reklama

Ani v zimě nenechte váš skleník zahálet

Na první pohled by se mohlo zdát, že zimní období je pro zahrádkáře časem odpočinku a nicnedělání. To však není pravda ani náhodou! Ve dnech, kdy vyloženě nemrzne, se můžeme věnovat přípravě zahrady na novou sezónu. A pokud máte skleník, je vyhráno, protože při troše námahy můžete mít i v tomto období přísun čerstvé zeleniny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte zeleninu ve skleníku i v zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro pěstování otužilých odrůd nebudeme potřebovat ani vytápění. Zatopíme si kompostem, povoláme do práce užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. Zrovna tak se malým zelenáčům bude dařit v pařeništi nebo fóliovníku.

Poctivá příprava před výsevem

Před vysetím nás čeká velký úklid. V zimě je krátký den a málo slunečního svitu. Proto umyjeme okna, aby k rostlinám proudilo co nejvíc světla.

 • Záhony ve skleníku zbavíme rostlinných zbytků z ukončené sezóny a zlehka zryjeme.
 • Pokud ještě neproběhlo podzimní hnojení, vpravíme do půdy vyzrálý kompost a organické hnojivo. Vrátíme tím půdě odčerpané živiny.
 • Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujeme vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypeme zhruba 20 cm zeminy, aby nám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí křehounké rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů. Taková kamna si nechají rostliny líbit!
 • Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem zalijeme odstátou vodou s probiotiky pro rostliny. Užitečné bakterie nově získané živiny naporcují na sousta, která jsou pro rostliny vstřebatelná i tím nejmenším kořínkem. Semínka a rostliny také ochrání před útoky patogenů.
Zahradnická sezóna nekončí ani v zimě
i (Zdroj: weiki)
Zahradnická sezóna nekončí ani v zimě

Tip zahradnice Míši:

Kompost při poklesu teplot rychle ztrácí svou aktivitu. Nastartovat ho můžeme pomocí kompostovací sady. Urychlovač kompostu funguje jako kalorické krmení pro rozkladné bakterie. Probiotika pro kompost jsou zase sehraná parta mikroorganismů, která se hned pustí do rozkladu organických zbytků. Přesně takhle „akční“ kompost vám rostliny ve skleníku zahřeje a vyživí.

Vyzkoušejte kompostovací sadu weiki.

Odolné zimní odrůdy, základ úspěchu

Nízké teploty a krátký den nejsou zrovna z katalogu ideálních životních podmínek většiny rostlin. Přesto je dost skromných otužilců, kteří na pozvánku do zimního skleníku rádi kývnou. Patří mezi ně:

 • Kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)
 • Kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek
 • Cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka
 • Hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)
 • Fazole – mezi ověřené přezimující odrůdy patří Aquadulce Claudia a Super Aquadulce
 • Listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček

Tip zahradnice Míši:

Zimní saláty vysazujeme do nejsvětlejších míst skleníku, jinak blednou a vytahují se do výšky. Při nedostatku světla se v nich také zvyšuje obsah dusičnanů. Oblíbená zimní odrůda salátu je Humil. Má zvednuté listy a díky tomu netrpí na zahnívání zespodu.

Zimní péče o rostliny ve skleníku

Oproti letní sezóně nebude potřeba běhat do skleníku každý den s plnou konví. To ale neznamená, že se můžeme na zálivku úplně vykašlat. Držíme se pravidla: přiměřeně zalévat, pokud nemrzne.

Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlepší je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev. Těsně před zaléváním do ní přidáme víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit. Navíc ochrání malé křehké rostlinky před patogeny číhajícími v půdě.

I v zimě můžete mít pravidelný přísun čerstvé zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v zimě můžete mít pravidelný přísun čerstvé zeleniny

Sklízíme skleníkovou listovku

Listy špenátu nebo polníčku už jsou tak akorát ke sklizni? Bezva, jdeme si pro úrodu! V zimě má sklizeň listové zeleniny jen dvě podmínky:

 • Sklízíme během dnů, kdy je teplota nad nulou.
 • Utrháváme jednotlivé listy od těch největších. Zbytek necháváme postupně dorůst. Rostliny se v zimě hůř regenerují a při nešetrné sklizni nám mohou jediným ponechaným lístečkem zamávat naposled.

Zahříváme

Venku řádí holomrazy, co teď? Neztrácíme hlavu, skleník můžeme kromě kompostu prohřát i jinými způsoby:

 • Jako rychlé řešení pomohou obyčejné svíčky. Aby vzniklé teplo neunikalo hned nahoru, můžeme je částečně zastínit třeba obrácenými květináči.
 • Pokud přes den svítí do skleníku slunce, akumulují teplo ve skleníku vložené cihly a kameny. Teplo okolo sebe potom vyzařují v mrazivých nocích.
 • Severní stranu skleníku izolujeme bublinkovou fólií. Hodí se i na přepažení jednotlivých tepelných zón ve skleníku. S fólií můžeme také přímo na záhonu ve skleníku vytvořit malé pařeniště pro nejohroženější rostlinky.
Nenechte skleník v zimě zahálet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenechte skleník v zimě zahálet

Tip:

I když se snažíme ve skleníku udržet teplo, nezapomínáme na pravidelné větrání. Klidně jen krátké, zato intenzívní. V opačném případě nahráváme do karet plísním a dalším houbovým chorobám.

Místo pro krásu

Do skleníku můžeme na zimu ubytovat také květináče s odolnými okrasnými rostlinami – ať už jsou to trvalky, dřeviny nebo cibuloviny.  Zazimovat sem můžete oleandry, fuchsie a muškáty.  Začátek prosince je ideální období na výsadbu pelargonií.

Podařilo se vám pěstovat rostliny ve skleníku celou zimu? Gratulujeme, na jaře k nim můžete přidat předpěstovanou sadbu na další sezónu.

Zdroj informací: weiki

Publikováno: 3. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce