reklama

Jak na přípravu letniček? Předpěstovat si je můžete právě teď

Máte rádi na zahradě nebo balkonu letničky, které dodají místu barevnou pestrost. Právě teď si můžete vybrané druhy předpěstovat, aby stačily vykvést. Většina z nich klíčí a roste velmi pomalu. Poradíme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadbu letniček si můžete připravit právě teď (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samotné letničky vydrží převážně jednu sezónu, a proto je nutné je na jaře znovu vysázet. Některé druhy musíte předpěstovat, než je zasadíte na dané stanoviště. Na předpěstování si připravte malé květináče, mini skleník nebo igelitové sáčky, substrát k množení a k vysévání rostlin, a rovněž si vyberte místo, kde je necháte růst.

U letniček je důležitý výběr vhodného místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U letniček je důležitý výběr vhodného místa

Nejlépe se jim bude dařit ve světlé místnosti s konstantní pokojovou teplotou okolo 20 °C. Pokud kupujete semena, je na každém sáčku uveden doporučený čas a způsob výsevu. Samotný výsev je velmi jednoduchý. Postačí do květináčů nasypat substrát, který jemně zavlažíte vodou. Na něj postupně umístěte semena a dosypte na ně jemnou vrstvou substrátu. Tato vrstva nesmí být příliš vysoká, jinak semena nebudou mít dostatek světla a nebudou se moci „vytlačit“ ven na povrch. Takto připravené květináče obalte igelitovými sáčky, nebo je dejte do mini skleníku.

K předpěstování využijte malé květináče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K předpěstování využijte malé květináče

Až vyraší první klíčící lístky (alespoň jednoho páru), je vhodná doba na pikýrování. Dosáhnete tím odolnějších a životaschopnějších rostlin. Před pikýrováním je nutné půdu důkladně zavlažit. Opatrně zachyťte rostlinky za lístky a vyjměte je ze substrátu. Můžete si pomoci kolíkem, kterým rostlinky podepřete. Přeneste je do menších květináčů nebo kořenáčů a využijte k tomu speciální substrát pro sazenice nebo letničky. Do uprostřed vytvořené jamky vsaďte rostlinu i s kořenovým balem a jemně přitlačte substrát ke stonku.

Pro tyto rostliny je důležitá pravidelná zálivka. Dostatkem čerstvého vzduchu předejdete zahnívání. Po výsevu je umístěte na světlé místo, nikoliv na přímé slunce, to by je mohlo spálit. Do záhonu tyto sazenice vysazujte už v polovině května do vyhřáté půdy s kořenovým balem do výšky 15 cm. V oblastech s tužšími zimami ještě s výsadbou počkejte, dokud nebude půda dostatečně prohřátá. 

Předpěstované letničky sázejte do zeminy i s kořenovým balem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předpěstované letničky sázejte do zeminy i s kořenovým balem

Některé letničky, především ty s kratším vegetačním obdobím, lze vysazovat ze semen přímo do záhonu. Vhodným měsícem je duben. Tyto rostliny jsou méně náročné na péči. Záhon před výsadbou zkypřete, odstraňte plevele, zarovnejte a vysévejte postupně do řádků nebo jen volně rozhoďte. Hloubka výsevu je okolo 7 cm. Až povyrostou (3-4 pravé listy), sjednoťte je, aby dosáhly požadované hustoty záhonu.

Pro pestrou záplavu květů jsou vhodnými letničkami: ageratum, gazánie, sanvitalie, verbeny, nocenky, slunečnice, třapatky, sluncovky, aksamitníky, karafiáty nebo měsíčky. Mezi nenáročné letničky patří: laskavec, chrpa, krásenka, slézovec, sluncovka, mák, svazenka nebo lichořeřišnice. Při výsadbě vždy dodržujte vhodné místo pro konkrétní druh letničky. Některá preferuje více stínu, některá více slunce. Popínavé letničky nejsou příliš náročné na kvalitu půdy. Výsadbu můžete zvolit i podle barevného odstínu květu či výšky rostliny. Vyšší by měly být vždy na pozadí a v popředí vysaďte nižší a nízké letničky.

Nezapomeňte půdu zkypřovat, dbejte na dostatečnou zálivku a pravidelné hnojení, kterým začněte po měsíci, dodržujte v pravidelných intervalech. Letničky můžete vysazovat i do květináčů na okna či parapety, balkony nebo terasy.

Vysazovat letničky můžete i do truhlíků, které ozdobí balkón nebo terasu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysazovat letničky můžete i do truhlíků, které ozdobí balkón nebo terasu

Vhodné jsou květináče s odtokovým otvorem. Při výsadbě dejte na dno květináče oblázky a na ně teprve substrát pro balkonové letničky. Vysazujte jen dobře zakořeněné sazenice i s kořenovým balem a nezapomeňte substrát přihnojit.

Zdroj informací: levnepostriky.cz; svepomoci.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 23. 3. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská