reklama

Nezapomeňte prořezat růže, aby v létě krásně kvetly

Máte na zahradě keře růží a chcete mít na nich v létě záplavu krásných květů? Vhodným prořezáním růží umožníte snadnějšímu růstu zdravých výhonů, které nahradí již nepotřebné staré nebo oslabené výhony. Rovněž můžete tímto způsobem vytvarovat přitažlivý tvar s optimální ukázkou květů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K prořezání růží je vhodné období (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základním pravidlem je použití kvalitních nástrojů na řezání, zaleží na konkrétním druhu a stáří růže. Vhodné nástroje jsou kvalitní nůžky, nůžky s dlouhou rukojetí nebo prořezávací zahradnická pilka s jemným ozubením, která je vhodná na úpravu starých sukovitých dřevnatých pořízků a silnějších výhonů.

Nezapomeňte na silné pracovní rukavice. Při střihání provádějte čistý šikmý řez nad pupenem, který má daný směr, kterým se vyvíjí následný nový výhon. Pokud pupen není viditelný, prořezávejte výhony na odpovídající výšku a nezapomeňte odřezat všechny pahýly, které se vytvořily později. Odumřelé nebo odumírající výhony řežte až na zdravou bílou dřeň, a to i v případě, že by bylo nutné seříznout keř až na úroveň půdy.

Odřízněte všechny křížící se výhony, které by mohly překážet hlavním výhonům. Stejně tak odstraňte i tenké nebo větevnaté výhony. Tímto střihem docílíte, že se veškerá energie soustředí do bujněji rostoucích a plodonosných výhonů. Nezapomeňte na ochranný nátěr na poranění u větších řezů, kterými by mohla do rostliny vniknout nemoc či nevítaný parazit. Povětšinou si rostlina umí sama pomoci přirozeným závalem, který vznikne na správně provedeném řezu.    

U keřů růží je nutné odstranit všechny poškozené výhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U keřů růží je nutné odstranit všechny poškozené výhony

Malé keře růží můžete nechat rozrůst do bohatě rozkvetlých keřů. V případě, že máte na zahradě dostatek místa, postačí u těchto keřů odstranit přestárlé dřevo, zkrátit mohutné výhony z předešlého roku, rovněž i tenké výhony uvnitř keře. Řezem vyrovnejte výšku, kterou snižte přibližně o polovinu. Pokud je keř přerostlý, potřebuje rovněž úpravu zastřižením až k mladším postranním výhonkům. Vždy se řiďte prostorem, který na zahradě máte.

U záhonových růží, které mají obvyklou vzdálenost, je nutné zkrátit loňské výhony na 3-6 oček. Vždy vystříhávejte slabší před silnějšími výhony. Předtím nezapomeňte odstranit vymrzlé, suché a slabé dřevo. Tento střih prospívá i několikaletým záhonovým růžím, které se tímto řezem omladí. Stříhejte trochu šikmo, cca 0,5 cm nad vnějším očkem.

Střih záhonové růže středního vzrůstu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Střih záhonové růže středního vzrůstu

U čajohybridyů se snažte řezat trochu kratší části, abyste dosáhli krásných a dlouhých stonků. Použijte k tomu zahradnické nůžky s dlouhou rukojetí. Zbavte se všech odumřelých, nemocných, tenkých nebo větvených výhonků. Rovněž vystříhejte všechny slabé nebo křížící se výhony ze středu keře. V oblastech s mírným klimatem zkracujte výhony na 20–25 cm.  V oblastech s extrémně mírným klimatem můžete výhony zkrátit méně intenzivně na délku 45–60 cm.   

Čajohybrid potřebuje hluboké zastřižení, abyste dosáhli dlouhých stonků
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Čajohybrid potřebuje hluboké zastřižení, abyste dosáhli dlouhých stonků

Převislé a pnoucí růže ošetřujte stejně prosvětlením starého dřeva, které odstraňte. Dlouhé výhony je nutné zkrátit a postranní výhony zkraťte na čípky na 2 očka. U pnoucích růží je nutné ustřihnout všechny výhony, které vyrážejí ze země a jsou starší více než čtyři roky. U postranních dřev dvou až čtyřletých výhonů zkraťte na 2-4 očka. Nezapomeňte zkrátit příliš dlouhé pruty především z předešlého roku. Po řezu přivažte rozdělené výhony vyrážející ze země. 

Střih pnoucích růží
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Střih pnoucích růží

U keřových a planých růží vystříhejte jednotlivé nejstarší a nejsilnější výhony co nejblíže u země. Mějte na paměti, že tyto růže kvetou na nových výhonech nebo na přírůstcích z předchozího vegetačního období. Pro úpravu tvaru keře jej zkracujte ročně přibližně o 1/3, stejně tak i miniaturní růže.  

Růže neprořezávejte za mrazu, mohlo by dojít k poškození v místě pod růstovým pupenem a výhon by mohl odumřít. U mladých růží provádějte řez, čímž povzbudíte vývoj bujně rostoucích výhonů i kořenového systému. Jedinou výjimkou jsou pnoucí růže, které prořežte v prvním roce v případě velmi tenkých, odumřelých nebo poškozených výhonů.     

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 8. 3. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská