reklama

Jak si vypěstovat papriku v květináči

Papriky patří mezi nejpěstovanější plodové zeleniny u nás. Pěstují se především ve sklenících a fóliovnících a jejich sortiment je opravdu rozmanitý. Seznamte se s novými odrůdami a nechte si poradit, jak nejlépe vypěstovat zdravou rostlinu a kvalitní plody.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kvalitní plody vypěstujete jenom z kvalitní sadby (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Asi každý zahrádkář touží po tom, vypěstovat si na zahradě nádherné papriky. Popravdě to ale není vůbec jednoduché, protože papriky vyžadují poměrně kvalitní půdu, teplo a výživu. Navíc se musíte dobře orientovat v sortimentu odrůd, který se na našem trhu najdete, a to je poměrně složitá záležitost. 

Sortiment paprik je poměrně obsáhlá záležitost. Na trhu můžeme najít přes 100 odrůd a není snadné si vybrat. Určitě máte nějakou představu, jak by vaše papriky měly vypadat, jak chutnat a za jakým účelem je chcete pěstovat. Výsledek ale nemusí být uspokojivý a bez značných zkušeností nakonec vypěstujete něco jiného, než si přestavujete. Začínající pěstitel se často velmi špatně orientuje.

Z čeho a jak vybírat papriky

Pokud máte malé děti, zvolte odrůdy, které mají malé plody, protože jsou velmi sladké. Ze zajímavých druhů si můžete vybrat odrůdu Yala, která dozrává do žluté barvy, a odrůdu Rela, která dozrává do červené barvy a je velmi sladká.

Odrůda Yala plodí sladké žluté papriky
Odrůda Yala plodí sladké žluté papriky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Odrůda Rela plodí sladké červené papriky
Odrůda Rela plodí sladké červené papriky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pokud chcete zkusit něco zvláštní, můžete sáhnout po nové odrůdě Tongua F1, která připomíná jazyk. Někteří pěstitelé ji podle toho nazývají čertův jazyk. Dorůstá do dlouhého plodu a zraje do výrazné tmavě červené barvy. Je velmi sladká a naprosto vynikající.

Zajímavé dlouhé papriky odrůdy Redhorn
Zajímavé dlouhé papriky odrůdy Redhorn (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Odrůda Tongua se mezi zahrádkáři jmenuje také čertův jazyk
Odrůda Tongua se mezi zahrádkáři jmenuje také čertův jazyk (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak nejlépe pěstovat v domácích podmínkách a ve skleníku

Pokud máte chuť pěstovat papriky, ale nemáte k dispozici zahradu ani malý záhon, můžete to zkusit ve velkém květináči. Nejrychlejší formou, jak získat sazenice, je vypěstovat si je ze semínek papriky, která vám právě zachutnala. Semínka z papriky vyndejte, nechte volně vysušit, a poté můžete zasadit do menšího květináče a vypěstovat si vlastní sazenici. 

Semena můžete získat i přímo z plodu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Semena můžete získat i přímo z plodu

Nicméně výsledek může být nakonec zklamáním. Pan Radek, odborník na osivo, nám vysvětlil, že semena z hybridních profi odrůd nemusí poskytnout kvalitní rostlinu a stejný výsledek, který nás oslovit při konzumaci. Plody určené ke konzumaci, které najdete na trhu klasických prodejců a hypermarketů, jsou hybridní, což znamená, že jsou složené z několika linií při výrobě a při dalším přemnožování. Tedy vysemeňování přímo z plodu ke konzumaci vyroste místo krásného plodu paprika pokroucená, zkrabatělá či krátká. Velmi pravděpodobně nedosáhnete stejného výsledku. 

Pro kvalitní rostlinu je potřeba znát podmínky pro pěstování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro kvalitní rostlinu je potřeba znát podmínky pro pěstování

Důležité je vědět i to, jak původní paprika vyrostla

Pěstování ze semena papriky konzumní koupené v obchodě má ještě další úskalí. Díky tomu, že nevíme, kde a jak byla paprika pěstovaná, nevíme ani, v jakých podmínkách je nejlepší novou rostlinu pěstovat. Zda se jednalo o rostlinu pěstovanou venku nebo ve skleníku, jakou měla péči, půdu nebo hnojení, tedy jaké podmínky rostlina potřebuje, abyste dosáhli stejného výsledku. Navíc si můžete do své zahrady či skleníku zavléct nepříjemné rostlinné choroby a škůdce. 

Proto se doporučuje si raději sehnat sazenici nebo semena od profesionálních zahradníků a prodejců. Obrátit se můžete například na zahradnictví ve vašem městě nebo e-shopy na internetu s dobrými recenzemi od spokojených zákazníků. Pokud chcete zkusit původní nešlechtěnou odrůdu, obraťte se na odborníky.

Sazenice můžete pěstovat v nádobě na balkóně nebo terase
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sazenice můžete pěstovat v nádobě na balkóně nebo terase

V páru nebo samostatně

Papriky můžete pěstovat po dvou nebo samostatně. Prostokořennou sadbu, kterou máte v pařeništi vysetou v řádku, můžete pěstovat po dvou kusech, protože hrozí, že jedna z nich může odumřít. Naopak sadbu, kterou pěstujete v sadbovači nebo v květináči, která už má kořenový bal, vysaďte zásadně po jednom exempláři. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 18. 12. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná