reklama

Jak pěstovat lesní houby doma za oknem? Zkuste penízovku smrkovou!

Jak můžete pěstovat skutečné lesní houby doma za oknem? Vyzkoušejte náš návod na houbovou minizahrádku, v niž hraje dominantní roli jedna z prvních hub nové houbařské sezony, penízovka smrková, kterou najdete nejčastěji na začátku března, ještě než se přihlásí o slovo jaro.

i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Lesní houby s úspěchem vypěstujete i doma

Lesní houba penízovka smrková

Penízovka smrková (Strobilurus esculentus) se ve smrkových lesích  objevuje na přelomu února a března. Její plodničky vyrůstají ze starých smrkových šišek a jsou s nimi spojeny provázkovitě spleteným podhoubím. Jde o drobnou houbičku, v dospělosti má její klobouk maximálně 2–2,5 centimetrů v průměru, v mládí je polokulovitý, světle hnědý, později plochý a jeho barva přechází do tmavě hnědé. Je jedlá, ale pro malé rozměry plodniček nemá velký praktický význam. Můžeme si však jejím prostřednictvím udělat radost zajímavým pokusem o domácí pěstování lesních hub. 

Penízovka smrková (Strobilurus esculentus) se ve smrkových lesích objevuje na přelomu února a března
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Penízovka smrková (Strobilurus esculentus) se ve smrkových lesích objevuje na přelomu února a března

Ještě že před nástupem silných mrazů, v nichž zkřehly a smutně povadly dokonce i odolné sněženky a bledule, jsem se odhodlal prakticky vyzkoušet návod po generace tradovaný v mykologických příručkách. Jde o to, že si můžete – jistěže jen po krátký čas několika týdnů – pěstovat skutečné lesní houby za oknem.

Houbová minizahrádka

Právě předjaří je vhodnou dobou pro pátrání po spadaných smrkových šiškách, na kterých jsou patrné miniaturní zárodky plodniček. Takové „plodné“ šišky doma vložíme do květináčů či misek, které vyplníme zeminou a svrchu pokryjeme mechem. Stačí pak misky ponechat v teple a občas zalít, aby byla půda i mech zůstaly stále vlhké.

Penízovka smrková po týdnu
i (Zdroj: Jaroslav Vanča)
Penízovka smrková po týdnu

Po čase začnou plodničky vyrůstat a rozvíjet se, aby nám třeba na okenním parapetu vydržely i několik týdnů. Jsem přesvědčen, že vám taková miniaturní houbová zahrádka udělá radost, byť smaženici z této „úrodičky“ asi neukuchtíte.

Vašemu pokusnictví se meze nekladou – mezi šišky a mech můžeme nasít i trávu či obilí, cibulky krokusů či modřenců. Taková zahrádka sice již nebude připomínat lesní zákoutí, změní se však v opravdovou pastvu pro oči.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 2. 3. 2018, Autor: Jaroslav Vanča, Profil autora: Jaroslav Vanča