reklama

Březnové kalendárium - zahrada ožívá

Březen už obvykle na zahradě přináší první potěšení z časně kvetoucích rostlin a samozřejmě rovněž daleko více práce než v měsících předchozích. I Karel Čapek v Zahradníkově roce píše, že březen patří mezi nejpilnější měsíce na zahradě. Co zameškáme v březnu, zpravidla v dubnu těžko doháníme. Bude-li nám přát počasí a ovocná zahrada nebude sevřena mrazem či zaváta půl metrem sněhu, můžeme ji postupně připravovat na nadcházející sezónu

i (Zdroj: Shutterstock)
V březnu dokončete zimní řez jádrovin (Zdroj: Shutterstock)

Okrasná zahrada

Lze začít s výsevy mnoha druhů letniček, např. šalvějí, ostálek, hledíků, aster, kokard, čínských karafiátů aj. Vyséváme do truhlíků nebo misek a umístíme na okenní parapet, do pařeniště nebo skleníku. Ideální teplota pro vzcházení rostlin je 18–20 °C. Některé druhy lze vysévat přímo na konečné stanoviště, jde třeba o chrpy, okrasné máky, hrachory, měsíčky, černuchy aj.

Dokončíme odstranění odumřelé nadzemní hmoty u trvalkových výsadeb. Trvalkový záhon vyhrabeme měkkými plastovými hráběmi, které nepoškodí rašící stonky. Půdu mezi trsy trvalek prokypříme a doplníme případný chybějící substrát či kompost. Polovina či konec března je rovněž ideální dobou pro sestřihnutí suchých stébel okrasných trav. Naopak zatím není třeba spěchat se sestřihem středozemních bylin, jako je šalvěj lékařská, levandule nebo santolina.

Začněte s výsevy letniček
i (Zdroj: Shutterstock)
Začněte s výsevy letniček

Odstraníme z trávníku zbytky listí. V druhé polovině měsíce provedeme tzv. vertikutaci – prořezávání trávníku. Zbavíme se tím především mechu a širokolistých plevelů. Trávník také lépe na jaře regeneruje, díky přístupu vzduchu a vláhy.

Ovocná zahrada

Ošetřujeme pukliny a mrazové desky na kmenech a větvích stromů, které způsobila letošní zima. Poškozené části kmenů i větví očistíme od odumřelého pletiva a rány zatřeme štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Dokončujeme zimní řez jádrovin, neboť během března již nehrozí silnější mrazy.

Starší stromy, pěstované jako vysokokmeny můžeme řezat z kraje měsíce, pokud jsme již nezačali s řezem koncem února. Mladší stromy na nižších kmenných tvarech tvarujeme nejčastěji během tohoto měsíce. Při řezu respektujeme pěstitelský tvar a základní zásady řezu stromů, mezi které patří odstraňování suchých, nemocných, zlomených či jinak poškozených větví, větví zahušťujících korunu a větve konkurenční.

Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář
i (Zdroj: Český zahrádkářský svaz)
Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář

Ošetřujeme rostliny jahodníku, odstraňujeme zaschlé a nemocné listy. Mrazem vytáhlé rostliny zatlačíme zpátky do země. Po vyčištění rostlin záhon přihnojíme vyzrálým kompostem.

Provedeme řez beztrnného ostružiníku a maliníku. U beztrnného ostružiníku odstraňujeme všechny loňské odplozené výhony a dále výhony slabé a zahušťující. Na keři by tak mělo zůstat (podle odrůdy a stáří keře) 5 až 8 zdravých silných výhonů. Ty se pak podle potřeby zakrátí asi o čtvrtinu. Postranní výhony se zakracují zhruba na 20 cm. U maliníku postupujeme obdobně. Rovněž vyřezáváme odplozené výhony, výhony slabé a zahušťující. Ponecháváme silné jednoleté výhony, které zkrátíme podle délky o jednu čtvrtinu až jednu třetinu.

Zeleninová zahrada

Začátek března je posledním termínem na výsev sladkých i ostrých paprik. Již je sice za pět minut dvanáct, když ale dáte výsevní misku do teplot kolem 25 °C, semena rychle vyklíčí. Při následné optimální péči semenáčky doženou, dřívější výsevy přinesou spolehlivou úrodu.

Naopak s výsevy rajčat nespěchejte. Druhá polovina března je dostatečná doba na tuto činnost. Rajčata jsou náchylnější na vytahování se při nedostatku světla než papriky, sazenicím rajčat stačí po vzejití nižší teploty.

Pečujte o půdu
i (Zdroj: Shutterstock)
Pečujte o půdu

Hned jak záhony oschnou, uhrabte jejich povrch. Zabráníte tak neproduktivnímu výparu a zachováte co nejvíce půdní vláhy pro vaše zeleniny. Hospodaření s vodou se u nás stává základním kamenem zahradničení.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce