reklama

Lýkovec, vilín, zimokvět: Víte, jak pěstovat nejrychlejší posly jara?

I když nám ještě vládne zima, první květy lýkovce, vilínu a zimokvětu jsou slibnou předzvěstí jara. Všechny tři patří k několika málo keřům, které rozkvétají v době, kdy je celá zahrádka pod sněhem. Víte, jak tyhle tři nejrychlejší posly jara pěstovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hamamelis neboli vilín je časným poslem jara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pěstovat lýkovec (Daphne)

Během roku si nenápadného stromečku s kopinatými listy asi ani nevšimnete. Ale v předjaří, kdy květy lýkovce (Daphne) vyraší ještě pod sněhem, tak ho postřehne snad každý. Dekorativní lýkovec (existuje okolo 60 druhů) je plazivý keř, který dorůstá do výšky 50 cm, některé druhy dosáhnou až do jednoho metru. Množství droboučkých růžových kvítků obklopuje holé konce větviček a příjemně voní. Celá rostlina, tedy květy, plody i kůra lýkovce jsou jedovaté!

Lýkovec jedovatý má množství drobných růžových květů
i (Zdroj: pixabay.com)
Lýkovec jedovatý má množství drobných růžových květů

U nás se pěstuje hlavně lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), který vyniká časnou dobou květu. Má rád polostín a vlhké půdy. Keř vhodně doplňuje skalku a v době kvetení ji oživuje. Tvar a výška každé rostliny hodně závisí na stanovišti. Ve stínu vytváří lýkovec jedovatý jen několik delších větví, na světle (nikoli na přímém slunci) bývá košatější.

Větve lýkovců jsou značně ohebné a nepolámou se ani pod náporem sněhu. Kontejnerové sazenice se mohou vysadit prakticky kdykoli. Ale je potřeba si dobře rozmyslet, kam lýkovec zasadíte, protože přesazování je hodně problematické. Pro výsadbu vyberte lýkovci na zahradě stanoviště v mírném polostínu, nejlépe se mu bude dařit i slušet mezi jarními sněženkami, ladoňkami a ladoničkami, prvosenkami a krokusy.

Jak pěstovat vilín (Hamamelis)

K nejrychlejším poslům jara patří vilín (Hamamelis), rozkladitý opadavý keř nebo menší stromek podobný lísce. Dekorativní žluté, oranžové nebo i červené květy vykvétají na bezlistých větvích, takže jsou velice výrazné a nápadné. Vynikají jednou neobvyklou vlastností, která brání jejich zmrznutí a prodlužuje kvetení: je-li mráz, korunní plátky se stočí dovnitř květu, a jakmile se oteplí, opět se narovnají. 

Některé odrůdy velmi příjemně voní. Základní druhy rodu Hamamelis pocházejí ze Severní Ameriky – vilín virginský, vilín jarní – a z východní Asie – vilín japonský, vilín měkký a hybrid vilín prostřední, který se u nás pěstuje nejčastěji.   

Vilín je oblíbený v kosmetice
i (Zdroj: pixabay.com)
Vilín je oblíbený v kosmetice

Ze začátku roste vilín pomaleji, ale později se většinou rozroste do šířky, vyžaduje tedy poměrně dost místa. Listy jsou zelené mírně plstnaté, laločnaté, zoubkaté připomínající tvarem i strukturou list lísky. Na podzim se zbarvují do krásně žluté až červené barvy. Vilíny nejlépe prospívají v humózní, stále mírně vlhké kyselejší půdě. Vyžadují dostatek světla, ale snášejí i mírné zastínění. Původní botanické druhy lze množit výsevem. Tobolky se však musí sklidit na podzim včas před plnou zralostí. Pak se tobolky usuší a ihned vysejí do studeného pařeniště a zakryjí sklem. Vyklíčí většinou až v dalším roce.

Jak pěstovat zimokvět (Chimonanthus)

U nás bohužel méně známou dřevinou kvetoucí ještě v zimě je zimokvět časný (Chimonanthus praecox) pocházející z Číny. Sběratelé vzácných rostlinných druhů přinesli tuto dřevinu do Evropy už v roce 1766. Zvonkovité tmavě žluté květy mají uvnitř vínově hnědé proužky. Na ještě holých větvích se otvírají koncem zimy. V průměru mají květy okolo 4 cm, a když k nim přičichnete, ucítíte silnou vůni připomínající hyacinty.

Zimokvět časný pochází z Číny
i (Zdroj: istock.com)
Zimokvět časný pochází z Číny

Keř dorůstající do výšky dvou až tří metrů potřebuje slunné místo chráněné před větrem. Výhodná je proto poloha u domu nebo u zdi. Roste dobře v humózních, písčitohlinitých a na živiny bohatých půdách. Nesnáší zamokření. Keř vyžaduje zimní kryt (například zabalení do netkané textilie), aby nezačal příliš brzy rašit. Příjemnou vůni květů zimokvětu si můžete vychutnat i doma, protože utržené větévky vydrží svěží ve váze zhruba týden.

Zdroj informací: zahradaapriroda.cz

Publikováno: 1. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce