reklama

Leden je časem prvních výsevů zeleniny a květin

V polovině měsíce ledna je čas na zahájení prvních příprav v rámci nadcházející sezóny. Řeč je tentokrát o prvních výsevech a předpěstování zeleniny a květin doma za oknem. Substrát a osivo jsou to základní, co byste měli mít, a k tomu nesmíte udělat několik základních chyb, na které se v našem článku také zaměříme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Papriky dobře rostou v teple a v sadbovačích, kde jich předpěstujete najednou i velké množství (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vegetační doba některých, především teplomilných, rostlin a kvetoucích druhů je velmi dlouhá. V běžném prostředí venku by nepřežily, velmi by jim ublížily nízké teploty a při výsevech ven až v polovině května by nestačily dojít jejich plody do fáze botanické zralosti, takže by pěstitel zaplakal nad malou nebo žádnou úrodou, případně by se nedočkal květů, které mu po celé léto až do prvních mrazů zpříjemňují prostředí kolem domu.

Z kvetoucích druhů se v domácích podmínkách vysévají především muškáty, s nimiž byste neměli otálet. První výsevy se provádějí již v lednu, mladé semenáčky rostou pozvolna a dlouho, silné kvetoucí rostliny mívá majitel k dispozici až druhým rokem. Ze zeleniny je nutné vysévat hlavně rajčata, papriky nebo celer.

Detail semenáčků paprik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail semenáčků paprik

Také myslete na dostatek nádob, používají se prázdné kelímky od jogurtů a jiných mléčných výrobků v rámci domácí recyklace, dále pak obaly na vajíčka, rašelinové zakořeňovače, rašelinové tablety - jiffy a další. Velice důležité je sáhnout po správném substrátu.

Pro účely výsevů se používá supresivní substrát, který je již z výroby ošetřen proti houbovým chorobám, ale mnozí z vás jej smíchávají s propařenou zahradní půdou, a to z jednoho důvodu. Kupovaný substrát totiž rychle slehává, drží v sobě nadměrné množství vláhy a tím dochází k poškození kořenů mladých rostlinek. Hrubší konzistence zahradní půdy zajišťuje dobrou vzdušnost, propaření v horkovzdušné troubě zabrání napadení semenáčků houbovými chorobami.

Mladá rajčata. V tomto stavu je ideální je přesadit do samostatných nádob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladá rajčata. V tomto stavu je ideální je přesadit do samostatných nádob

Nádoby nesmí být příliš mělké ani hluboké, musí být zajištěn odtok vody a při plnění substrátem je nutné myslet na to, že při zalévání by voda neměla přetékat přes roh nádoby ven. Po výsevu zajistěte, aby substrát byl stále mírně vlhký, pravidelně každý den větrejte a nikdy nedopusťte, aby výsev byl přemokřený. Během několika dnů začnou vykukovat z půdy první semenáčky, pro předpěstování je vhodné východní okno, kde se mladé rostlinky nevytahují tak za sluncem a přirozeně rostou a zesilují. Nejlepším způsobem zálivky semenáčků je rosení.

Muškáty získáte jak výsevem, tak řízkováním, pro něž je ideální si vypěstovat silné rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty získáte jak výsevem, tak řízkováním, pro něž je ideální si vypěstovat silné rostliny

Celer je nutné přepikýrovat dvakrát, a to tehdy, když vytvoří první dvojici pravých lístků a poté až v rámci výsadby. Přesazení zajistí, že z mladých a slabých rostlinek vyrostou do května krásné a silné sazenice. U dalších druhů můžete první výsev provést tak, že několik semínek vyséváte do jedné nádoby, a pak je přepikýrujete do kelímků. Dobře zapěstované sazenice rajčat a paprik rozkvetou ještě před vysazením na finální stanoviště.

Zdroj informací: zahradajezek.cz

Publikováno: 24. 1. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček