reklama

Víte, jak správně provést úklid zahrady a nářadí před zimou?

Úroda je dávno sklizená, podzim zasypal zahradu barevným listím a chladné zimní období již klepe na dveře. Úklid zahrady a nářadí před zimou je neméně důležitou činností, která na nás ještě čeká. Existují něco, jak se s tímto úklidem vypořádat tak, aby naše zahrada byla po vegetačním klidu plně připravena pro další sezónu? Samozřejmě. Poradíme vám, jaké úkony nás v tuto dobu čekají a hlavně, jak je provést co nejefektivněji.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid zahrady a nářadí před zimou je velice důležitý, Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Úklid zahrady před dlouhým zimním obdobím

Před nadcházejícím zimním období nás čeká na zahrádce ještě spousta práce. Nejenže se musíme postarat o spadané listí ze stromů, ale jsou tu i jiné úkony. Před zimou nás čeká ještě rytí, zazimování některých druhů zeleniny, jenž na zahradě přezimují, či zakrácení trvalek a vytrhání některých letniček. Práce je stále dost.

Jak si poradit se spadaným listím?

Listí ze stromů berou často zahrádkáři jako problém. Opak je pravdou. Nejedná se o žádný odpad, nýbrž neocenitelnou součást kompostu. Jeho kompostováním vzniká listovka. Jedná se o velice důležitou složku, kterou naše půda potřebuje.

V žádném případě nebudeme listí pálit. Veškeré listí je dobré shrabat a dát pěkně na kompost. Hrabání listí je činnost, která je vidět. Po chvíli dřiny je zahrada krásně čistá a upravená. Kdybychom listí na zahradě nechali nejen, že bychom neměli bohatý kompost, navíc bychom riskovali onemocnění zahrádky. Listí ponechané pod ovocnými stromy je živnou půdou pro přenášení houbových chorob.

Listí musíme shrabat a dát na kompost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listí musíme shrabat a dát na kompost

Co s trvalkami?

Některé trvalky, speciálně hortenzie, jsou velice oblíbené do vánočních vazeb. Největší chybou by bylo ustřihnout hortenzii úplně dole, to by mohlo rostlině uškodit. V tomto období je však doporučeno sestřihnout květy. Takto odstřižené květy se svážou a nechají se zavěšené usušit. V předvánočním období pak usušené hortenzie poslouží pro výrobu vánočních svícnů. Ostatní trvalky vyžadují také naši pozornost. Je dobré tyto rostliny zkrátit. Květy, které začínají zahnívat, by mohly být na škodu v příštím roce. Veškeré odstraněné vrcholy trvalek opět přijdou na kompost.

Trvalky musíme zkrátít a zbavit odkvetlých částí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalky musíme zkrátít a zbavit odkvetlých částí

Proč se dělá podzimní rytí?

Rytí zahrady v tomto ročním období je velice důležité. Rytím se zapravuje organický materiál do země, ať už je to kompost, nebo hnůj. Likvidujeme také plevel, který by za teplých zimních dní mohl začít růst. Rytou zem nebudeme rýčem nabírat a odhazovat do dáli nebo udusávat. Vždy budeme rýt tak, že po nezrytém záhonu couváme, před sebou máme brázdu a zem překlápíme, aby organický materiál, který je na povrchu, přišel na bok brázdy nikoliv na dno. Právě tímto způsobem dostaneme organický materiál do celé šířky profilu země.  

Rytí zahrady v tomto ročním období je velice důležité
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rytí zahrady v tomto ročním období je velice důležité

Zelenina, která přezimuje na zahradě

Na záhonech zůstává celá řada zeleniny, která vydrží mráz. Jedná se především o kadeřávek, pórek, kapustu hlávkovou i růžičkovou. Právě růžičková kapusta je přímo ideální zelenina pro zimní období. Můžeme ji postupně sklízet i během zimy. Aby nám vydržela co nejdéle, musíme se o ni správně postarat. To znamená, že ji musíme pěkně přihrnout hlínou. Pak se jí bude dobře dařit, i kdyby udeřily kruté mrazy.

Na zahradě zůstává celá řada zeleniny, která vydrží mráz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zahradě zůstává celá řada zeleniny, která vydrží mráz

Tip:

O nářadí, které používáme na zahrádkách, se musíme dobře starat, aby vydrželo co nejdéle. Jakmile ukončíme potřebnou činnost, je dobré nářadí důkladně očistit a naolejovat. Vše pak uklidíme do kůlny. Nářadí tak budeme mít připravené na jaro, až opět vyrazíme na zahradu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Zahrádkářská poradna

Publikováno: 11. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová