reklama

Základní zásady skladování ovoce a zeleniny

Vlastní zelenina a ovoce jsou to nejlepší, co můžeme dnes ze zahrady mít. Aby plody naší práce vydržely po celou zimu v dobrém stavu a byly použitelné v kuchyni, musíme věnovat velkou pozornost základním zásadám jejich skladování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibuli můžete skladovat i v podobě copů, nicméně vhodné je umístění ve tmě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zeleninu a ovoce ještě před uskladněním musíte vytřídit. Na skladování je zapotřebí mít plody nepoškozené mechanicky, ani od škůdců, musí být prosté chorob a jiných rostlinných zbytků. Silně znečištěné kusy je vhodné očistit. Poškozené kusy nevyhazujte, ale přednostně spotřebujte, nic nevyhazujte.

Jablka, brambory, mrkev, zelí, celer, kořenová petržel, řepa nebo cuketa, to je výčet těch, které se skladují nejčastěji ve sklepích. Zde je ale nutná určitá obezřetnost, protože ne všechny budete skladovat stejným způsobem. U brambor, jablek, cuket, zelí a řepy je nevhodnější technikou uskladnění v normalizovaných zelinářských přepravkách, které je možné stohovat na sebe. Jejich velkou výhodou je nízká pořizovací cena a velká skladovací kapacita.

Brambory ukládejte vždy očištěné, poškozené hlízy spotřebujte přednostně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambory ukládejte vždy očištěné, poškozené hlízy spotřebujte přednostně

Celer, mrkev nebo petržel, to už jsou ty méně odolné druhy zeleniny a při skladování v přepravkách se stanou po nějakém čase nepoužitelnými, protože dojde k jejich scvrknutí. Nejlepší obranou je skladování ve velkých květináčích, které jsou vyplněny pískem. Základním pravidlem skladování zeleniny i ovoce je fakt, že prostor pro uložení úrody musí být suchý a chladný, ideálně takový, aby zde v zimě teplota dosahovala hodnoty mezi 4 až 6 °C.

Rajčata, dýně, lilky a papriky nejlépe skladujte při pokojové teplotě. Nedozrálá rajčata proložte několika jablky, která jim díky uvolňování plynů pomohou dozrát. Poklad každé kuchyně, doma vypěstovaná cibule a česnek, má nejraději teploty do 10 °C a tmu, takže je ideální, když jsou plodiny uloženy někde za závěsem v rohu.

Uložení úrody jablek do dřevěné bedýnky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uložení úrody jablek do dřevěné bedýnky

Rozkrojenou zeleninu a ovoce spotřebujte co nejdříve. Například pokud rozkrojíte brokolici nebo květák a spotřebujete jenom část, zbytek dejte tak, abyste jej pak mohli dát spodním koncem do sklenice s vodou. Takto vydrží i několik dní.

Zdroj informací: jimejinak.cz

Publikováno: 17. 12. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček