reklama

4 tipy, jak na jaře odstartovat novou zahradní sezónu

Tak jako každý rok, i letos s nadcházejícím jarem začíná nová zahrádkářská sezóna. První práce na zahradě se věnují úklidu po zimě, péči o trávník, prořezu stromů, údržbě záhonů i zahradnického vybavení. Přinášíme vám 4 jednoduché tipy, jakým způsobem můžete toto vše snadno zvládnout.

i (Zdroj: Robomow)
Jarem práce na zahradě začínají, ulehčete si je (Zdroj: Robomow)

1. Vyčistěte, provzdušněte a osejte trávník

Hezký trávník bývá snem mnohých majitelů zahrad. Ne vždy je však jeho údržba snadnou záležitostí. Pokud mu však po zimě věnujete potřebnou péči, bude mít váš trávník větší šanci na to, aby prosperoval po zbytek roku. V první řadě je potřeba vyčistit zahradu od listů, větviček či jiných nečistot.

Dále by mělo přijít na řadu první sečení, po kterém může následovat vertikutace, pokud je váš trávník starší než 3 roky. Mladší trávníkové porosty by mohla vertikutace poškodit. Jedná se o metodu provzdušnění trávníku pomocí vertikutátoru, který ho pomáhá provzdušnit, pročistit a nastartovat tak růst trávy. Ať už se rozhodnete pro vertikutaci či nikoliv, je následně potřeba osít holá místa a také zahradu pohnojit, aby dostala potřebné živiny.

Vertikutace trávník provzdušní a ozdraví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikutace trávník provzdušní a ozdraví

2. Proveďte udržovací řezy u ovocných stromů a keřů

Také stromy a keře, ať už mladé nebo vzrostlé, si zaslouží péči na jaře. U keřů a ovocných stromů je dobré provést po zimě údržbu ve formě proklestění. Nejprve se doporučuje začínat u drobného ovoce a pokračovat jádrovinami. Naopak peckoviny se vynechávají a proklestění se u nich neprovádí. Dále je vhodné aplikovat insekticidní postřik proti škůdcům, kteří se mohou držet buď přímo ve stromech a keřích, nebo také v okolním trávníku.

Je čas na prořez ovocných stromů a keřů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je čas na prořez ovocných stromů a keřů

3. Připravte si zakryté i odkryté záhony, nebo také založte nové

Práce na záhonech po zimě závisí na tom, zda jste ho měli přes zimu přikrytý či nikoliv. Pokud jste přes zimu měli přikryté záhony mulčem, stačí ho pouze zapracovat 10-20 cm hluboko do půdy například pomocí motyky. V případě odkrytých záhonů je možné do jisté míry provést přípravu již na podzim a následně záhon pouze jemně prokypřit na jaře. Pokud však záhony nebyly prokypřeny a pohnojeny již na podzim, je potřeba přidat jejich přípravu na seznam prací na jaro.

Přes zimu jsou odkryté záhony vystaveny veškeré nepřízni zimního počasí. Po zimě je tedy potřeba odkryté záhony důkladně pročistit od všelijakých plevelů a nežádoucích rostlin. Následně je potřeba půdu řádně vyživit hnojivem. Na to lze využít například kompost, nebo zakoupená průmyslová či minerální hnojiva. V neposlední řadě je důležité záhon důkladně propracovat rýčem (zhruba do hloubky 30 cm), aby se do půdy zapracovaly drobné zbytky rostlin a hnojivo.

Dejte do pořádku záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte do pořádku záhony

Pokud chcete své záhony navíc rozšířit nebo zakládat nové, na přelomu jara a zimy je také ten ideální čas. Půda je po zimě vlhká a hezky se do začátku sezóny váš nový záhon uleží a stihne vstřebat potřebné živiny z dodaného hnojiva.

4. Zkontrolujte si své zahradní náčiní, pomůcky a zásoby

Během prvních příprav zahrady po zimě je dobré zkontrolovat si své zahradnické pomůcky a nástroje. Pokud víte, že nebudete mít dostatek času na to, abyste pravidelně sekali trávník, ale zároveň chcete, aby byl kvalitní a vypadal dobře, pořiďte si robotickou sekačku. Při nákupu robotického pomocníka se zaměřte na toho, který bude mít nízkou hladinu hlučnosti. Další podstatnou výhodou je fakt, že robotické sekačce nevadí déšť ani rosa, takže se může vydat do terénu skutečně kdykoliv, což vám opravdu zásadně ulehčí práci.

Věnujte péči zahradnímu nářadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte péči zahradnímu nářadí

Když budete mít své vybavení zkontrolované, budete v klidu a nic vás nepřekvapí. S tím jdou ruku v ruce také zásoby různých hnojiv, zemin a postřiků. Zároveň je příhodné si doplnit také zásoby semínek a sazeniček, které budete chtít na letos na své zahradě vysít a vysázet.

Zdroj informací: Robomow

Publikováno: 18. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce