reklama

Výsadba dřevin ve vaší zahradě

V každé zahradě by neměla chybět dřevina, která může být ve formě keře, polokeře nebo stromu. Pokud se rozhodnete pro jejich výsadbu máte jedinečnou příležitost, protože pokud jste to nestihli na podzim, na jaře to můžete ještě dohnat. Poradíme, které druhy dřevin se pro výsadbu v tuto dobu nejlépe hodí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadbou stromů a keřů obohatíte vaši zahradu. Děti vám jistě rády pomohou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaro je vhodné na výsadbu stromů a keřů do zahrady. Při jejich výběru je nutné si uvědomit skutečnost, že dřevina bude na vaší zahradě zaujímat místo po několik dalších let. Proto si vybírejte nejen podle tvaru a velikosti dřeviny, ale mějte na mysli i případné barevné sladění květů s okolními rostlinami. Pro někoho mohou být inspirací opadavé listnáče nebo stálezelené rostliny, např. jehličnany.

Jarní výsadba je obzvláště vhodná v oblastech, kde jsou velmi tuhé zimy. Rostlina si ve zmrzlé půdě nedokáže vyvinout dostatečně kořenový systém. Vhodnější k výsadbě budou dřeviny umístěné v nádobách, mohou se vysazovat kdykoliv mimo tuhých mrazů nebo velkého sucha. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

U rostlin s kořenovým balem nezapomeňte před výsadbou odstranit jutu nebo síťovinu, která chrání kořenový systém před vyschnutím. Prostokořenné dřeviny zakoupíte bez zeminy na kořenech, proto je nutné s nimi manipulovat opatrně. Nekupujte dřeviny, které mají kořeny jen na jednu stranu. Vybírejte jen zdravé nepoškozené jedince bez známek zaschnutí. Polokeře jsou velmi vhodné, protože kvetou od pozdního léta do podzimu.

S mladými stroky zacházejte opatrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S mladými stroky zacházejte opatrně

Polokeře

 • Komule proměnlivá (Buddleja davidii) dorůstá do výšky 2,5 m a tvoří řídké keře.
 • Ořechoplodec (Caryopteris incana) dorůstá do 1 m a kvete fialovomodrými květy v červenci a v srpnu.
 • Zpododěr listnatec (Ceanothus) kvete od července do října. Jeho květy v latách jsou bílého, růžového nebo modrého zbarvení.
 • Fuchsie magelánská (Fuchsia magellanica) vyžaduje polostín a kvete nádhernými karmínově červenými květy od července do října.
 • Třezalka (Hypericum) je k dostání v několika druzích, kvete žlutými květy v období od července do září.
 • Klasnatka (Elsholtzia) kvete karmínově růžovými květy v září.
 • Lespedézie (Laspedeza thunbergii) kvete purpurově růžovými květy v období od září do října.
 • Perovskie (Perovskia) keř se stříbrošedými výhony a fialovými květy, které kvetou od srpna do října.    
Ořechoplodec vytváří krásné fialovomodré květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ořechoplodec vytváří krásné fialovomodré květy.

Stromy a keře

 • Buk (Fagus sylvatica) je strom různých tvarů, vhodný do zahrady jako statný solitér, vyžaduje pro svůj růst výživnou půdu.
 • Keř kolkvicie (Kolkwitzia amabilis) dorůstá do výšky 2 m, kvete v červnu bílorůžovými květy a vyžaduje kvalitní půdu.
 • Paulovnie (Paulownia tomentosa) dorůstá do výšky 12 m, má velké listy, kvete zvonkovitými květy, které krásně voní. Vyžaduje kvalitní, propustnou a vápenitou půdu.
 • Jerlín japonský (Saphora japonica) dorůstá do výšky až 20 m, kvete v létě žlutými květy v latách. Vyžaduje lehkou, vápenitou půdu a dařit se mu bude v mírném klimatu
Výsadbou mladého buku dodáte zahradě statného solitéra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadbou mladého buku dodáte zahradě statného solitéra

Z jehličnanů je vhodný k vysazení na jaře smrk omorika, který vyžaduje bohatě zkompostovanou drcenou kůru a vlhkou zahradnickou rašelinu. 

Pro všechny vysazené dřeviny vyberte vhodné místo podle druhu a velkosti dřeviny. Některé vyžadují slunnější a částečně chráněné místo, jiné naopak vyžadují stinnější místo. Rovněž připravte dostatečně hlubokou jámu dle konkrétní dřeviny. Mladému stromku nezapomeňte opatřit ochranu před ohryzáním kůry zajíci nebo jinou zvěří. Samozřejmostí je dostatečná zálivka, aby se dřevina co nejdříve zakořenila.

Nezapomeňte na dostatečnou zálivku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na dostatečnou zálivku

Ať už si vysadíte ve vaší zahradě strom, polokeř nebo okrasný keř, obohatíte ji o důležitý prvek, který vám bude dělat radost dlouhá léta.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 16. 3. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.