reklama

Když teploty venku mírně stoupnou, přichází čas prvních prací v zahradě

Jaro se blíží mílovými kroky. Nebuďte zaskočení, když teploty vzduchu mírně porostou, sníh odtaje a objeví se první poslové jara. Vyrazte na zahradu a pusťte se do prvních předjarních prací. Které to jsou, to vám prozradíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prořezávka stromů a keřů je jednou z nezbytných předjarních prací v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

První předjarní činnosti v zahradě se nesou v duchu úklidových prací, prořezávky dřevin, péče o záhony a trávník. S těmito činnostmi započněte tehdy, když už se objeví první indikátory jarního počasí, tedy bledule a sněženky mají těsně před vykvetením a z teplých krajin se vrátí některé ptačí druhy, jako je například špaček.

Velmi důležitá je péče o dřeviny. Zjara pohrabte a odkliďte veškeré zbytky listí, které zůstaly v zahradě. V listí se totiž často schovají někteří úporní škůdci jako třeba mšice, a když už se zjara probudí stromy a keře k životu, nemilosrdně je tito škůdci mohou napadnout. Nezapomeňte, že listí stromů a keřů, které jsou napadeny nejrůznějšími houbovými chorobami, do kompostu neukládejte. V okrasné zahradě pozor na řádné odklizení listí jírovců (kaštanů), právě v listí se často ukrývají vývojová stadia klíněnky - asi nejhoršího škůdce, který může tyto stromy napadnout.

Jabloně, hrušně, rybíz, josta nebo angrešt - tyto dřeviny si zaslouží řádné prosvětlení. Prořez ovocných stromů se cílí většinou na světlou a vzdušnou korunu a silné výhony, které ponesou ovoce. U keřů s drobnými bobulovinami proveďte zmlazovací řez, staré výhony odstraňte a celý keř prosvětlete. U angreštů pozor na řádný úklid pod nimi – padlí nerezistentní odrůdy je také na čase začít stříkat biologicky odbouratelným přípravkem, jako například Bioton. Rostliny je nutné smáčet celé, pak je účinek perfektní. Aby k rozvoji padlí nedošlo, postřik opakujte vícekrát za sebou v odstupu 5 až 7 dnů.

Při úpravě půdy se kromě zarovnání zaměřte i na rozbití hrud
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při úpravě půdy se kromě zarovnání zaměřte i na rozbití hrud

V okrasné zahradě zbavte trvalky zimní ochrany v podobě chvojí, půdu mezi nimi nakypřete a jednotlivým rostlinám zakraťte zaschlé výhony. U okrasných keřů je v teplých dnech ideální čas na prořez komule, aby řádně v létě nakvetla. Nebojte se ji zakrátit tak, že jí zůstane jen kostra kmene a několik výhonů.

Nezapomeňte na skleník. Půdu po podzimním rytí zbavte hrud, rozhoďte dusíkaté vápno, toto zapravte mělce do půdy a přikryjte plachtou. Je nutné udržovat zvýšenou vlhkost. Během tří týdnů je půda vydesinfikována a připravena na výsevy. Na záhonech je dusíkaté vápno také vítaným pomocníkem, ale nejlépe funguje až na konci léta, kdy je zapravíte do půdy a zjara máte v k dispozici půdu bez škůdců a plevelů.

S uhrabáním záhonů nezapomínejte ani na skleník, i ten si zaslouží péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S uhrabáním záhonů nezapomínejte ani na skleník, i ten si zaslouží péči

Záhony rozhrabejte železnými hráběmi a nakypřete. Poté, co půda vyschne, započněte přípravné práce i na políčku. Mechanické odstranění plevelů, kypření rotačním kypřičem a případné lehké přihnojení granulovaným kravským hnojem nebo kompostem půdu perfektně připraví pro výsadbu brambor na přelomu dubna a května.

Detail rostoucího trávníku v místě, kde byl doset směsí na opravu trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail rostoucího trávníku v místě, kde byl doset směsí na opravu trávníku

Ani na trávník není radno zapomínat. S činnostmi ale začněte až tehdy, když rozmrzne. V předjaří je doba vhodná pro důkladné prořezání, přihnojení nebo opravu holých míst. Pro tuto příležitost je velmi dobým pomocníkem sada, které obsahuje substrát, travní semeno a hnojivo. Aplikuje se na zkypřenou zem a po utužení se zalévá. Během tří až čtyř týdnů dochází k růstu a vyplnění lysin.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 18. 2. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás dále zajímat

Naučte se s námi, jak je důležitá lesní půda pro stromy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lesní půda je důležitý základ pro celou přírodu, nejvíce pak pro lesní stromy. Čerpají z ní živiny a slouží jim pro ukotvení.