Petúnie (Petunia) patří mezi naše nejoblíbenější letničky, protože jsou dekorativní ozdobou oken, balkonů, teras i zahrad. Počátkem února nastává čas na předpěstování sadby petúnií. Poradíme vám, jak na to a jaké odrůdy si vybrat, abyste se v létě mohli kochat záplavou pestrobarevných květů.
Původně se petúnie, kterým se běžně říká petunky, množily řízkováním, protože si tak stoprocentně uchovávají vlastnosti mateční rostliny. Řízkováním se ale přenášejí i houbové či virové choroby, a proto se od tohoto způsobu rozmnožování upouští. Množení osivem je zdravější a dodržíme-li osvědčený postup, vypěstujeme si košaté sazenice prakticky jakékoli z nádherně kvetoucích odrůd. Nezřídka se dokonce stane, že semena petúnií vypadají z neotrhaných květů do půdy a na jaře příštího roku vyklíčí. Když semenáčky nevyplejeme, bez problémů vyrostou a pokvetou.
Předpěstujte si petúnie: výsev pelet
Semena petúnií jsou drobná, jediný gram jich obsahuje kolem 10 000, a proto je osivo nových hybridních odrůd dodáváno ve formě pelet. Semínko je ve speciálním míchacím bubnu obaleno inertní hmotou na bázi kaolinu, čímž vznikne kulička – peletka – o průměru 1 až 2 mm, která umožňuje přesný výsev.

Peletky vysejeme na povrch substrátu, nezasypáváme je. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal praskl, proto raději zalijeme pelety několikrát. Po výsevu přikryjeme misku tabulkou skla nebo ji celou vložíme do igelitového sáčku. I v domácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální. Výsevní substrát musíme udržovat po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený. Peletky nesmějí v průběhu klíčení proschnout, aby se kaolinová hmota „nespekla“ a semínka neuvízla nepropustné hmotě. Po dobu klíčení udržujeme teplotu 20 až 22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Po vyklíčení více větráme, zabráníme tím padání klíčních rostlin. Po 10 až 14 dnech snížíme teplotu na 16 až 18 °C a zajistíme semenáčkům dostatek světla. Zabráníme tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
Předpěstujte si petúnie: péče o sazeničky
Když už jsou rostlinky dost silné k uchopení, přepikýrujeme je a později přesadíme do květináčků. Substrát v květináči udržujeme přiměřeně vlhký, ne přemokřený. Vyhneme se tak kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček. Rostliny vysazujeme do truhlíků nebo na záhon až v květnu.

Předpěstujte si petúnie: výběr odrůd
Petúnie se dělí na velkokvěté (grandiflory) a mnohokvěté (multiflory). Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale ty zase rychleji regenerovaly. Práce šlechtitelů už pomalu smazala rozdíly mezi oběma skupinami a nové multiflory (někdy označované jako sk. floribunda) se velikostí květů blíží petúniím velkokvětým. Petúnie typu surfinie jsou převislé, krásné a vděčné, košatí se a nevyhánějí do výšky. Jsou náročnější než velkokvěté a mnohokvěté petúnie, je nutné je jednou týdně hnojit a vydatně a pravidelně zalévat!
Petúnie Fimberiata
Jde o odrůdy s třepenitým květem, který byly vyšlechtěny v Česku, a proto jsou ideální do našich klimatických podmínek. Pěstování se neliší od ostatních velkokvětých petúnií.

Petúnie Flore plena
Plnokvětá, zvláštní vzpřímená petúnie, má plný květ 10 až 15 cm v průměru, dvoubarevný, vhodná do nádob a truhlíků, nenáročná, letním řezem zkošatí a více kvete.

Petúnie Morn
Typickým znakem skupiny MORN je efektní světlý jícen květu; jde o petúnii mnohokvětou. Je to letnička do okenních truhlíků i k záhonovým výsadbám. Vyžaduje slunnou, teplou polohu a výživnou humózní půdu. Nesnáší větrné stanoviště.

Petúnie Picotee
Převisle rostoucí kompaktní petúnie typu surfinie jsou v plné sezoně pokryty tmavě fialovými velkými květy s bílým lemem. Okraje květů jsou zajímavě vykrajované a zvlněné. Spolehlivě kvete po celou sezonu od května až do prvních mrazíků. Převisy dorůstají až do 60 cm délky a jsou natolik obsypány květy, že zelené olistění je vidět minimálně.

Petúnie Star
Oblíbené odrůdy velkokvěté petúnie ve tvaru bílé hvězdy s podélným pruhováním.

Publikováno: 9. 2. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová