reklama

Krásky, kterým to svědčí na okraji

Květiny jako obruba záhonů nebo chodníčků jsou ideálním řešením, jak skrýt nevzhledné přechody mezi rostlinami a betonem, zeminou či trávníkem. A pochopitelně jsou také krásným doplňkem venkovské i městské zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květiny jako obruba záhonů vytvářejí pěkný rámec vyšším druhům (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny jsou ozdobou každé zahrádky, ale jejich funkce nemusí být jenom čistě estetická. Některé druhy jsou vysloveně vhodné k výsadbě na okraj větších květinových ploch nebo jako „změkčení“ přechodů mezi trávníkem a chodníčky, případně na zakrytí betonových nebo kamenných záhonkových a chodníkových obrubníků či dalších „nepřírodních“ ploch a prvků.

Při výběru vhodných květin, ale také nižších keříků nebo travin, mějte v prvé řadě na paměti, o jaký druh zahrady se jedná: zda je u venkovského domu nebo venkovského domu. A také zda máte zahradu přírodní, rustikální nebo spíše moderní. Důležitým faktorem při výběru je také místo, kam budete rostliny sázet a jak dobře je během dne osvětlené.

Okrasné nižší druhy trav zdobí zahradu i po zaschnutí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné nižší druhy trav zdobí zahradu i po zaschnutí

Od jara až do podzimu

K olemování chodníků jsou vhodné hlavně kompaktně rostoucí druhy s hustým kořenovým balem, kterým hůře prorůstá plevel. Měly by vypadat atraktivně po většinu roku, protože budou hodně na očích. Měly by být zároveň odolné, protože musí snést nějaké to občasné pošlapání. Volte vždy nižší druhy, které vytvoří působivý rámec vyšším rostlinám a zároveň se nepřeklápějí do chodníku.

Macešky s tmavšími květy se postarají o zajímavé kontrasty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Macešky s tmavšími květy se postarají o zajímavé kontrasty

Vhodné jsou například tařičky nebo plaménky šídlovité, které vytvářejí nádherné barevné koberce. Stejnou službu udělají hvozdíky, lichořeřišnice nebo nízké odrůdy aksamitníku (afrikány).

Barevně kvetoucí tařičky jsou typickým druhem vhodným na okraje větších osázených ploch
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barevně kvetoucí tařičky jsou typickým druhem vhodným na okraje větších osázených ploch

Druhovou skladbu volte i podle doby květu, abyste měli od jara do podzimu kolem chodníčků něco pěkného na pohled. Z jarních květin se hodí krokusy nebo nízké druhy tulipánů, ale také macešky, jejichž některé druhy kvetou i několik měsíců, z letniček pak lichořeřišnice nebo nízké druhy jiřin nebo ostálky (cínie). A první podzimní dny prosvětlí svými střapatými květy nízké astry. Krásně vypadají i nízké trávy, které ani po zaschnutí neztrácejí nic na své atraktivitě.

Hodí se i léčivky

Květinové obruby se na zahradě uplatní nejen kolem chodníků a vydlážděných ploch, ale vytvářejí velmi pěknou kompozici i jako lem květinových záhonů.

Zásady při jejich výběru jsou podobné: nižší odolnější druhy, které pěkně kvetou a které vysaďte na stanoviště osvětlená tak, jak potřebují. Většina kvetoucích letniček a trvalek má ráda světlo a přiměřenou zálivku, ale najdou se i druhy vhodné do polostínu (bergénie, kakost) nebo sucha (sporýš). Vlhká a tmavší místa jsou pak přímo ideální pro kapradiny, díky nimž získá zákoutí tajemný nádech.

K osazení okrajových zahradních ploch se hodí rovněž mnohé léčivky, například měsíček, lichořeřišnice, levandule, šalvěj nebo kontryhel. Jejich vysazením získáte nejen zajímavý dekorativní prvek, ale rovněž zásobárnu bylinek, které léčí leckterý neduh.

Kontryhel ozdobí tradiční i moderní zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontryhel ozdobí tradiční i moderní zahradu

Na koho si dát pozor

V lemech záhonů a chodníků najdou uplatnění i některé keře, ale musíte volit jenom jejich velmi nízké odrůdy. Takové najdete mezi zimostrázy nebo tavolníky.

Existují ale i druhy, kterým se raději vyhněte, což platí o většině invazivních rostlin. Velmi rychle se rozrůstají a mnohdy poskytují domov obyvatelům, o jejichž sousedství nemáme zájem, například klíšťat. Typickým příkladem z této skupiny je dráč Thurnbergův, který známe spíše jako dřišťál. Jeho načervenalé lístky vypadají na první pohled velmi krásně, ale vedle klíšťat nacházejí v rozrostlých keřících domov i nejrůznější hlodavci.

Tipy:

  • Hledíky milovaly už naše prababičky. Dobře totiž věděly, že jsou nejen půvabnými, ale také vděčnými obyvateli květinových záhonů. Na jejich výsev není nikdy pozdě, protože rychle rostou, takže je můžete vysadit i na začátku léta. Povadlé květy potřebují průběžně odstraňovat, jinak se vysemení i tam, kde nechcete.
  • Milujete slunečnice? Pak vám nic nebrání vysadit je podél chodníku nebo na okraj záhonu. Ne všechny druhy totiž dorůstají až dvoumetrové výšky, některé z nich jsou ve své rodině doslova trpaslíky, protože dosahují výšky kolem 30-40 cm, třeba odrůdy Topolino nebo Pacino mix, které jsou primárně určeny k pěstování v balkonových truhlících.
  • Některé přechody mezi obrubníky i trávníkem vypadají na první pohled příliš stroze. „Zjemníte“ je výsadbou šateru plazivého nebo zvonku dalmatského, které vytvářejí bujné koberce a kvetou tak bohatě, že jsou sotva vidět listy. Vhodné jsou zvláště do venkovských a přírodních zahrad.

Zdroj informací: abecedazahrady.cz; zahradnictví-flos.cz; www.garten.cz

Publikováno: 12. 3. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová