reklama

Je čas na výsev letniček, vyberte si ty nejoblíbenější

Letničky patří neodmyslitelně do každé zahrady, a to nejen vesnické. Svými barvami dokážou naprosté divy a náladu zlepší i tomu nejzamračenějšímu pěstiteli. Vzhledem k tomu, že doba pro jejich výsev právě začíná, pojďme se podívat na druhy, které by v zahradě rozhodně neměly chybět.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Aksamitník je nenáročnou letničkou, ale pozor na pozdní mrazíky, ty mohou uškodit (Zdroj: Jaromír Malich)

Rozhodně nejvíce pozornosti zaslouží aksamitník, známý spíše jako afrikán. Je to velice nenáročná a překrásná letnička, která velmi dobře klíčí i doma za oknem v substrátu a mnohokrát kvete ještě před vysazením na stanoviště. Pokud chcete vysévat rovnou na stanoviště, pak se do toho dejte, ale až po zmrzlých v květnu a pozor na slimáky. Ty umí rostoucí vegetaci naprosto zdecimovat.

Afrikánů existuje spousta kultivarů od něžných drobnokvětých po oblíbené rozkladité, až po vzpřímené exempláře, které se hodí například k ostálkám a jejich květy mohou mít i bílou barvu. Výška aksamitníků vzpřímených v květu dosahuje až 45 cm! Afrikány mají rády obecně slunné stanoviště, pravidelnou zálivku a dobře se jim daří i na chudších půdách. Vysaďte je i třeba mezi řádky zeleniny, kde účinně vyhubí půdní háďátka.

Měsíček lékařský je stará kulturní letnička a má i léčivé účinky
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Měsíček lékařský je stará kulturní letnička a má i léčivé účinky

Mezi skutečné krásky patří i astry čínské. Jejich předpěstování je mírně náročnější, protože jejich semenáčky jsou náchylné na napadení houbovými chorobami krčku. Nutnost je tak použít supresivní nebo propařený substrát. Osivo však dobře klíčí i ve skleníku, ale potřebuje více času. Výsadbu volte tak, aby pravidelně docházelo ke střídání stanoviště, nehrozí tak nemoc padání aster, která je způsobená houbami rodu Fusarium. Pokud si budete vybírat kultivary, vyzkoušejte určitě Průhonického trpaslíka, který je nízký a krásně větvený. Klasiku představují typy Electric s jehlicovitými okvětními lístky. Nezapomeňte, že astry vyžadují pravidelnou zálivku a mají rády zpracovanou a výživnou půdu.

Tradiční letničkou je hledík, známý svou větvenou stavbou. Je to velká škoda, že ze zahrádek téměř vymizel, protože nejenže má krásná mnohobarevná květenství, ale také naláká spoustu opylovačů. Výsev a předpěstování hledíku jsou snadné, osivo jen přitlačíte k substrátu a udržujete přiměřenou vlhkost. Ideální je výsev do hnízd. Po zmrzlých vysazujte na stanoviště a pravidelně zalévejte. Při odkvétání stará květenství odstříhejte, posílíte tak násadu nových květů.

Krásenka patří k nejhezčím letničkám vůbec, je častou součástí letničkových směsí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Krásenka patří k nejhezčím letničkám vůbec, je častou součástí letničkových směsí

Čest svému jménu dává krásenka zpeřená. Je to neuvěřitelně krásná rostlina s poutavými květy růžové nebo bílé barvy a výškou až 60 cm. Krásenku nemusíte jakkoliv předpěstovávat, vysévejte v květnu rovnou na stanoviště. Mladé rostliny vyžadují slunné polohy a záhřevnou půdu, později jsou nároky na vláhu menší. Kvete až do prvních mrazíků. Díky své kráse se stala nedílnou součástí mnoha letničkových směsí. Pokud ji ponecháte na stanovišti až do mrazíků, sama se vysemení a příští rok vyrazí nové kusy. Vynikající je i k řezu do vázy.

Ostálka je půvabným druhem nejen venkovských zahrad, dejte šanci i nízkým kultivarům Zahara
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ostálka je půvabným druhem nejen venkovských zahrad, dejte šanci i nízkým kultivarům Zahara

Tradiční letničkou v zahradách je ostálka. Její předpěstování je snadné, semena stačí vysít do pařeniště nebo skleníku v dubnu a následně po zmrzlých vysadit už vyvinuté rostliny. Ostálky jsou nenáročné, vydrží několik dní bez vláhy, ale vyžadují sluníčko a ideálně i závětří. Některé kultivary dosahují výšky až 80 cm a na větrném stanovišti vyžadují oporu. Kromě vysokých kultivarů existují i překrásné nízké, větvené typy Zahara, které vypadají krásně jak na záhonu, tak v truhlíku.

Slunečnice jsou stálicí zahrad, zajímavé jsou i nízké plnokvěté exempláře
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Slunečnice jsou stálicí zahrad, zajímavé jsou i nízké plnokvěté exempláře

Na venkovských zahradách patří mezi nejoblíbenější letničky také slunečnice. Vysévat můžete od března do nádob naplněných kvalitní zeminou, ve skleníku vysévejte až o měsíc později. Slunečnice mají malé nároky, díky bohatšímu kořenovému systému vydrží i delší přísušky. Kromě nízkých plnokvětých typů s výškou do 60 cm můžete vypěstovat i čtyřmetrového obra.

Zdroj informací: floranazahrade.cz, semo.cz

Publikováno: 21. 3. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich