reklama

Jak bojovat proti mechu v trávníku

Někdy i přes veškerou pravidelnou péči o trávník narazíte na problém zvaný mech. Tento nevítaný návštěvní dokáže natropit na vašem trávníku nemalé škody, protože postupně vytlačuje travnaté lochy. Proto je důležité vědět, jak se jej účinně zbavit a co dělat, aby se na vašem trávníku do budoucna nevyskytoval.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Mech v trávníku dokáže potrápit nejednoho zahrádkáře, poradíme jak jej odstranit (Zdroj: Šárka Miškovská)

Co je vlastně mech?

Mech je velmi primitivní stálezelená rostlina, která se vyskytuje na všech sedmi kontinentech v 12 500 uznaných druzích a patří k nejstarším pozemským rostlinám na světě. Objevuje se nejen na zahradách, ve městech horách, ale i v lesích. Souvislé koberce tvoří na trouchnivějícím dřevě, na kmenech stromů, na kamenech nebo skalách. Mech je více podobný rodům kapradin než rostlinám, protože se nerozmnožuje semeny, ale prostřednictvím spor.

Mech je jednou z nejstarších rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mech je jednou z nejstarších rostlin

Mechu se daří všude tam, kde má malou nebo vůbec žádnou konkurenci. Díky absenci kořenů nečerpá mech živiny ze substrátů, na kterých roste. Postačí mu kyselá, chudá a zhutnělá půda, která má dobré odvodnění a cirkulaci vzduchu. Nejznámější jsou prutník stříbřitý (Bryum argenteum), rohozub nachový (Ceratodon purpureus) nebo baňatka obecná (Brachythecium rutabulum). Rozvoji mechu v trávě přispívají příliš teplé zimy. Na nedostatek vláhy reaguje mech tím, že velmi rychle roste, postupně zasychá a odumírá. Na holých místech se velmi daří plevelným druhům vyšších rostlin.

Likvidace

V boji s mechem jsou březen se začátkem dubna ideálními měsíci. Pro zbavení nevítaného hosta je potřeba trávník provzdušnit. Použijte hrábě na trávu, kterými celou plochu upravte.

Na malou plochu můžete využít hrábě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na malou plochu můžete využít hrábě

U velkých ploch použijte vertikutátor, který vám s provzdušněním pomůže. Další možností je vypichování mechu z trávníku, které spočívá v odstranění místa výskytu mechu odstranění všech jeho částí. Poté je nutné místo přihnojit dusíkem a u větších ploch dosít trávní směs. Přítomnost mechu v trávníku upozorňuje na skutečnost, že je půda překyselená.

Vertikutátor pomůže trávník provzdušnit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikutátor pomůže trávník provzdušnit

Hnojivo z vápenatého ledku vám pomůže zneutralizovat půdu a dodá jí zároveň i potřebné živiny. Ideální je hnojit půdu jednou za měsíc po dešti. S tímto postupem máte šanci se mechu zbavit. U trávního porostu, který je prorostlý mechem a plevelem, pomůže některý herbicid. Tento postup je však nutné spojit s přeoráním půdy, jejím zkypřením a vysetím nového trávníku. Herbicidy se zelenou skalicí fungují jen nárazově, k úplnému vyhubení mechu je účinnější využít přípravky fungující na inhibitorech fotosyntézy. Přípravky se většině případů aplikují v zálivce nebo postřikem.

Prevence

Mulčování posečené trávy, které je v poslední době velmi oblíbené, vede při nesprávné provedení k podpoře tvorby mechu. Velké množství travní hmoty brání živinám vsakování do trávníku, a tím se podporuje kyselost půdy. Z tohoto důvodu není vhodné využít veškerou posekanou trávu k mulčování. Ideální je střídat mulčování s odklízením posečené trávy. V průběhu vegetační sezóny mulčování raději vynechte, nebo značně omezte. Prořezávejte stromy a keře, které mohou více zastiňovat trávník. V těchto místech sekejte trávu nakrátko do 3 cm a vysaďte travní směsi, které odolávají stinnějšímu prostředí. Na místech, kde se po dešti usazuje voda, proveďte provzdušnění vidlemi s dutými hroty, tím se bude voda lépe do půdy vsakovat.

Mech dokáže v trávníku vtvořit nevzhledná místa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mech dokáže v trávníku vtvořit nevzhledná místa

U malých trávníku postačí probodávání hroty, které mírně šikmo nakloňte, tím vyzdvihnete trávník bez jeho poškození a podpoříte růst kořenů do hloubky, protože vytvoříte trhliny v půdě. Hloubková vertikutace též nazývaná skarifikace se provádí do hloubky trávníku 5-20 cm speciálním strojem opatřeným silným motorem a odolnými noži. Po tomto zásahu je nutné trávník ošetřit přípravky proti mechu, odstranit plstě a stařinu a vyrovnat povrch drnů. Trávník je po tomto zásahu nutné upravit zarovnáním povrchu písčitou směsí, která se skládá z šesti dílů středně jemného písku a jedním dílem rašelinové náhražky, rašeliny nebo listovky.

Snažte se substrát shrnovat smykem nebo smetením kartáčem tak, aby se propadl až povrch půdy do všech otvorů po propíchnutí vidlemi. Kyselost půdy upravte na požadovaných cca 6-6,5 pH uhličitanem vápenatým nebo ledkem vápenatým. Samozřejmě trávník dostatečně pravidelně hnojte.

Zdroj informací: kokedamy.cz; drevostavitel.cz; agrostis.cz

Publikováno: 30. 3. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská