reklama

S ochranou proti slimákům začněte již na jaře

Teplá zima a relativní dostatek vláhy ve spojení s častějšími srážkami. To jsou dva aspekty, které velmi výrazně nahrávají masivnímu výskytu slimáků. Dříve, než se s nimi pustíme do boje, ale vyzkoušíme nejprve ekologický způsob zahrádkaření a podíváme se na prevenci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimák je významný škůdce, vyplatí se ale bojovat prevencí nebo šetrnými prostředky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slimáci jsou pro pěstitele doslovnou pohromou. Kolikrát jste už v posledních letech zažili, že vám těžce poškodili vzcházející výsevy nebo nedávno zasazené rostliny, které jste si velmi pečlivě předpěstovali? Malý hnědý tvor se rozšířil takovým stylem, že je s ním nutné bojovat nejlépe prevencí, a to hned od časného jara.

Dobrou prevencí je časté kypření záhonků, prostor pod ovocnými stromy a všude možně mezi rostlinami. Tím zničíte nejen vajíčka, zároveň ale můžete vypátrat i dospělé nebo mladé jedince. Slimáci se schovávají v půdě, pod kameny, hromadou větví nebo plotem, kde je vysoká tráva. K večeru, když už je teplo a padne rosa, začnou vyrážet za potravou a právě tehdy způsobí největší škody.

Lichořeřišnice je krásná a léčivá rostlina, kterou slimáci obejdou obloukem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lichořeřišnice je krásná a léčivá rostlina, kterou slimáci obejdou obloukem

Nezapomeňte, že na zahradě je nutné odklidit spadané listí, zbytky trávy a další hromádky materiálu, které pro slimáky představují vítaný úkryt. Pokud některý z materiálů na hromádce necháte, každý den v podvečer se pod materiál podívejte a slimáky sesbírejte. Stačí i taková drobnost jako prkno položené někde v rohu zahrady, uvidíte, kolik škůdců pod ním každý den naleznete. V průběhu roku sekejte kolem zahrádky a ploch s užitkovými plodinami trávník nakrátko, tam se slimáci vyskytují jen výjimečně.

Kolem záhonů udělejte bariéru ideálně z rostlin, které slimáky odpuzují svým pachem. Například rozchodník, zvonek nebo dokonce léčivá lichořeřišnice, ty patří k účinným přírodním zbraním proti slimákům. A i když například afrikány mají svůj typický pach, tak mladé rostliny slimáci nemilosrdně sežerou. Ze sypkých materiálů využijte například popel nebo písek, ale toto řešení funguje jen za suchého počasí. Vhodné jsou i dřevěné piliny.

Při využití návnad používejte ty ekologické, na bázi fosforečnanu železitého
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při využití návnad používejte ty ekologické, na bázi fosforečnanu železitého

A co se sesbíranými jedinci? Sice to zní drasticky, ale můžete je utopit ve sklenici s vodou nebo pivem, spařit horkou vodou nebo na zahradu vypustit indické běžce, ty slimáky spolehlivě zlikvidují. Vajíčka na povrchu půdy nevadí, velmi často se stávají stravou drobného ptactva.

V minulých letech se hojně rozšířily granule pro chemickou ochranu před slimáky. Jejich nevýhodou bylo, že hynoucí jedinci za sebou nechávali slizové cestičky. Dnešní ochrana v rámci dostupných přípravků spočívá ve využití parazitických hlístic nebo ekologických peletek, které obsahují fosforečnan železitý. V obou případech dochází k úhynu slimáků, ale nenajdete slizové cestičky, ani mrtvé jedince.

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 24. 3. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček