reklama

Připravte vhodnou péčí na jaře trávník na vegetační období

Trávník, to je nedílná součást každé zahrady. Chcete mít kvetoucí luční porost nebo pěstěný pěkný trávník kolem domu? Pak vězte, že ani jeden typ nesmíte úplně zanedbat. A právě na péči o trávník po zimě se podíváme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní prořezávka trávník pročistí a zároveň otevře cestu vláze a živinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávník je živý organismus, který se neobejde bez péče. Na jeho zdravotním stavu se odráží několik neblahých faktorů. Kyselé deště, stín, málo živin a použitá technologie sečení, to jsou základní aspekty, od kterých se odvíjí jeho kondice.

Nejsnadnější péče o trávník po zimě mají majitelé ploch, kde rostou kvetoucí luční porosty. Tyto plochy se na jaře smykují, a to z důvodu roztrhání drnu a rozhrabání a zarovnání krtinců. Extenzivně pěstovaný trávník s lučními rostlinami tak vyžaduje opravdu minimum péče, protože kromě sečení není třeba hnojit, zalévat ani vyrývat rostliny, které v pěstěné ploše považujete za plevel. Pokud chcete louce přilepšit, na podzim na plochu rozhoďte rozleželý kompost, který porostu dodá živiny.

Květnatá louka je krásná, přitom vyžaduje jen málo péče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květnatá louka je krásná, přitom vyžaduje jen málo péče

Na pěstěných trávnících je ale situace jiná. Aby byl zelený koberec hustý, je nezbytná jarní vertikutace. Díky prořezání bude mít trávník dostatek vláhy a dojde i k částečnému zlikvidování travní plsti, která vzniká mezi stébly jako produkt nedokonalého sečení, mulčování a nevhodného prostředí. Vůbec nejhorší je ponechání listí na ploše přes zimu, na trávníku vzniknou nehezké hnědé skvrny, které jsou důsledkem hniloby.

Po prořezávce nezapomeňte na hnojení. K tomuto účelu poslouží speciální trávníková hnojiva, která obsahují základní škálu prvků, tedy dusík, fosfor a draslík, vhodný je také obsah vápníku pro zdravý růst. Pokud jste se rozhodli použít běžná granulovaná hnojiva typu NPK, tak je to možné jen za předpokladu, že je vlhko a použijete rozmetadlo. Při rozhozu hnojiva rukou dochází k nepřesnostem a díky tomu trávník roste nepravidelně.

Při využití hnojiv sáhněte po vhodném rozmetadlu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při využití hnojiv sáhněte po vhodném rozmetadlu

Veškerou péči provádějte tehdy, když denní teploty přesáhnou 10 °C a zelený koberec začne  růst. Také pozor na záměnu vertikutace s provzdušňováním, druhá z uvedených technologií se používá až na podzim a je vhodná hlavně tam, kde jsou kyselé půdy.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 28. 3. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček