reklama

Váš živý plot volá po zmlazovacím řezu

Začíná jaro a s končící zimou končí i období vegetačního klidu. Co dělat, pokud jste nestihli zmlazovací řez, který potřebuje váš živý plot? Ještě není úplně pozdě. Pusťte se do práce a my vám poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte svému živému plotu zmlazovací střih (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Období vegetačního klidu je nejlepší dobou, kdy provádět výraznější zásahy do většiny dřevin. Chcete-li tedy ještě prořezat přerostlý živý plot, měli byste to udělat nejlépe do konce března. V období od listopadu do března rostlina nepřijímá žádné živiny a v podstatě spí. Je tak výrazně méně citlivá na hrubší zásahy. Přerostlý plot v této době můžete bez obav zkrátit i o polovinu. Důležité však je naplánovat zmlazovací řez na období, kdy nemrzne, aby rány v řezu nepromrzly. Nezapomeňte velké řezy ošetřit antibakteriálním balzámem, abyste zabránili vniknutí chorob a plísní.

Zmlazovací řez provádíme nejen proto, abychom udrželi výšku živého plotu na uzdě. Starší a přerostlé živé ploty bývají zejména ve spodní části řídké. Zmlazovacím řezem je přimějete k tomu, že opět odspodu hustěji obrazí a plot vám znovu poskytne hustou clonu.

Pořiďte si elektrický plotostřih
Pořiďte si elektrický plotostřih (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Živý plot se radikálním zásahem zahustí
Živý plot se radikálním zásahem zahustí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důležité je pak plot správně v průběhu sezóny zastřihávat. Většina rostlin, které se vysazují jako živé ploty, snáší zastřihávání velice dobře, pravidelné střihání také většinu živých plotů přiměje k tomu, aby ještě více obrážely a houstly. Poměrně snadno a rychle dosáhnete u plotu požadovaný a dokonale střižený tvar s pomocí plotostřihu. Někdy to ale chce vzít do ruky i zahradnické nůžky a silnější větve zastřihnout hlouběji v keři. Takto zastřižená větev zpravidla brzy obrazí množstvím mladých výhonků, které plot dokonale zahustí.

I když se většinou dočtete, že ideální dobou pro střih plotů je červen, nemusíte se bát s nůžkami na plot vyrazit klidně už v květnu. Největší bujení totiž ustává zpravidla v červnu, proto se doporučuje střih v tomto období, jelikož plot vydrží zastřižený déle. Prostřiháte-li však některé silnější větve uvnitř keře dříve, budou mít nové výhonky čas vypučet ještě do doby, než plot vytvarujete plotostřihem.

Jehličnaté ploty, které rostou pomaleji než listnaté stačí zpravidla střihat jednou do roka. Listnaté ploty většinou bují rychleji, některé proto budete muset zastřihnout i 2× nebo × v roce. Chcete-li si však užít kvetoucí živý plot, nesmíte jej ostřihat hned na jaře. Nechte jej nejdříve odkvést.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce