Stálezelené rostliny na zahradě vyžadují péči celoročně, a to i během zimního období, kdy se zdá, že jim nic nechybí. A právě nejčastější pěstitelské chyby jsou příčinou toho, proč tyto rostliny často hynou. Základní péči a nejčastější chyby si připomeneme na následujících řádcích.
Rododendron, bobkovišeň, túje nebo zimostráz, to jsou nejznámější druhy stálezelených rostlin, které se na našich zahradách vyskytují. Mezi stálezelené také patři jehličnany, jako jsou smrk, jedle nebo borovice. Pokud je v zimě sníh a teplota vzduchu osciluje kolem bodu mrazu nebo mírně nad ním, není potřeba se těmto druhům skoro věnovat. Vláhy mají dost hlavně z postupně odtávající vrstvy sněhové nadílky, ta jim také poskytuje účinnou ochranu před promrzáním kořenů.
Vhodné je v zimě sníh pod tyto rostliny nahrnout. Především tím omezíte riziko uhynutí z důvodu sucha a také, když přijdou tuhé mrazy, není třeba se obávat poškození. Ale pozor, sníh k rostlinám nahrňte zásadně čistý. Sníh s posypovou solí způsobí postupné znehodnocování půdy a tam číhá pro tyto krásné druhy velké riziko. V případě extrémního zasolení rostliny začnou chřadnout a hynou.
V zimě, tedy pokud je větší množství sněhu, oklepávejte větve a těžký sníh odstraňte z rostlin pryč. Zvláště tehdy, když jej napadne hodně velké množství najednou a je těžký a mokrý, mohl by tedy keře a stromy rozlámat. Efektivní ochrana spočívá také ve správné technice střihu keřů ve vegetační době.
Pozor také na suchou zimu, kdy je pouze minimum srážek. Zde je riziko uhynutí stálezelených keřů a stromů nejvyšší, protože zeleň nemá odkud brát vláhu. Deficit se může výrazně prohlubovat hlavně tehdy, pokud teploty spadnou pod bod mrazu. Za bezmrazých dní si tak všechny stálezelené dřeviny zaslouží přiměřenou zálivku.
Zdroj informací: modernizahrada.com
Publikováno: 13. 1. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček