reklama

Vytvořte si malý zelený ráj ve sklenici

Víte, co je aerárium? Je to skleněná nádobka, která v sobě ukrývá malé zelené království, které si žije vlastním životem. Pokud byste si chtěli jedno takové pořídit a osázet ho rostlinami, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, jak na to

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní architektka poradí, jak osadit skleněné aerárium (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jsou jako světy samy pro sebe. Aerária jsou dechberoucí a krása těchto levitujících skleněných zahrad vás okouzlí. Zahradní architektka Lenka Hrubá přináší návod, jak si takové vytvořit doma.

Vytvořte si svůj malý svět, který bude vypadat jako pouštní oáza nebo neznámá měsíční krajina. Při soustředěném tvoření si vyčistíte hlavu a budete mít radost, že je za vámi vidět výsledek kreativní práce.

Co budete potřebovat?

  • podložku pro práci
  • skleněné aerárium
  • sukulentní rostlinu
  • okrasnou drť (písek, pemzu, antuku, lávovou drť nebo různobarevné štěrky)
  • substrát pro sukulenty
  • okrasné kamínky
  • nástroje na osázení (lžičku, pinzetu)
  • trpělivost

Tip:

Všechny komponenty (kromě trpělivosti) můžete koupit zvlášť, ale můžete si pořídit i Sadu na osázení aerária, která obsahuje vše, co budete potřebovat. Díky dárkovému balení může navíc posloužit i jako kreativní dárek pro nadšené zahradníky ve vašem okolí. Velká baňka ve tvaru slzy je ručně foukaná v českých sklárnách a bude perfektním domovem pro sukulent haworcii.

Jak na to?

1. Vyberte tu pravou rostlinu

Prvním krokem bude vždy výběr správné sukulentní rostliny. Pozor si dávejte především na velikost, květina by se měla do otvoru aerária vejít s rezervou, abyste ji nepoškodili. Vyjměte ji z květináčku, oklepejte přebytečnou zeminu, zmenšete bal a postupujte opatrně, abyste nenarušili kořeny.

2. Zvolte si drť, která vzhled rostliny podtrhne

Použít můžete prakticky jakoukoliv, musí být ale dostatečně propustná. Nasypte dvě lžičky do připraveného aerária a uprostřed vytvořte důlek. Drť musí být především po stranách, aby byla dobře viditelná, a naopak schovala substrát, který nasypete do připraveného ďolíčku a do kterého budete sukulent usazovat. Pokud by se vám substrát dostal až ke stěně, výsledek by nevypadal tak čistě a upraveně. Do připraveného důlku nasypejte substrát a ke krajům opět doplňte okrasnou drť

Tip:

Postavte si vedle aerária zvolené rostliny, abyste odhadli výšku, do které budete substrát a drť vrstvit. Vrchní část balu rostliny by měla být asi 0,5 cm pod spodním okrajem otvoru, abyste ho byli schopni drtí ještě překrýt.

3. Začněte sázet

Teď přišel čas na usazení rostliny. Opatrně ji prostrčte otvorem a postavte doprostřed aerária na připravený substrát. Stěny aerária opatrně obsypávejte drtí a vzniklý volný prostor mezi drtí a balem rostliny vyplňujte substrátem. Postupujte opatrně, aby se oba materiály nesmíchaly. Pokračujte vrstvu po vrstvě, dokud není bal rostliny zarovnaný na požadovaných 0,5 cm od spodního okraje otvoru.

Teď přišla chvíle pro zbytek menších rostlin. Připravte si je, očistěte je a zmenšete jim co nejvíce bal. Vezměte si pinzetu a osázejte jimi zbytek prostoru aerária kolem hlavní rostliny. Dorovnejte povrch trochou substrátu a následně ho celý zasypte drtí.

Skleněné aeráium nevyžaduje mnoho péče
Skleněné aeráium nevyžaduje mnoho péče (Zdroj: Zahrada na niti)
Hrát si můžete i s barevností
Hrát si můžete i s barevností (Zdroj: Zahrada na niti)

„V ideálním případě by vám neměla drť vypadávat otvorem ven, pokud jste ale výšku napoprvé neodhadli, nic se neděje. Do vchodu umístěte větší kamínek, který bude hezky vypadat a vypadávání zabrání,“ radí zahradní architektka.

4. A teď už jen zbývá dotvořit poslední detaily

Do kompozice naaranžujte okrasné kameny a máte hotovo.

5. A co dál?

Vyberte vhodné místo a postarejte se o zálivku. Zavěste aerárium do prostoru s dostatkem světla, které sukulenty potřebují. „Zálivku doporučuji provádět lžičkou, aby se předešlo přelití. Jakmile se dovnitř dostane moc vody, už ji nedostanete ven a rostlina nejspíš uhnije. V zimě stačí zalévat jednou za tři týdny, v létě jednou za týden až deset dní,“ radí zahradní architektka.

Zdroj informací: Zahrada na niti

Publikováno: 5. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce