reklama

Bledule a sněženky, poslové přicházejícího jara

Bledule a sněženky jsou indikátorem přicházejícího jara, které nesmí chybět na žádné zahradě. Nalezneme je hlavně ve volné přírodě, nejčastěji však cibulky seženeme ve specializovaných zahradnictvích. Oba druhy mají malé nároky, ale některé jsou mírně specifické. O pěstování těchto oblíbených rostlin si více řekneme dále.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sněženkám a bledulím se dobře daří i ve společnosti dalších druhů, jako je například talovín (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bledule jarní a sněženka podsněžník jsou překrásné rostliny, které určitě znáte z volné přírody. Bledule má sytě zelené listy, květy jsou zvonkovitého tvaru. Sněženky mají tvar květů jiný, střední část květů mívá nazelenalé okraje a listy jsou proti bledulím světlejšího odstínu.

Oba druhy rostou původně v mokřejších a stinných polohách, v horách typicky v údolích podél potoků a říček, kde zjara vytvářejí úžasnou přírodní scenérii. Sněženky začínají kvést hned v březnu, prakticky hned, jakmile se ztratí sníh, bledule pak o něco později. Poté, co rostliny odkvetou, zůstávají ještě nějakou dobu zelené části beze změn. S tím, jak se v květnu zvyšují teploty, začínají zasychat listy a rostliny se zatahují do stavu spánku.

Skupina bledulí v plném květu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skupina bledulí v plném květu

Cibule je ideální vysazovat od září do listopadu, nejčastěji k tomu přistupujte tehdy, pokud chcete velkou skupinu rozsadit na několik menších a rostliny si tak namnožit. Přesazení bývá zcela bez problémů, bledule mají rády spíše kyselejší půdu s vyšším množstvím živin, sněženkám nevadí ani půda se zásaditou reakcí. Bledulím se nejvíce daří v blízkosti potoků nebo jiných zamokřených míst. Vysazujte do důlků s hloubkou kolem 5 cm alespoň 10 cm od sebe.

Sněženky před rozkvětem. I přes světlejší barvy patří také na každou zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sněženky před rozkvětem. I přes světlejší barvy patří také na každou zahradu

Rostliny začínají svoji růstovou fázi typicky ke konci roku, kdy postupně vykukují z půdy. Plná fáze, to je dorůstání listů, vývoj květenství a kvetení, následuje časně zjara. V této době s rostlinami nemanipulujte, zbytečně se vysilují. Kromě stínu, vlhka a velmi opatrného vypletí hned zjara opravdu nic dalšího nepotřebují.

Zdroj informací: jahodarnabrozany.cz

Publikováno: 28. 2. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček