reklama

Macešky: Nenáročné krásky se hlásí o slovo

Efektní a nenáročné macešky najdete doslova na každém kroku. Zahradníci z nich vytvářejí pestré ornamenty parkových záhonů, vykvétají v truhlících za okny, ale slušet jim to bude na každé zahrádce. Právě nastává čas jejich výsevu, pokud je chcete ještě letos vidět v plném květu.

i (Zdroj: Public Domain Pictures)
Macešky jsou velmi oblíbené rostliny (Zdroj: Public Domain Pictures)

Maceška je květina mnoha podob

Macešky patří k nejoblíbenějším zahradním rostlinám. Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou (Viola x wittrockiana), ale své příznivce má i o něco drobnější violka ostruhatá (Viola cornuta). Existuje několik set kultivarů zahradní macešky velkokvěté (Viola x wittrockiana), s květy v téměř všech barvách – od žluté přes oranžovou, růžovou, purpurovou, tmavě hnědou až po téměř černou. Mohou být jedno, dvou, i tříbarevné, s hladkými i zvlněnými okvětními lístky.

Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou
i (Zdroj: pixabay.com)
Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou

Dvouletka i trvalka

Macešky řadíme mezi dvouletky, ale ve skutečnosti to jsou spíše krátkověké vytrvalé rostliny. Jejich úkolem je zkrášlit jarní období na zahradě či balkonu ještě před nástupem letniček. Společně s tulipány a narcisy určitě patří do jarního záhonu. Rychlý nástup květů na jaře je umožněn výsadbou předpěstovaných sazenic, proto je ideální nakoupit předpěstované kvetoucí sazenice.

Ačkoliv mají macešky hlavní období květu na jaře, k dostání jsou i na podzim. Vysazujeme je do misek, truhlíků, na okna, na balkony, použití nacházejí i na hrobech či v ornamentálních záhonech. Na balkoně je možné vysadit je do závěsných košíčků či různých dřevěných nádob.

Macešky mají rychlý nástup květů na jaře
i (Zdroj: pixabay.com)
Macešky mají rychlý nástup květů na jaře

Podmínky pro pěstování macešek

Macešky kvetou velmi dlouho, jestliže mají půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu, a jestliže nerostou nebo nestojí květináč s nimi na přímém slunci. Přímé slunce snesou, ale pak kvetou kratší dobu. Polostín snášejí výborně. Maceška potřebuje dostatek vody a pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Maceška potřebuje dostatek vody
i (Zdroj: Holandská květinová kancelář)
Maceška potřebuje dostatek vody

Kdy vysévat

Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už v únoru či začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snášejí i přesazování v době květu.

Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci

Tip:

  • Macešky mají jedlé květy. Můžete je použít na ozdobu do jarních salátů nebo jako dekoraci na zákusky a dorty.
  • Macešky skvěle vypadají i zamražené v tvořítkách na led jako ozdoba jarních a letních nápojů.

Zdroj informací: Simona Sedláčková

Publikováno: 11. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce