reklama

Vřesy zkrášlí každý kout zahrady i na začátku zimy, pěstujte je nejen ve volné půdě

Vřes je takový malý podzimní zázrak v zahradě. Na většině zahrad dobře roste, nároky má úplně minimální a po většinu roku o něm prakticky ani nevíme. Jenže na podzim ukáže svoji pravou krásu a rozzáří i jindy nepříliš vzhledná zákoutí. O tom, co ke svému životu potřebuje a co nemá rád, si řekneme více na dalších řádcích.

Vřes má svoje kouzlo především ve skupinové nebo smíšené výsadbě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vřes obecný jste možná v minulosti viděli na vzorových zahradách a třeba vás uchvátil svými krásnými barvami, které nejčastěji obsahují bílou, růžovou nebo červenou. A možná vás ani nenapadlo, že tuto rostlinu můžete snadno pěstovat i u vás na zahradě. Nejlépe se mu daří na kyselých půdách, které jsou dostatečně osluněné.

K výsadbě vřesů přistupujte na jaře nebo na podzim. Vzhledem k tomu, že se mladé rostliny lépe shánějí na podzim, kdy si vyberete ty pravé barvy pro vaši zahradu, budete sázet nejvíce na podzim. A čeho si nejvíce všímat při výběru sazenic? Aby byly zelené i nad kořenovým krčkem, pokud jsou zde holé, již v tomto místě neobrostou.

Silné a zdravé rostliny poznáte jednoduše, mají olistění i těsně nad zemí
Silné a zdravé rostliny poznáte jednoduše, mají olistění i těsně nad zemí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vřesům připravte lože z rašeliny, písku a zahradní půdy, a to v poměru dva díly rašeliny, dva díly zeminy a jeden díl písku. Pokud není k dispozici rašelina, s klidným svědomím jej nahraďte kupovaným substrátem pro rododendrony. A rostlinám se nejlépe daří na kyselých půdách, na těch zásaditých neporostou.

Jednotlivé kusy od sebe sázejte ve vzdálenosti přibližně 20 cm nebo více, dle prostorových možností. Při výsadbě do nádob a truhlíků se tímto pravidlem řiďte tak, aby výsadba nebyla přehuštěná a vřesům se dobře dařilo.

Poutavé je i pěstování vřesů v truhlíkách, zde výsadba nového kusu
Poutavé je i pěstování vřesů v truhlíkách, zde výsadba nového kusu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještě na podzim, zhruba měsíc po výsadbě, rostliny přihnojte přípravkem pro vřesy nebo rododendrony, pozor ale na to, aby hnojivo neobsahovalo vápník. Poté, co se přiblíží zima a rostliny odkvetou, zastříhejte je. Pravidelný řez způsobí, že vřesy zmohutní a nebudou mít lysou spodní část těsně nad zemí.

Výsadba nových rostlin na stanoviště, nezapomeňte na zálivku
Výsadba nových rostlin na stanoviště, nezapomeňte na zálivku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

První rok před zimou rostliny zakryjte chvojím, tím zabráníte vymrznutí jejich kořenů v případě holomrazů. Pokud máte menší zahrádku, anebo si chcete užít jejich krásy i v nádobách, nebojte se výsadby nejen do truhlíků, ale i do větších nádob. Větší nádoby jsou lepší, riziko vymrznutí je výrazně sníženo.

Zdroj informací: Zahradnictví Spomyšl

Publikováno: 14. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček