reklama

Co letos hrozí ptákům během zimního přikrmování?

Blížící se podzim a zima je pro volně žijící ptáky to nejobtížnější období ke shánění potravy, proto se jim snažíme pomoci přikrmováním. Jak má ale péče o zpěvné ptactvo správně vypadat? A co jim na krmítku může hrozit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smrtelná krmítková nákaza hrozí při zimním přikrmování ptactva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč přikrmovat zpěvné ptactvo?

Instalace krmítek přiláká do blízkosti člověka volně žijící ptáky a obohatí jejich jídelníček o v zimě tak vzácná semena. Buďte ale trpěliví, ptákům trvá poměrně dlouho, než si zvyknou létat na místa, kde jsou krmítka umístěná. Může to být i rok až dva. Vyplatí se ale dát jim čas, protože rodiče naučí na krmítka létat i své potomky, v budoucnu tak bude na krmítku více ptáků a také více druhů. Krmítka umístěte tam, kde mají ptáci v okruhu zhruba 5 m možnost se ukrýt. Ideální místo je tedy v blízkosti stromů nebo přímo na nich.

Ptáci na krmítku ocení různá semena
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ptáci na krmítku ocení různá semena

Krmítko můžete vyrobit sami

Krmítko pro ptáky můžete během chvíle vyrobit sami - jako přírodní krmítka poslouží větší kusy kůry nebo pařezy. Můžete se ale pustit i do výroby náročnějších kousků. Domečky ze dřeva budou v zahradě i na okrasu. Další možností je krmítko koupit. Dbejte ale vždy na to, aby bylo ze dřeva, to totiž ptákům neklouže. Vhodnou součástí krmítka je střecha - ta ptáky i krmení ochrání před deštěm.

Dřevěné krmítko je ideální volbou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevěné krmítko je ideální volbou

Co do krmítka patří?

Na krmítku ocení ptáci zejména plody a semena, které jsou podobné těm, co nacházejí běžně v přírodě. Směsi pro zpěvné ptactvo můžete koupit už předem připravené, nejvíce jsou ale v kurzu semena slunečnice. V zimě ptáci také potřebují nejvíce energie. Součástí zimního příkrmu by tedy vždy měly být lojové koule. Obsahují hodně tuku, což je ideální zdroj energie pro volně žijící ptáky.

Lojové koule jsou v zimě potřeba
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lojové koule jsou v zimě potřeba

Vyhněte se přikrmování těmito surovinami

A co do krmítek rozhodně nepatří? Určitě do nich nedávejte zbytky z kuchyně v podobě starého pečiva, které obsahuje sůl a přísady, které ptákům opravdu škodí. Může být i plesnivé, což je pro ně obvláště nebezpečné. Proto i zbytky semen z krmítka, které mohou plíseň chytit, z krmítka včas odstraňujte.

Nebezpečná krmítková nákaza

Letos s sebou přináší krmení ptactva i smrtelné nebezpečí. Volně žijící ptáci sem z Anglie zanesli tzv. krmítkovou nákazu. Původcem je bičenka drůbeží, parazitický prvok, který napadá trávicí systém ptáků, a ti následně nemůžou polykat. Postižený pták sedí na krmítku, v okolí zobáku má zbytky potravy a ztrácí plachost.

Nemoc se nepřenáší na člověka ani na domácí zvířata, vzácně se jí ale může nakazit drůbež. Pokud na krmítku najdete uhynulé nebo nemocné ptáky, na dva týdny přerušte krmení, krmítka důkladně vymyjte, můžete použít i roztok chloru, a důkladně je vysušte. Sucho bičenky spolehlivě zahubí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 22. 12. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová