reklama

Co vyžadují brambory? S přípravou půdy pro sadbu začněte již zjara

Příprava půdy je v každé zeleninové zahradě velice důležitá. A pokud se na políčku chystáme pěstovat brambory, pak zde je správně provedená příprava ještě důležitější. Kromě podzimního rytí nebo orby nesmíme zapomenout ani na jarní práce, které započneme hned poté, co zmizí poslední zbytky sněhu a půda oschne.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Bramborám se daří na většině půd, které ale musí být dobře zpracované a výživné (Zdroj: Jaromír Malich)

Brambory mají rády velmi dobře zpracovanou půdu, ideální je stav, pokud je lehčí nebo středně těžká a velmi dobře zásobená živinami. Plochu je žádoucí mít rozdělenou na více sekcí, každý rok zde tedy pěstujte brambory na jiném místě. Tím se zásadním způsobem sníží riziko únavy a vyčerpání půdy. Hned v březnu nesmíte zapomenout na první práce, které jsou s přípravou pro pěstování brambor již neodmyslitelně spjaty.

Ještě před tím, než se pustíte do hlubokého kypření, je velice nutné odstranit veškerý plevel, který zde od podzimu narostl. Pokud vlastníte šikovný jednoosý malotraktor, pak za něj stačí připřáhnout hřebové brány a plevel tak jednoduše vyvláčíte a necháte zaschnout. Pak jej uložíte do bioodpadu nebo na oddělený kompost, určený právě pro plevel. Na menších plochách ale vystačíte s ruční plečkou, hráběmi a rukama.

Brambory prospívají i tam, kde se nic ještě nepěstovalo. Po roztrhání drnu ale desinfikujte půdu dusíkatým vápnem, hlavně kvůli drátovci
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Brambory prospívají i tam, kde se nic ještě nepěstovalo. Po roztrhání drnu ale desinfikujte půdu dusíkatým vápnem, hlavně kvůli drátovci

Po vyčištění od plevelů se pusťte do kypření. Brambory mají rády hluboce zkypřenou ornici nejlépe tak, aby hloubka kypření byla v rozmezí 15 až 20 cm. Dokonalým hloubkovým prokypřením nejen, že půdu téměř dokonale provzdušníte, ale zároveň také promícháte s na podzim zapraveným organickým hnojením, které je již téměř rozložené. Pokud chcete mít sklizeň ve vysoké kvalitě, vyhněte se umělým hnojivům a živiny doplňte například granulovaným kravským hnojem, který je vhodný v případě, že jste nehnojili na podzim.

Kypření půdy rotavátorem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kypření půdy rotavátorem

Téměř dokonalý pracovní efekt vytvoříte rotavátorem, rotačním kypřičem, který je vybaven sadou nožů a jejich otáčením v půdě vzniká efekt onoho kypření, míchání a provzdušnění půdy po celé výšce ornice. S takovým strojem je, tedy pokud je dostatečně těžký a vybavený více rychlostmi, možné i rozšiřovat pěstební plochu. Roztrhání travního drnu je možné za použití nožů pro těžší typy půd. Ale aby zde brambory dobře rostly, zhruba dva týdny před výsadbou je nutné rozhodit a zapravit do vlhké půdy dusíkaté vápno, které zlikviduje škůdce a omezí i růst plevelů. Dávkování je 30 až 50 g/m².

Výsadba naklíčených hlíz do rýh
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Výsadba naklíčených hlíz do rýh

Výsadbu brambor provádějte v dubnu až květnu podle odrůdy. Před výsadbou ještě jednou půdu dokonale nakypřete, nezapomeňte také na naklíčení sadby, která pak v pečlivě udržované půdě velmi dobře poroste.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; idnes.cz

Publikováno: 10. 3. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich