reklama

Rostlina kajeput a tea tree olej: Víte, co mají společného?

Kdo ještě nevypěstoval žádný kajeput, tu stálezelenou lékárnu v květináči, co léčí po obou stranách zeměkoule, může se nechat inspirovat Zdeňkem Hlaváčem z Botanické zahrady ČZU Praha.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Některé druhy australského kajeputu můžeme pěstovat i v bytě nebo v zimní zahradě

Většina kajeputů má podobné požadavky na pěstování. Kajeput vyžaduje v bytě i v zimní zahradě teplotu v zimě okolo 15–22 °C. Potřebuje spoustu světla, umisťujeme ho tedy na slunné stanoviště nebo do polostínu, přes léto rostliny můžeme přenést ven. Rostlina v období vegetačního klidu snese o něco chladnější klima. Proto ji umístíme do místnosti, která nebude rozhodně přetopená. Ideálně na chodbu či do zimní zahrady. Nesmíme zapomenout, že světlo je stále důležité. Toto zazimování trvá až do doby, kdy už nehrozí ranní mrazíky.

Kajeput střídavolistý je s dalšími druhy téhož rodu známý jako čajový nebo čajovníkový strom
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kajeput střídavolistý je s dalšími druhy téhož rodu známý jako čajový nebo čajovníkový strom

Množení kajeputu semeny

Zhruba 8 týdnů potom, co rostliny vyklíčí, je rozsadíme. Doporučuje se květináč o průměru zhruba 15 cm, rostlinky totiž rychle přirůstají. Nezapomenout na drenáž! Vhodným substrátem je v poměru 1:1 kyselejší rašelina a kompost. Při hnojení zvolíme přípravek pro kyselomilné rostliny. Pokud chceme podpořit rozvětvení, můžeme občas seříznout. Zálivka je velmi důležitá, substrát by měl být neustále vlhký. Kajeput můžeme množit i řízkováním.

Listy kajeputu obsahují olej, který je proslulý svými antibakteriálními a fungicidními vlastnostmi.
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Listy kajeputu obsahují olej, který je proslulý svými antibakteriálními a fungicidními vlastnostmi.

Melaleuca alternifolia a tea tree olej

Rostlinou, ze které se vyrábí známý Tea Tree olej, je kajeput Melaleuca alternifolia. Pěstuje se na plantážích a polích a seřezává se kombajny. Olej se vyrábí složitou technologií, destilací, a to průmyslově. V domácích podmínkách si můžeme opatřit slabou tinkturu, naložením do lihu nebo výluhem. Ten pak můžeme použít na popáleniny, akné, při inhalaci, kloktání, rozdrcené listy se dají využít na drobná poranění.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 14. 2. 2024, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký