reklama

Péče o trvalkové výsadby v předjaří

V březnu nás může zaskočit počasí. Buď ještě padá sníh a teploty se drží nízko, anebo je tepleji. A přesně v tom druhém případě je vhodné už začít chystat zahradu a rostliny na vegetační období. Dnes padne slovo na trvalky, které si v březnu zaslouží alespoň minimální péči. Jakou, to se dozvíte na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Krásné kvetoucí scenérie trvalek vás mohou těšit až do podzimu, když nezapomenete na péči (Zdroj: Jaromír Malich)

Péči o trvalkové záhony v březnu proveďte systematicky. Pokud patříte k pečlivým pěstitelům, zcela jistě jste svoje rostliny na zimu zabezpečili před vymrznutím přikrytím chvojím z jehličnanů. Chvojí ze záhonů odstraňte a větve nenechávejte jen tak na hromadě. Ideální je, když je proženete štěpkovačem či drtičem, protože z nich vyrobíte perfektní materiál pro výplň cestiček mezi záhony nebo mulčování prostoru mezi jednotlivými rostlinami.

Po vyčištění od chvojí následuje ostříhání všech zaschlých částí rostlin. Nestříhejte až k zemi, ale výšku ponechejte alespoň 10cm, pokud by ještě přišly další silnější mrazy, pak jsou rostliny dobře ochráněné a do jara vydrží. Sestříhaný materiál je možné uložit do kompostu, ale ideálním stavem je, pokud se namíchá s jiným rostlinným materiálem.

Přikrývku z chvojí na jaře odstraňte
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Přikrývku z chvojí na jaře odstraňte

Zjara je také nutné mírné nakypření a vypletí prostoru mezi jednotlivými rostlinami. Pokud máte pocit, že trvalky na vaší zahradě mají už málo místa, vezměte rýč a přesazujte dle libosti, ale jen za předpokladu, že již nemrzne a je patřičně vlhko. Rostliny se pak na novém místě lépe ujímají. Velké skupiny rostlin od sebe rozdělte na několik menších trsů, které rozsadíte různě po zahradě, která bude postupem času zase o něco krásnější.

Také je zapotřebí ostříhat zaschlé části, zde na fotce šanta kočičí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Také je zapotřebí ostříhat zaschlé části, zde na fotce šanta kočičí

Při přesazování na nové místo ale pozor, pokud je zde nekvalitní půda nebo navážka, zde se trvalkám dařit moc nebude, je nutné původní půdu vyvézt. Návoz kvalitní orniční půdy je ideální, protože trvalky zde dobře zakoření a i porostou. Většina trvalek má ráda sluníčko a závětří, jen některým druhům, jako například japonským sasankám, vyhovuje plný stín.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 7. 3. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich