reklama

Žížalí čaj: Výživná pochoutka pro rostliny

Žížalí čaj nemá nic společného s čajem o páté… Jak tuhle dobrůtku pro rostliny plnou důležitých živin vytvořit, vám poví Soňa Valčíková, odbornice na vermikompostování. Prozradí vám také, na čem si žížalky nejraději pochutnávají.

i (Zdroj: Prima FTV)
Žížalí čaj 1

Žížalí čaj

Pokud jste se lekli, že se jedná o horký nápoj, připravovaný z kroužkovců, můžete se uklidnit. Jedná se o tekuté organické hnojivo, které je pouze svým vzhledem podobné černému čaji. Toto hnojivo se hodí pro pěstování všech rostlin, ať už pěstujete bylinky v kuchyni, květiny v obýváku, nebo zeleninu na zahradě.

Žížalí čaj 3
i (Zdroj: Prima FTV)
Žížalí čaj 3

Co budete potřebovat na výrobu žížalího čaje

Především si musíte pořídit vermikompostér, který si můžete vyrobit sami z plastových krabic nebo si zakoupíte vermikompostér již hotový. Je to nádoba, která se skládá ze dvou až tří pater, do které se průběžně odkládají zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně. Vermikompostér můžete umístit do kuchyně nebo na balkon. Tam však hrozí přílišná vedra či naopak mrazy, kdy se musí nádoba přenést domů. Nemusíte se bát, vermikompostér nezapáchá!

Žížalí čaj 1
i (Zdroj: Prima FTV)
Žížalí čaj 1

Kde pořídit žížaly

Jedná se o speciální kalifornské žížaly, které najdete na tzv. žížalí mapě na webu. Lidé si tam žížalí násady vyměňují.

Žížalí čaj 4
i (Zdroj: Prima FTV)
Žížalí čaj 4

Žížaly dokážou zpracovat veškerý odpad organického původu. Ideálně do vermikompostéru patří slupky a zbytky od ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, ale i roličky od toaletního papíru nebo proložky od vajec. Tropické ovoce se však příliš nedoporučuje. Prvního žížalího čaje se dočkáte asi za 3 až 6 měsíců.

Žížalí čaj je sám o sobě velmi silný, proto se musí ředit vodou v poměru 1:10.

Publikováno: 9. 3. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký