reklama

Poradíme vám, jak si jednoduše poradit s výběrem odrůdy cibule

Cibule je multifunkční surovina využívaná nejen jako základ nebo součást nejrůznějších pokrmů, ale má své využití i mimo kuchyni. Obsahuje zdraví prospěšné látky, které pomáhají při nejrůznějších onemocněních nebo jako podpůrná léčba při bolestech či otocích. Poradíme, jak mít cibuli po ruce celý rok.

i (Zdroj: Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Cibuli lze využít po celý rok (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pěstování

Nemusí být až tak jednoduché si vybrat právě tu pravou cibuli z přibližně 70 odrůd, které se rozlišují nejen tvarem, ale i barvou a chutí. Proto vám poradíme se základními druhy a způsobem výsevu, který lze buď ze semínek, nebo ze sazečky (tento způsob je možný u omezeného množství odrůd). U některých odrůd lze využít obě varianty.

Cibuli můžete pěstovat ze semen nebo ze sazeček
i (Zdroj: Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Cibuli můžete pěstovat ze semen nebo ze sazeček

Cibuli vysévejte na slunné stanoviště do záhřevné půdy. V jílovitých, těžkých, kyselých a studených půdách propívat nebude. Z živin potřebuje především fosfor a draslík. Pozor na velké množství dusíku v půdě, který zpomaluje zrání a má neblahý vliv na uskladnění cibule, která proto dlouho nevydrží.

Cibule je k dostání v mnoha odrůdách, které se liší barvou a tvarem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cibule je k dostání v mnoha odrůdách, které se liší barvou a tvarem

Všetana je jednou z nejznámější a nejčastěji pěstovaných jarních odrůd cibule. Má bílou a chutnou dužinu. Je oblíbená pro výsev ze semen, kdy je vegetační doba od zasetí po sklizeň dlouhá 140 až 150 dnů, pěstování ze sazeček má kratší vegetační dobu v délce 100 až 120 dnů. Při dobrých skladovacích podmínkách vydrží od sklizně v létě až do jara příštího roku. V kuchyni se hodí jak do teplých, tak studených pokrmů.

Další oblíbenou jarní odrůdou je Red Baron. Má velké, kulovité až ploše kulovité cibule s červenou slupkou. Vysévat ji lze jak ze semen, tak ze sazeček. Vegetační dobu má stejnou jako odrůda Všetana a sklízí se v červenci či srpnu. Je velmi dobře skladovatelná.

Odrůda Albienka patří mezi jarní odrůdy bílé cibule s bílou dužinou a žlutohnědou slupkou. Lze ji vysazovat pouze ze sazeček od února do dubna. Vegetační doba je 135 až 150 dnů a sklizeň připadá na červenec až srpen. Skladovat ji lze jen velmi dobře vysušenou ve větratelné místnosti v přepravkách nebo bedýnkách.

Červenou kulovitou cibuli jarní odrůdy Karmen s jemnou chutí lze vysazovat oběma způsoby. Vegetační doba je 140 až 150 dnů. Je vhodná zejména do studené kuchyně například jako součást salátů.

Jarní Štutgarská odrůda má ploše košovité bílé cibule s bronzově zabarvenou slupkou. Vysazovat ji lze ze semen i sazeček a vegetační doba je okolo 145 dnů. Je velmi dobře skladovatelná a při dobrých podmínkách vydrží až do června následujícího roku.

Do pomazánek a salátů se velmi dobře hodí jarní odrůda s názvem Červená brunšvická, která se sází ze semínek vysévaných od března do dubna. Cibule střední až velké velikosti se vyznačují sladkou, jemnou chutí a mají červenou až purpurovou barvu s bílo-růžovou dužinou.

Bílá poloraná odrůda jarní cibule Avalon je vhodná k přímé konzumaci nebo ke konzervování
i (Zdroj: Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Bílá poloraná odrůda jarní cibule Avalon je vhodná k přímé konzumaci nebo ke konzervování

Kvalitní ozimní odrůda Augusta dostala svůj název podle měsíce výsevu, který je nejčastěji ze semen. Přes zimu zůstává na záhonech a sklízí se až v následujícím roce. Vegetační doba je dlouhá, trvá 250 až 28o dnů. Je vhodná jak do teplé, tak do studené kuchyně.

Velmi výnosnou odrůdou je ozimá Hiberna, která se vysévá od konce července do začátku srpna. Její vegetační doba je rovněž dlouhá, trvá 260 až 290 dnů a po sklizni je velmi dobře skladovatelná. Pro nať je vhodná ozimní odrůda Gerda, protože osahuje dvakrát více vitaminu C než jiné odrůdy. Nať je vhodné sklízet postupně a hodí se pro italské či čínské pokrmy.

Temně karmínová cibule Magnate F1 hybridní polopozdní odrůda je vhodná k přímému konzumu i k dlouhodobému skladování
i (Zdroj: Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Temně karmínová cibule Magnate F1 hybridní polopozdní odrůda je vhodná k přímému konzumu i k dlouhodobému skladování

Využití

Žlutá cibule patří mezi nejběžnější cibule užívané v kuchyni. V syrovém stavu má velmi štiplavou chuť, a proto je vhodná spíše do teplé kuchyně. Je součástí mnoha českých hotovek, vhodná ke smažení, pečení i do vývarů. V syrovém stavu velmi skvostně potrhne chuť různých pochoutek k pivu. Bílá cibule se vyznačuje jemnou vůní a chutí.

V naší kuchyni není tak běžná, přesto je vhodná do studených pokrmů, jakými jsou saláty dipy, pomazánky, omáčky. Její výhodou je, že při jejím krájení vás nebudou pálit oči. Červená cibule má poměrně ostrou a štiplavou chuť. Plátky nakrájené najemno dodají pokrmu charakteristickou kresbu především v salátech nebo pomazánkách. Své uplatnění má i v teplé kuchyni, kde je ideální v kombinaci s tmavými masy.   

Účinky na zdraví

Cibule obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Nejdůležitější je allicin, který podporuje imunitní systém a má antivirové a antibakteriální účinky. Dalšími důležitými látkami jsou kyselina listová, vitamin B, C a E, z minerálů draslík, mangan, železo, zinek a obsahuje i cenné karoteny. Ocení ji všichni, kdo mají zvýšený cholesterol, protože napomáhá k jeho snížení v krvi.

Stejně tak pomáhá i diabetikům, protože snižuje hladinu krevního cukru. Celkově podporuje srdeční činnost a čistí cévní a žilní systém. Pročišťuje močové a pohlavní ústrojí (u žen). Je velkým pomocník při poštípání hmyzem, především vosím bodnutí, kdy se postižené místo neutralizuje přiložením obkladu.

Doufáme, že se cibule stane běžným, obecně dostupným a nezbytným pomocníkem ve vaší kuchyni, ale i jako podpůrný prostředek do vaší lékárničky.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; semenaonline.cz; TopRecepty.cz; sazenicka.cz; bylikyprovsechny.cz; Apetit Online

Publikováno: 10. 12. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská