reklama

Zahrada, u které se nepředřete, a přesto vás potěší

S bezúdržbovou zahradou se to má tak trochu jako s perpetuem mobile nebo elixírem věčného mládí. Je to mýtus, kterému občas nějaký zahrádkář - začátečník podlehne často i pod vlivem méně důvěryhodných reklam nebo nejrůznějších „odborných“ rad. Pokud ale nemáte dostatek času na úpravu své zahrádky, a přesto toužíte po troše zeleně a květin, vydejte se cestou zahrady nízkoúdržbové, která je přesně to pravé pro vás.

K nízkoúdržbové zahradě mají blízko jednoduše upravená venkovská zákoutí (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bezúdržbová, správněji tedy nízkoúdržbová, zahrada je postavena na jednoduchém členění celkové kompozice a výběru vhodných květin a dřevin. To vše pak doplníte trávníkem a prvky, jako jsou chodníčky, zídky nebo obruby záhonů.

Moderně i v tradičním hávu

Navrhnout zahradu tohoto typu zvládnete sami, ale pokud hodláte zvelebit větší pozemek, pak se vyplatí požádat alespoň o konzultaci zahradního architekta. Ten vás nejspíš nasměruje buď k zahradě moderní s minimalistickým vzhledem, kdy je prostor rozčleněn do větších ploch a osázen i relativně nízkým počtem rostlinných druhů. Druhou variantou je tzv. přírodní zahrada, která se hodí především k venkovským stavením, protože je postavena na myšlence přizpůsobit její vzhled okolní přírodě.

Trvalky našich babiček jsou vhodnou volbou, protože nepotřebují přílišnou péči a ještě vytvářejí půvabná zákoutí
Trvalky našich babiček jsou vhodnou volbou, protože nepotřebují přílišnou péči a ještě vytvářejí půvabná zákoutí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vždy se držte zásady, že méně znamená více. Nemůžete být soběstační v produkci vlastní zeleniny a ovoce, pokud chcete mít bezúdržbovou zahradu. A stejně tak se jen těžko můžete těšit na pěstování teplomilných a exotičtějších rostlinných druhů.

Vhod přijdou květiny našich babiček 

Především si zjistěte, jaký typ půdy máte na svém pozemku, a tomu přizpůsobte i výběr druhů, které na něm vysázíte. Obecně platí, že byste měli vybírat mezi těmi, které jsou u nás doma, bez problému přezimují a nevyžadují častou a vydatnou zálivku či pravidelné sestřihávání.

Rakytník sice pochází z teplejších krajin. U nás se mu daří a ještě zajistí bohatou úrodu zdravých a chutných plodů
Rakytník sice pochází z teplejších krajin. U nás se mu daří a ještě zajistí bohatou úrodu zdravých a chutných plodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z keřů se tak budou hodit například dřišťály, šeříky, rakytníky, vajgélie nebo čimišníky. Květiny volte hlavně z rodiny trvalek, jako jsou kosatce, lupiny, kopretiny, denivky, pivoňky, hosty nebo mavuně. Oceníte i petrklíče, sněženky, bledule a hyacinty, které rozzáří už na jaře vaši zahradu nejrůznějšími barvami. Dobrou službu udělá rovněž záhonek s odolnými bylinkami včetně těch klasických jako máta, šalvěj nebo mateřídouška.

Mavuň je ideální rostlinkou, která nepotřebuje přílišné opečovávání a potěšíte s ní i hmyzí kamarády
Mavuň je ideální rostlinkou, která nepotřebuje přílišné opečovávání a potěšíte s ní i hmyzí kamarády (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na každou zahradu patří stromy, volte takové, které mají větší listy, nebo jehličnany. I u nich budete sice muset listí (ale i uschlé jehličí) hrabat, ale zabere vám to rozhodně méně času než třeba u takové břízy.

Zapomeňte na anglický trávník

Hodně prostoru věnujte trávníkům – pochopitelně nikoliv těm anglickým, ale těm, které budou mít co nejpřirozenější vzhled a nepotřebují často stříhat. Ty můžete olemovat okrasnými trávami, které vypadají pěkně i po zaschnutí.

Záhonky s květinami je vhodné ohraničit obrubníky, tráva se tak nebude rozrůstat do míst, kde ji nechcete. Do některých záhonů lze dát netkanou textílii a pokrýt ji ještě mulčem, čímž zamezíte šíření plevelu.

Vhodnými doplňky jsou nejrůznější kameny, vydlážděné chodníčky, případně neosázené plochy vysypané drobnými kamínky (opět na textilním podkladu), kam můžete umístit nějakou dekoraci. Dřevěné lavičky a plůtky pak krásně doplní kolorit zvláště venkovské nízkoúdržbové zahrady.

I v nízkoúdržbové zahradě budete občas potřebovat zahradní nůžky
I v nízkoúdržbové zahradě budete občas potřebovat zahradní nůžky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A hlavně si uvědomte, že i ta nejjednodušší zahradní kompozice občas potřebuje zásah lidské ruky, takže budete i vy potřebovat hrábě, konve, motyčky nebo zahradní nůžky.

Zdroj informací: jaksinavrhnoutzahradu.cz; abecedazahrady.cz

Publikováno: 26. 3. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová