reklama

Jedovatá kráska, která nesmí ve vaší skalce chybět

Již svým názvem lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) naznačuje, že se musíte mít při jeho pěstování na pozoru. Stejně tak je tomu u dalšího druhu, lýkovce vonného (Daphne cneorum). Protože jde ale o nádherný keř plný voňavých květů, které nasazuje ještě před listy, určitě by neměl ve vaší zahradě chybět. Zvláště pokud každoročně netrpělivě vyhlížíte jaro – vykvétá totiž na jeho brzkém počátku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lýkovec bude krásný i ve váze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lýkovec, jedovatá krása

Krásný lýkovec je keř dle druhu opadavý či stálezelený, který dosahuje výšky kolem jednoho metru. Květy růžové až fialové barvy se na něm objevují během února či března, aby do července odkvetly a nahradily je červené plody velikosti kolem 1 cm s jednou peckou. Pozor na jeho jedovatost – nebezpečná je v tomto směru celá rostlina. Čerstvě větvičky mohou u citlivých osob zapříčinit vyrážku, nejjedovatější jsou ale bobule – pouhých 12 plodů je pro dospělého smrtelná dávka. Po jejich požití hrozí i smrt udušením. Naproti tomu jsou pro člověka hořké.

Jak pěstovat lýkovec v zahradě?

Pro pěstování lýkovce u vás na zahradě mu vyberte stanoviště, které mu zajistí polostín. Místo by mělo být stále vlhké, ale ne přemokřené, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Půda by měla být humózní a propustná. Protože jde o mrazuvzdornou rostlinu, nemusíte jí v zimních měsících poskytovat žádnou speciální ochranu.

Květy se objevují brzy na jaře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy se objevují brzy na jaře

Lýkovec najdete běžně i v přírodě

Krásný lýkovec roste i ve volné přírodě – najdete ho v listnatých i smíšených lesích pohoří Evropy i Asie. U nás ho můžete vzácně také potkat, a to po celém území, nejčastěji v horách a podhůří. Celkově zahrnuje na 70 druhů. Jeho vyrývání a přenášení je ovšem zakázané.

Vysazovat lýkovec můžete během celého roku

Ideální čas na vysazení nových rostlin lýkovce je podzim (ale nic vám nebrání vysadit kontejnerové sazenice kdykoli v průběhu roku). Protože pozdější přesazování lýkovců je poměrně komplikované a špatně ho snáší, vyberte mu už teď místo, kde zůstane, a nebude v budoucnu stínit rostlinám v okolí.

Lákavě vypadající bobule jsou jedovaté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lákavě vypadající bobule jsou jedovaté

Vypěstujte si lýkovec ze semen

Pokud toužíte po více keřích lýkovce, nemusíte se spoléhat na zahradnictví, ale můžete si je sami vypěstovat ze semen. Stačí zralé plody pomocí písku zbavit dužiny a pecku uvnitř zasadit do kontejneru se zeminou – hodí se rašelina s menším podílem písku. Umístěte do stínu a pravidelně zalévejte, abyste se na jaře dalšího roku (někde i po dvou letech) dočkali malých rostlinek. Při výšce 5 až 10 cm je můžete přesadit do samostatných nádob s výživnou půdou.

Zdroj informací: nasezahrada.com; dumazahrada.cz

Publikováno: 5. 3. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.