reklama

Vypěstujte si letos papriky doma. A začněte hned teď!

Co se týká pěstování paprik, aktuální otázka zní: kdy začít s výsevem? Hned teď! Semínka paprik vysévejte ještě v zimě, nejpozději do 10. března, protože mají dlouhou vegetační dobu (od výsevu do botanické zralosti 110 až 120 dnů). Je jedno, kterou odrůdu si zvolíte, všechny se vysazují stejným způsobem. Tak co, vypěstujete si letos papriky doma?

U nás je ideální pěstování papriky roční (Capsicum annuum) ve skleníku nebo fóliovníku, kam můžete vysadit vlastnoručně předpěstovanou sadbu již v dubnu. Budete-li je pěstovat na záhoně, vysaďte je až v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by rostlinu mohly poškodit. Optimálně vyvinutá sazenice by měla být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty.

Jak při předpěstování sadby papriky v substrátu postupovat

1. krok: semínka sejte do hloubky 0,5 až 1 cm

Pro výsev použijte kvalitní výsevní substrát s nízkým obsahem živin a pH 6–8. Sejte přibližně jedno semeno na 1 cm čtvereční a do hloubky 0,5 až 1 cm. Po výsevu truhlík nebo květináč zakryjte fólií a substrát udržujte přiměřeně vlhký při teplotě 26–30 °C ve dne a kolem 22 °C v noci. Papriky zdárný vývoj totiž vyžadují vlhko a teplo. Až semena naklíčí, což je zhruba do 14 dnů, a rostlinky trošku povyrostou, fólii odstraňte. Jakmile se začnou objevovat děložní lístky, snižte teplotu na 22 °C ve dne a kolem 16 °C v noci.

Semínka sejte do hloubky 0,5 až 1 cm
i (Zdroj: istock.com)
Semínka sejte do hloubky 0,5 až 1 cm

2. krok: sazeničky musí mít dost místa a světla

Když začnou semenáčky tvořit první pravé lístky, přepikýrujte je. V podstatě je jedno, jestli rostliny pikýrujete do truhlíků, sadbovačů nebo květináčů, ale důležité je, aby měly pro svůj růst dostatek místa a světla. Na jednu rostlinku se počítá 40–60 cm čtverečních, což odpovídá sponu 8×5 až 8×8 cm. Alespoň jednou týdně rostlinky přihnojte listovými hnojivy. 

Jednou týdně rostlinky přihnojte
i (Zdroj: istock.com)
Jednou týdně rostlinky přihnojte

Tip:

Předpěstování sadby papriky v perlitu

Moderní je předpěstování v navlhčeném hrubém agroperlitu. Květináč nebo výsevní misku naplňte agroperlitem, dobře zalijte (perlit musí být stále vlhký!) a na povrch rozložte semena paprik. Zakryjte je savým papírem nebo netkanou textilií a postříkejte rozprašovačem. Povrch papíru či fólie udržujte stále vlhký. Když semena začnou klíčit, papír sejměte. Rostlinky se 2 lístky přesaďte do výsevního substrátu do sponu přibližně 6×6 cm. Zhruba po týdnu začněte přihnojovat startovacím hnojivem.

Jak si správně vybrat odrůdy paprik

V současné době je u nás povoleno kolem 70 odrůd papriky roční (Capsicum annuum). Správně si vybrat není jednoduché. Především každý musí vybírat podle podmínek, které pro pěstování této teplomilné zeleniny má. Kdo nemá skleník či fóliovník, bude zásadně potřebovat odrůdy polní, nikoliv k rychlení. To je první zásada správného výběru.

Dalším kritériem výběru je chuť plodů – sladké, mírně pálivé, či ostré? Také vás může zaskočit škála barev – existují odrůdy zelené, žluté, oranžové, červené, fialové i černé. Odrůdy s velmi silnou dužinou jsou určeny k pěstování ve fóliovníku či skleníku. Pouze v teplých oblastech je možné pěstování venkovní. Pro to jsou zvlášť vhodné odrůdy se slabší stěnou. Proto je dobré nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde vám jsou schopni odborně poradit, nikdy nekupujte papriky někde ve stánku podle obrázku bez základních znalostí.

Habanero: Kdo rád pálivé, přijde si na své. Je nejpálivější paprikou, která se dnes v Evropě pěstuje.

Odrůda Habanero Orange
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Habanero Orange

Jablina F1: Jablíčková paprika patří u nás k méně pěstovaným typům. A neprávem. Je chutná, skladná a výborně se hodí na plnění a následnou sterilizaci.

Odrůda Jablina F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Jablina F1

Lungy F1: Velmi raný hybrid, plody jsou delší jehlance, v technické zralosti zelené, v botanické tmavě červené. Plody jsou velmi vhodné i ke sterilaci, kdy se chovají jako pravé kapie.

Odrůda Lungy F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Lungy F1

Pálivec: Středně pálivý, delší kozí roh s tmavě zelenými plody. Je vhodný nejen pro sterilaci, ale i přímý konzum.

Odrůda Pálivec
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Pálivec

Rafaela F1: Typ kapie, tmavě červená, jehlanec. Velmi vhodná odrůda pro přepravu a kratší skladování.

Odrůda Rafaela F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Rafaela F1

Slovana F1 je novější odrůda zelených paprik, plody vynikají pevností. Jsou mimořádně přizpůsobivé různým podmínkám prostředí, lze je s úspěchem pěstovat na rozmanitých stanovištích. 

Odrůda Slovana F1
i (Zdroj: archiv Semo)
Odrůda Slovana F1

Každý rok šlechtitelé představí nové odrůdy paprik. Je dobré je vyzkoušet, ale chcete-li mít jistotu, vsaďte spíše na tradici.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 4. 2. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová