reklama

Šestero tipů na zeleninu, která vám na zahrádce nesmí chybět

I zahradničení spočívá v přemýšlení nad tím, co a jak udělat. A právě v těchto dnes zajisté přemýšlíte nad tím, na jaké rostliny nesmíte při nákupech osiv zapomenout. My vám to usnadníme. Několik tipů na zeleninu, kterou byste na zahradě rozhodně měli pěstovat, přinášíme na následujících řádcích.

Na které druhy zeleniny nezapomenout při pěstování? (Zdroj: Jaromír Malich)

Na kterou zeleninu při pěstování nezapomenout?

Na zahrádce by vám zajisté neměla chybět cibule. Díky výrazné chuti a spoustě vitaminů podporuje trávení, látkovou výměnu a obranyschopnost. Sazečka má ráda výsevy až po zmrzlých mužích v květnu do pečlivě připravené půdy, která je obohacena živinami z kompostu. Vzrostlé cibule se sklízejí dle typu v druhé polovině léta a v kuchyni najde široké uplatnění jak v syrovém, tak vařeném či jinak upraveném stavu. Sečka se využívá primárně jako jarní cibulka, rychle rostoucí stvoly a krátká podzemní část je ideální pro přímou spotřebu do osvěžujících salátů například při grilování nebo jiných příležitostech.

Sklizená a usušená cibule v bedýnce
Sklizená a usušená cibule v bedýnce (Zdroj: Jaromír Malich)

Na zahradě vám rozhodně nesmí chybět ani mrkev. Pro její pěstování je, podobně jako u cibule, nutné obohacení půdy o živiny v podobě kompostu či jiného organického materiálu. Stejně tak je nutné slunné stanoviště. Mrkev má zásadní požadavek na hluboké zpracování půdy, podzimní rytí je tak zcela nezbytné.

Po výsevech musíte pravidelně zavlažovat, protože mrkev klíčí poměrně obtížně a déle jí to trvá. Pokud se vám pěstování úplně nedaří, protože osivo z jarních výsevů neklíčí, vyzkoušejte výsev do řádně připravené půdy již na podzim, asi budete překvapeni. Mrkev sklízejte od léta, nať je třeba ukroutit a pro skladování volte jen nepoškozené kořeny. Řádně očištěné je uložte do nádob naplněných pískem. Typické zpracování mrkve je do pomazánek, polévek nebo jako přísada při nakládání okurek.

Pěstování brambor je opět velmi populární
Pěstování brambor je opět velmi populární (Zdroj: Jaromír Malich)

Drtivá většina zahrádkářů si pěstuje vlastní brambory, jejich hlízy jsou jedním ze základních prvků jídelníčku. Brambory vyžadují pečlivě připravenou a na podzim vyhnojenou půdu. Volte pěstování tak, aby každoročně docházelo ke střídání stanoviště. Sadba se provádí do řádků s dokonale prokypřenou půdou se vzdáleností hlíz zhruba 30 cm od sebe. Jednotlivé řádky pak musejí být od sebe daleko cca 70 cm. A když roste nať, nezapomeňte brambory znova přihrnout. Hlídejte přítomnost mandelinky a pozor na výskyt plísně bramborové. Vhodné je využití certifikované sadby, která zajistí dobré předpoklady vysokého výnosu. Sklizeň se dle odrůdy provádí nejčastěji od července do září.

Mezi rostliny, které by vám na zahradě neměly chybět, zařaďte i bylinky – a hlavně bazalku. Ta je sice náročnější na teplo a nejlépe se jí daří ve skleníku, ale není nad to sklízet čerstvé lístky, které nádherně ovoní maso, dodají lepší chuť zeleninovým salátům nebo se mohou stát součástí fantastického pesta. Při výsevu myslete na to, aby jednotlivé rostliny měly dostatek místa a světla. A když se začnou chystat ke kvetení, květenství jim ostříhejte, aby se zbytečně nevysilovaly. Kromě klasických zelenolistých odrůd existují i krásné červenolisté.

Rajčata v kbelících venku zaplodí, je nutné ale mít vhodnou odrůdu. Zde na obrázku je Dafne F1
Rajčata v kbelících venku zaplodí, je nutné ale mít vhodnou odrůdu. Zde na obrázku je Dafne F1 (Zdroj: Jaromír Malich)

Mezi jasnou hvězdu v ráji pěstitelů zeleniny patří poslední roky rajčata. Jsou sice náročnější na pěstování, je nutné je předpěstovat, ale v dobrém prostředí prospívají i venku. Kromě klasických červenoplodých odrůd existují i černoplodé a žlutoplodé, byly vyšlechtěny dokonce už i protiplísňové hybridy a nechybí ani staré nehybridní typy.

Velmi oblíbené jsou i zakrslé drobnoplodé kultivary jako Vilma či Tumbling Tom. Rajčata vyžadují závětří, přiměřeně sluníčka a velmi dobře zpracovanou půdu, která je bohatá na živiny. Tyčkové typy musíte pravidelně zbavovat zálistků s cílem pěstování na jeden výhon, jenž má několik vijanů s rostoucími plody. A u vysokých odrůd také nezapomeňte na oporu, aby vám rostliny nezlámal vítr.

Při pěstování brukvovitých - zde na obrázku kapusta a zelí - nezapomínejte na prevenci nádorovitosti
Při pěstování brukvovitých - zde na obrázku kapusta a zelí - nezapomínejte na prevenci nádorovitosti (Zdroj: Jaromír Malich)

Mezi tradiční oblíbence na zeleninových zahradách taktéž patří brukvovité druhy. Nejsnáze pěstovatelnými jsou ředkvičky, které rostou venku na záhoně a vyžadují jen minimální péči. Kedlubny je již vhodné předpěstovávat, měsíc před výsadbou stačí pár semínek dát do truhlíku s kvalitní zeminou a za zhruba jeden měsíc máte k dispozici silné sazenice. Ale pozor na správně provedený výsev, měl by být řídký.

Na zahrádce by rozhodně neměl chybět květák nebo zelí, to jsou také druhy s nutným předpěstováním. Mají rády teplo, pravidelnou zálivku a dostatek sluníčka. U nich je velmi důležitá ochrana před běláskem třeba za pomocí bílé netkané textilie. Při pěstování brukvovitých ale pozor na nutnost střídání plodin z důvodu prevence nádorovitosti.

Zdroj informací: prozeny.cz

Publikováno: 25. 2. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich