reklama

Připravte si záhon v souladu s přírodou

Na začátku února je vhodná doba k přemýšlení, co nového v zahradě na jaře vytvořit. Můžete si zrealizovat nový záhon, který bude zaručeně jiný, než jste zvyklí. Díky svým vlastnostem vám vydrží několik let a bude v souladu s přírodou. Je vhodný i do neúrodných oblastí, ale především jeho základ tvoří dostupné suroviny, které máte na zahradě. Poradíme, jak si jej vytvořit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připravte si záhon v souladu s přírodou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro přípravu na budoucí pěstitelskou sezónu je ideální doba. Určitě přemýšlíte, co budete pěstovat, kde a v čem, a proto je vhodný netradiční záhon, který můžete vybudovat prakticky na každé zahradě. Pro jeho základ máte všechny suroviny na zahradě a tím bude jednoduchý na přípravu, jen ze začátku budete potřebovat trochu síly.

Podstatou tohoto záhonu je vyvýšené místo podle přírodního vzoru nikoliv klasický obdélníkový nebo čtvercový tvar. Jeho výška je přibližně 50 cm. Obsahuje organický materiál, který se sbírá již při jarním úklidu zahrady. Tento samokompostovací záhon, též nazývaný „německá kopa", zúrodní i velmi chudou a nekvalitní půdu, nevyžaduje stálou péči a vydrží po dobu několika let. 

Pro jeho základní spodní vrstvu jsou vhodné všechny druhy dřeva, velké kusy jako špalky nebo nesouměrné kusy dřeva, které je nutné rozštípat na menší kusy. Pokud máte staré a zetlelé dřevo, různé oštěpky jehličnatých či listnatých stromů nevyhazujte je, využijete je také.

Na spodní část využijte staré dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na spodní část využijte staré dřevo

Pro další vrstvu je vhodný jemný odpad od živých plotů nebo keřů, ovocných stromků či keříků. Pokud jste si mysleli, že se obejdete bez kompostu, tak i ten je v tomto záhonu potřeba a bude tvořit třetí vrstvu. Organický materiál, který je rozložitelný, se využívá do další vrstvy. Jde především o kuchyňský odpad složený ze slupek, odkrojků ovoce čajových sáčků, kávových sedlin, podestýlek od domácích mazlíčků, ale i zbytky květin nebo pokojových rostlin, samozřejmě listí i tráva ze zahrady nebo třeba netradiční vaječné skořápky.  

Nejnáročnější bude vykopání jámy pro jeho základ. Stačí jen mělká, přibližně na hloubku rýče. Můžete kopat i hlouběji, pokud to půda a její profil dovolí. Rozměr základu záhonu přizpůsobte vaší zahradě. Postupně vkládejte potřebné suroviny, velké kusy dřeva, které jste před tím rozštípali na menší kousky, ořezané větve z keřů, stromů nebo trvalek, můžete zakopat i vánoční stromek. Další vrstvu bude tvořit organický materiál ze zahrady, který byste jinak dávali do kompostu. Ušetříte si práci, protože jinak musíte tento materiál nejdřív zkompostovat, otočit a zase vrátit a potom by byl teprve vhodný do běžného záhonu. Vrstvy jednotlivého materiálu vrstvěte stejně jako v kompostu. Střídejte vrstvy zelené, které mají větší obsah dusíku, s vrstvami hnědými, které obsahují více uhlíku. Množství jednotlivých druhů materiálu dávejte úměrně, aby byly všechny živiny ve správném poměru.

Střídejte vrstvy shrabaného listí a trávy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Střídejte vrstvy shrabaného listí a trávy

Do jednotlivých vrstev vracejte i vykopanou zeminu, kterou nezapomeňte prolévat průběžně vodou, aby se vzájemně prolnula s vloženým organickým materiálem. Poslední vrstva by měla být kvalitnější z vyzrálého kompostu smíchaného se zeminou.

Jednotlivé vrstvy dostatečně prolévejte vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotlivé vrstvy dostatečně prolévejte vodou

Pokud nemáte kvalitnější zeminu, postačí samotný kompost. Na vrchní vrstvu záhonu použijte mulč nebo obyčejnou slámu, či shrabané listí nebo starší seno zbavené semen, které by jinak záhon zbytečně zaplevelila.

Na vrchní vrstvu použijte staré seno bez semen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vrchní vrstvu použijte staré seno bez semen

Na vrchní vrstvu můžete použít i kartonové krabice, do kterých na jaře zapícháte sazeničky rostlin. Takto založený záhon vydrží s živinami i pět let. Během této doby bude postupně sesedat na úroveň terénu, i poté můžete záhon dále využívat a podobný si založit někde kousek vedle. Sazenice v takovémto záhonu se vám odvděčí bohatou úrodou, protože se už od vysazení při tlení jednotlivých vrstev uvolňuje teplo, které na jaře sazenicím velmi svědčí. Nevsazujte semínka, ale jen vzrostlejší sazenice. Nejvyšší místo je vhodné pro náročné plodiny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky. Po obvodu umístěte nenáročné sazenice, jakými jsou například různé druhy bylinek.

Výhodou tohoto záhonu je využití odpadu, který byste jinak nevyužili, protože obsahuje důležité látky potřebné pro rostliny a nemusíte používat umělá chemická hnojiva. Takto založený záhon rozčlení zahradní plochu na užitnou část a připraví výživnou půdu po několik let. Rostliny se na tomto záhonu snadno obhospodařují, toto ocení všichni, co mají pohybové problémy. Jednotlivé vrstvy velmi prospívají kořenům, které jimi čerpají všechny prospěšné látky v dostatečném množství. V půdě se zadržuje dostatek vlhkosti, která se vytváří i díky zastínění porostem.

Záhon po čase splyne s okolím
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhon po čase splyne s okolím

S plevelem se setkáte jen minimálně.  Úroda je větší než u běžného záhonu a je možné využít i plynulou sklizeň. S chorobami a škůdci se setkáte minimálně. Po nějakém čase tento záhon splyne se svým okolím.     

Typ: Pokud nemáte kompost, můžete jednotlivé vrstvy prokládat hnojem. Pro zadržení vody udělejte na vrchní vrstvě malou prohlubeň.

 Zdroj: Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno, Michal Plundra; www.chytre-bydleni.cz

Publikováno: 5. 2. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská