reklama

Naplánujte si zahradu s permakulturními principy

Mít dostatek vlastní zeleniny a ovoce, které je nedotčené chemickými postřiky a je v souladu s přírodou. Poradíme, jak si takovou udržitelnou zahradu naplánovat, která vám poskytne kvalitní plody po celý rok, a ještě v ní budete mít čas i na odpočinek. Postačí se seznámit se základními permakulturními principy, které nejsou ničím jiným než jen trvale udržitelným zemědělstvím.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naplánujte si permakulturní zahradu kde jsou všechny rostliny ve vzájemné symbióze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slovo permakultura vzniklo se sousloví – permanent agriculture - tedy trvalé či trvale udržitelné zemědělství. Jedná se o soulad několika faktorů, které spolu souvisí. Zahrada působí jako harmonický, uzavřený celek, který se opakuje a podporuje svým vlivem společně zvířata, rostliny, ale i stavby.

Principem takového zahrádkáře je soulad s přírodou, nikoliv jeho nadřazenost a honba za dokonalou úrodou vyhnanou chemií. Na první pohled může taková zahrad působit poněkud chaoticky a zanedbaně, ale jde o velmi důmyslný systém, který si vystačí sám se sebou a nepotřebuje ani tolik práce jako běžná zahrada, kterou všichni známe.

Naplánujte si permakulturní zahradu společně s ostatním členy rodiny, například pomocí nákresu zahrady a karet s jednotlivými nezbytnými prvky, které jsou pro takovouto zahradu nezbytné. A které to jsou?

Základní principy permakulturní zahrady, které je důležité dodržet:

Plánování je u permakulturní zahrady velmi důležité
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plánování je u permakulturní zahrady velmi důležité

Jednotlivé plodiny žijí zcela bez chemie. Díky tomu má zelenina a ovoce výživné plody, které krásně voní a skvěle chutnají, a to bez přídavků chemických reziduí vzniklých po chemickém postřiku. Permakulturní zahrada neškodí životnímu prostředí, protože jde o ekologické zemědělství založené na udržitelném hospodaření na vašem pozemku a neškodí tak rostlinám ani živočichům. V této zahradě nejde o to, vyhubit každý plevel, ale využít plochu tak, aby bylo plevele s co nejméně, a to díky zhuštěné výsadbě a použitím mulče, který je jednoznačně ekologického charakteru.

Mulč je využit nejen na zeleninových bylinkových, ale je přidán i na okrasných záhonech. Jako mulč se nepoužívá borka (kůra z jehličnanů), která je specifická svou kyselostí a rostlinám nijak neprospívá, spíše naopak. Hojně je využívána sláma, najemno posečené tráva, seno, případně kamenná drť. Pokud budete mít přesto potřebu se přebytečného plevele zbavit, využijte jej jako mulč, který klaďte na záhon kořeny vzhůru, časem se rozloží a dodá do půdy potřebné živiny.

Využijte slaměný mulč, který zabrání vysychání a zároveň tvorbě plevele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte slaměný mulč, který zabrání vysychání a zároveň tvorbě plevele

V tomto typu zahrady jde o princip šetrnosti k půdě, spotřebě vody, ale i práci, a tak podléhá nejvyššímu možnému účelu. V takovéto zahradě nemusíte zapomenout ani na okrasnou zahradu. Té docílíte například kvetoucími bramborami, rajčaty nebo bylinkami, skladba kvetoucího záhonu záleží jen na vás. Preferujte ty, které využijete i v kuchyni. Počítejte s tím, že záhonky nebudou přesně uspořádány do geometrických linií, ani ostatní výsadba, jako třeba trávník, nebude mít anglický charakter pravidelně udržovaného zeleného pásu bez jediného plevele. Vše, co na první pohled bude vpadat jako pořádný chaos, je z druhého pohledu přesně promyšlená a naplánovaná strategie.

Tato zahrada se vyznačuje především účelností – uživit rodinu celoročně – nikoliv okrasou spočívající v pravidelné údržbě trávníku. Najdete zde květnaté louky, vyvýšené záhony se zeleninou, ovocem nebo bylinkami, ale i vodní prvky. Vodní plochy z přírodního nebo i koupacího jezírka jsou osázené vodními rostlinami, které jsou okrasné, zároveň mají za úkol čistit vodu a mohou poskytnout úkryt pro užitečné vodní živočichy. Nezapomeňte při plánování i na stavby, jakými jsou mimo cestiček a záhonů také altány, pergoly, lavičky či dětské domečky. To vše souvisí s velkostí pěstěných ploch, ale také zkušeností pěstitele. V zahradě vytvořte úkryty, které poskytnou útočiště pro přínosné živočichy, jako jsou ježci, žáby, ptáci nebo užitečný hmyz.

Jednou ze staveb může být i hmyzí hotel pro malé bezobratlé živočichy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou ze staveb může být i hmyzí hotel pro malé bezobratlé živočichy

Nečekejte zázraky hned v prvním roce, jde o praxi, která potřebuje čas. Základem permakulturní zahrady je kvalitní plán, který je postaven na vyvýšených zeleninových a bylinkových záhonech, které poskytují dostatek živin a kvalitní rostlinné hmoty, která se na nich rozkládá. Mezi jednotlivé rostliny vložte kameny nebo kmeny do hloubky, protože absorbují vodu, kterou předávají rostlinám v době sucha. Pokud obložíte záhony dřevěnými smrkovými fošnami, neprohloupíte. Mají dlouhou životnost, absorbují vodu a zbraňují jejímu stékání do pěšin.

Takovýto typ zahrady počítá i se škůdci nebo chorobami, se kterými je nutné počítat a maximalizovat tak výsadbu, proto nesázejte pospolu rostliny ze stejné čeledi. Můžete využít i prostředky biologické ochrany, což jsou organismy, kterými se živí škůdci, a postupně se navzájem zničí. Jako u jiných zahrad je i slimák nevítaným hostem, se kterým si musíte poradit, jinak díky jeho apetitu přijdete o celou úrodu. Jedinou šancí je pravidelný sběr, nikoliv použití chemie.

Časem se v této zahradě vytvoří symbióza, kterou můžete podpořit hnojením bylinnými jíchami, především jíchou kopřivovou, ale využít můžete i jiné bylinky nebo plevele. V dobře založené permakultuře se většinou nemusí zalévat, pokud je to přesto nutné převážně u mladých rostlin, zalévejte je vždy jen dešťovkou. K tomu můžete využít dnes již hojně využívané podzemní jímky nebo jen obyčejné sudy či barely zachycující dešťovou vodu.

Permakulturní zahrada není zahrada přírodní, která klade důraz na návaznost na okolní přírodu, ale je zaměřena především na užitkovost. Při plánování proto volte takové rostliny, které se budou navzájem doplňovat, a ne si překážet. Zjistěte, jak dalece každá rostlina koření, a do jaké výšky vyroste, zda potřebuje více či méně dusíku, zda je rychlejšího, nebo naopak pomalejšího vzrůstu atd.

Symbióza rajčat s měsíčkem zahradním, který přitahuje opylovače a zároveň odpuzuje škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Symbióza rajčat s měsíčkem zahradním, který přitahuje opylovače a zároveň odpuzuje škůdce

Přejeme hodně trpělivosti se založením permakulturní zahrady, která se vám odmění kvalitními a chutnými plodinami a spokojenou rodinou.     

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; abecedazahrady.dama.cz; ceskestavby.cz   

      

Publikováno: 19. 2. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská