reklama

Tipy pro výběr vánočního stromku, aby dlouho vydržel

Zdobení stromku patřilo k běžným českým vánočním tradicím již v 18. století. V bohatých měšťanských domech se v době Vánoc objevovaly mohutné jedle a v roubených venkovských chaloupkách se pak zavěšovaly ke stropu malé ozdobené stromečky. Dnes už je ale všechno jinak.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdobení stromku patří k vánočním tradicím, umíte si však vybrat takový, aby příliš brzy neopadal? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máme de facto neomezený výběr, a to nejen v druzích vánočních stromečků, ale i v jejich ozdobách. Čemu dáváte přednost? Už víte, jaký budete mít letos vánoční stromeček? A umíte si vybrat takový, aby vám do týdne neopadal? Poradíme vám.

Zdobení stromku o vánocích

Zdobení stromku patří k oblíbeným vánočním tradicím. A jelikož je prosinec, chvíle, kdy ozdobíte svůj vánoční stromeček, se nezadržitelně blíží. Nebo jste ho už snad ozdobili? Pokud byste se i přesto, chtěli dozvědět, jaký stromeček, kromě toho umělého, vám nejdéle vydrží a jak o takový stromek pečovat, aby vám co nejdéle vydržel, čtěte dál. 

Aby vám vánoční stromeček dlouho vydržel, je důležité vybrat si ten správný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby vám vánoční stromeček dlouho vydržel, je důležité vybrat si ten správný

Smrk, jedlička nebo borovice? 

Nemáte šťastnou ruku na vánoční stromeček a vždy vám opadal? A nebyl to náhodou smrček? Mnohem lepší volbou je jedle. Ta totiž v teplém bytě nebo domě vydrží podstatně déle. Vůbec nejvíce odolným stromem je borovice. Ta vydrží i to panelákové teplo. Určitě by ale stálo za úvahu, zda si domů na Vánoce nepořídit stromek v květináči. 

Není nakonec nejlepší vánoční stromeček ten v květináči?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Není nakonec nejlepší vánoční stromeček ten v květináči?

A nebude nakonec lepší stromek v květináči? 

Stromek v květináči vám bude dělat radost nejen o těchto Vánocích. Stromky v květináčích se navíc dají potom použít i na zahrádce. Můžete je venku pěstovat ve velkém květináči nebo ho nakonec zasadit do země. Aby vám však při přesazování na zahrádku neuschl, je důležité vybrat ten správný stromek. Nesmí být před Vánoci čerstvě vyrýpnutý a zasazený do květináče za účelem prodeje, protože právě takové stromky mají často poškozené kořeny a příliš mnoho toho nevydrží.

Při výběru stromku v květináči se proto dívejte, jak vypadají jeho kořeny. Když spodem prorůstají, je to znak, že byl stromek pěstován v květináči už dlouho. Dalším znakem dlouho pěstovaného stromku v květináči je to, že když ho vezmete do ruky, bude v květináči pevně držet. Ukazatelem dlouho zasazeného stromku je i půda, která by neměla být jemná, ale klidně i s nějakým tím plevelem. Čerstvě zasazený stromek poměrně snadno z květináče vytáhnete. 

Aby stromek déle vydržel, rozdrťte jeho konec kladivem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby stromek déle vydržel, rozdrťte jeho konec kladivem

Co dělat, aby nám stromeček dlouho vydržel

Když si přinesete čerstvě koupený stromek domů, je nutné ho nejprve aklimatizovat. Pokud byste si ho totiž zvenčí přinesli rovnou do místnosti, kde máte 25 ºC a ještě si tam přitápíte v krbu, šokujete ho natolik, že z toho začne opadávat. A proto stromek postupně oteplujte. Nejprve ho postavte do garáže, potom na chodbu a nakonec ho přenesete do místnosti, kde ho chcete postavit.

Před usazením do stojanu mu však nejprve seřízněte kmínek, a to minimálně o 2 cm. A vhodné je i dřevo na konci kmínku trochu rozdrtit kladívkem. Do vody ve stojanu je pak dobré přidat ještě tabletku pro řezané květiny. Pozor, v neposlední řadě je důležité si pohlídat, aby voda ve stojanu nikdy nevyschla.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová