujete i jako začátečníci na těžkých půdách a my vám poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Karotka je z mrkví nejoblíbenější, zde odrůda Marion F1 (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Mrkev nejlépe roste v hlubokých, velmi dobře zpracovaných půdách. Vzhledem k tomu, že tento druh patří do zelenin 2. tratě, na podzim začněte s přípravou záhonů, které zryjete a přidáte organický materiál v podobě nasekané trávy s listím nebo zelené hnojení. Zakrátko na to můžete začít i s podzimními výsevy, kdy první rostlinky vyklíčí až zjara, kdy vykoukne sluníčko a začne prohřívat půdu svými paprsky.

U dlouhých odrůd se u velkopěstitelů aplikuje často pěstování na hrůbku. Tato technika spočívá v navrstvení orniční půdy do větší výšky. Mezi jednotlivými hrůbky vzniknou žlábky, do kterých se zalévá, a tak půda mezi jednotlivými exempláři tolik neslehává, neroste na ní plevel a ani nedochází k možným hnilobným procesům. Mezi hrůbky také dochází k lepšímu proudění vzduchu, takže vegetace je tak celkově odolnější.

Díky šlechtění si můžete vypěstovat i žlutou mrkev
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Díky šlechtění si můžete vypěstovat i žlutou mrkev

Mezi pěstiteli je nejrozšířenější karotka, jinak ji můžete znát pod skupinovým označením Nantes. Je to mrkev s poměrně krátkou vegetační dobou, kořen je silný, polodlouhý. Výsev provádějte dvakrát do roka, a to zjara a v létě. Z letních výsevů se sklízí v říjnu, tedy v době, kdy připravujete záhony na příští rok. Mezi vhodné odrůdy z této skupiny patří hybridní kultivary Knota, Marion nebo nehybridní Naomi.

Vhodné jsou i pozdní odrůdy typu Flakee, které mají dlouhý kořen s pevnou slupkou, a jsou tedy vhodné pro skladování. Mezi typické odrůdy patří například Francis. Do těžkých půd se pak hodí typ Chantenay, což jsou mrkve s krátkým kořenem a například i fialovým zbarvením. Klasickým představitelem této skupiny je hybridní Charisma nebo fialová Fantasta.

Mrkev typu Chantenay je ideální pro těžké půdy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mrkev typu Chantenay je ideální pro těžké půdy

Po sklizení je vždy zásadou kořeny očistit, zkontrolovat jejich nepoškozenost, vykroutit nať a uložit do větších květináčů nebo truhlíků, které jsou naplněny pískem. Kořeny pak vydrží uskladněny po celou zimu bez jakýchkoliv problémů, samozřejmě pouze tehdy, pokud využijete vhodnou odrůdu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 12. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček