reklama

Znáte různé druhy ibišků? Toto jsou ty nejznámější

Pěstování ibišků je koníček mnoha lidí u nás, protože ibišky patří mezi méně náročné rostliny na pěstování, a hodí se tedy i pro úplné začátečníky. Odmění se pěstitelům nádhernými květy v mnoha variantách, a třebaže jejich krása rychle uvadá, kvetou v období od začátku léta do podzimu. Naučte se je také pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte rádi ibišky? Začněte je pěstovat, nejsou to náročné rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování ibišků

Ibišky u nás pěstuje kde kdo. Paní Lenka Sochůrková je ale mistryní republiky v pěstování ibišků doslova ve velkém. Nalezneme u ní přes 120 kusů ibišků a více než 40 různých druhů. Proto bychom si měli o ibišcích a jejich pěstování něco málo, nebo raději více říci.

Druhy ibišků

Rod ibišek zahrnuje více než 200 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech, pravděpodobně pochází z Číny, Indie a východní Asie a jako kulturní rostlina se rozšířila do mnoha tropických a subtropických oblastí po celém světě. U nás se nejčastěji pěstuje ibišek syrský (Hibiscus syriacus), a známé jsou také další druhy - ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos, syn. H. palustris), ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis) nebo ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa), využívaný i v potravinářství.

Ibišek čínský

Jako pokojovku nalezneme v našich bytech ibišek čínský, známý také pod označením čínská růže. Tento ibišek vás okouzlí svými velkými trubkovitými květy. Hodí se i pro méně zkušené pěstitele. Dosahuje výšky cca 25 - 175 cm. Květy nakvétají téměř celoročně, nejčastěji od června do října. Každý květ se otevírá jen na jeden den, ale protože jich je hodně, jednotlivé květy se otevírají postupně od jara do podzimu. 

Květy ibišků jsou jednoduché, ale i plné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Květy ibišků jsou jednoduché, ale i plné

Jak ibišek čínský pěstovat:

Vyhovuje mu světelné stanoviště, proto jej umístíme nejlépe k oknu. V létě jej můžeme odnést i na zahradu, kde ale doporučujeme spíše polostín, aby prudké slunce nespálilo ibiškům jemné listy. Preferuje spíše humózní půdu. Během vegetačního období rostlinu vydatně zaléváme, ideálně ráno a v podvečer, avšak pokud je rostlina v zimě v chladné místnosti, zalévání snížíme.

Ibišky lze pěstovat i ve skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ibišky lze pěstovat i ve skleníku

Nepravidelné zavlažování způsobuje opadávání žloutnoucích listů. Rostlina potřebuje zvýšenou vlhkost, proto květináč s rostlinou umístíme do misky s vlhkými kamínky a listy často zaléváme. Příliš suchý vzduch má za následek kroucení listů.

Čínský ibišek jako pokojovka kvete nejčastěji červeně, a oblíbené jsou také odstíny bílé, žluté, růžové a oranžové. Nalezneme jak jednoduché, tak plnokvěté kultivary. Množíme nejčastěji výsevem nebo řízkováním.

Ibišek syrský

Tento ibišek je u nás znám jako venkovní okrasný keř. Rostliny jsou vysoké až 2 metry a 4-5 metrů široké, proto budeme při jejich pěstování na zahradě potřebovat dostatek místa. Od poloviny léta do září a někdy až začátku října bohatě kvete velkými květy. 

Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, tvarů a barev květu, ve škále od modré přes růžovou a bílou do fialové, a také mnoho plnokvětých kultivarů. 

Ibišky jsou teplomilné a mohou namrzat, vyžadují slunce a propustnou výživnou půdu, ale snesou i horší podmínky. Ve stínu ovšem méně kvetou. Střih a řez keřů provádíme raději až na jaře, kdy již nehrozí noční mrazíky a teplota je stálejší.

Nárůst květů podpoříme správným řezem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nárůst květů podpoříme správným řezem

Ibišek syrský je možné množit semeny, řízkováním, ale také zušlechťovat roubováním. Abychom dosáhli co nejbohatšího květu, je potřebný tzv. jarní řez. A navíc, vhodně načasovaným a provedeným řezem dosáhneme bohatšího kvetení, a také větší velikosti květů. Řez provádíme v období března až dubna.

Ibišek bahenní

Tento ibišek je na rozdíl od svých příbuzných mrazuvzdorný, proto jej nemusíme na zimu nijak ochraňovat nebo stěhovat do tepla. Roste v mokřadech a podél říčních systémů. Má rád plné slunce, kvete v období červen - září. 

Hned zpočátku se provádí základní vyhnojení pomalu rozpustnými hnojivy nebo za vegetace pravidelné přihnojování hnojivem pro balkonové rostliny. V horkých dnech je nutná vydatná zálivka, důležité je nenechat substrát nikdy úplně vyschnout.

Větvičky ibišku jako řízky se dají velmi dobře pěstovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Větvičky ibišku jako řízky se dají velmi dobře pěstovat

Při výsadbě i během růstu je potřeba okolo rostlin udržovat vlhkou půdu, ale během zimy se tato vlhkost snižuje, aby rostliny neuhnily. Snesou mráz až -27 °C.

Existují dokonce ibišky jedlé, které se pěstují jako potravina. Patří mezi ně kromě zmíněného ibišku syrského také ibišek súdánský (karkade, Hibiscus sabdariffa) a ibiškovec jedlý (okra, Abelmoschus esculentus). V textilním průmyslu a truhlářství je pak využíván ibišek konopný. 

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Zahrádkářská poradna, zahradnictvi-flos.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 30. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová