reklama

V kompostu nebydlí jen žížaly

S podzimem je tu konec sezóny a s tím i pro mnohé z nás nutnost přeházet kompost. Pokud už máte tuhle náročnou činnost za sebou, jistě jste si všimli, že kompost je doslova plný života. Je to místo, kde najdete nejenom žížaly, ale i mnoho druhů hmyzu. Co vše můžete v kompostu objevit?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kompost obývají larvy nosorožíka kapucínka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co žije v kompostu?

Edafon je název pro organismy žijící v půdě, soubor živočichů pak má specifické pojmenování zooedafon. Tito živočichové mají celou řadu důležitých funkcí – především se ale podílí na rozpadu organické hmoty. A protože kompost je vlastně taková velká hromada organické hmoty, jsou zde tito živočichové koncentrováni a plní přesně tu funkci, kterou od kompostu chceme. Kompost tak není jen místo, kde likvidujeme organický materiál a hmota k produkci živin pro rostliny, ale je také zdrojem obrovské biodiverzity v zahradě.

V kompostu najdete i drobný hmyz
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V kompostu najdete i drobný hmyz

Co se v kompostu děje?

Rozklad v kompostu probíhá hlavně na základě bakterií, hub a dalších mikroorganismů. Nachází se zde ale také velká škála druhů hmyzu a jemu příbuzných. Z těch menších můžeme jmenovat stínky, mnohonožky či stonožky. To jsou organismy, které umí také rozkládat organickou hmotu anebo se těmi, co organickou hmotu rozkládají, živí. Ty pak konzumují další větší živočichové a tvoří tak celý ekosystém, který zajišťuje to, že se organická hmota nerozkládá plynule až na ty nejjednodušší části, ale látky se zde zacyklí. Proto jsou využitelné po delší časový úsek nejen v samotném kompostu, ale i potom v půdě.

Nádoby na kompost jsou součástí mnoha zahrad
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nádoby na kompost jsou součástí mnoha zahrad

Další obyvatelé kompostu

V kompostu najdete samozřejmě žížaly. Těch existuje několik desítek druhů, ty největší můžou měřit dokonce několik metrů a našli byste je v Austrálii. V našich podmínkách mají žížaly délku v řádu desítek centimetrů. Některé druhy hmyzu v kompostu zde hledají úkryt při nepřízni počasí a následně nám v zahradě pomáhají v boji se škůdci. Je to například střevlík. V kompostu ale můžeme narazit i na škůdce. S velkou oblibou do něj kladou vajíčka například slimáci.

Žížala nesmí v kompostu chybět
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žížala nesmí v kompostu chybět

Užitečné ponravy

Možná už jste si všimli, nebo si jich nyní už všimnete, v kompostu se nacházejí i ponravy, a i ty pomáhají rozkladu organické hmoty. V dospělosti z nich pak může být krásný brouk. Jde o druhy vrubounů, konkrétně především zlatohlávků. Jako dospělci se živí šťávou z květů a rozhodně je nemůžeme zařadit mezi škůdce. Chybou je zaměnit tyto larvy za larvy chroustů. Ty vypadají podobně, ale v kompostu se nikdy nevyskytují.

Najít zde můžete také larvy nosorožíka kapucínka, což je brouk, který je jeden z našich největších obyvatel kompostu. Je to velký pohodář, naučil se využívat pouze lidské prostředí, tedy naše komposty, hromady štěpky či pilin, a přirozené prostředí už nevyhledává.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 19. 12. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová