Výsev semen rajčat je už tradičně spojován se svátkem Josefa, tedy 19. března. Víte, proč zrovna v tento den? Protože v době, kdy už budeme moci vzrostlé sazeničky rajčat přepichovat do skleníků či na záhony, bude venku již ustálená teplota a my se nebudeme muset bát, že nám sazenice pomrznou.
Výsev rajčat
Ačkoliv je rajče jedlé (Solanum lycopersicum) trvalka, pěstuje se jako jednoletka. Není to příliš náročná rostlina, dobře odolává chladu, lze ji proto pěstovat i v mírném podnebí, kde ovšem dosahuje menšího vzrůstu. Rajče je oblíbené i na českých zahrádkách.
Abychom si ale mohli v létě a začátkem podzimu pochutnávat na šťavnatých vyzrálých plodech, musíme rozhodně semena rajčat vysít. Traduje se, a zcela prakticky, že nejlepší je vysévat semena rajčat na Josefa, tedy okolo 19. března. Tak máme jistotu, že v době, kdy budeme chtít vzrostlé sazenice přesadit do skleníků nebo přímo na záhony, nám již nepomrznou.
Odrůd rajčat jsou desítky a vybrat si mezi nimi je docela oříšek. Liší se totiž tvarem, velikostí, barvou i chutí. Proto vám představíme 3 nejoblíbenější odrůdy, které se hodí na záhony a do skleníků, a 4 odrůdy vhodné i na balkony, avšak je zcela na vás, jestli jim dáte také přednost nebo mezi vaše favority budou patřit odrůdy zcela jiné.

Goldkrone
Rajče Goldkrone je velmi raná tyčková odrůda cherry rajčat, která se těší stále větší oblibě, a to zejména pro svou lahodnou chuť. Odrůda je vhodná pro pěstování ve venkovním záhoně či ve fóliovníku. Rajčátka Goldkrone mají kulovitý tvar a sytě žlutou barvu. Jejich maximální hmotnost je přibližně 20 g.
Delicano F1
Rajče tyčkové lahůdkové Delikano F1 je raná výnosná hybridní odrůda lahůdkového červeného rajčete. Plody jsou menší o hmotnosti 40 g, podlouhlého tvaru, se silnou dužninou, výbornou nasládlou chutí a příjemnou konzistencí.
Odat F1
Velmi raná hybridní odrůda datlového rajčete, určená pro pěstování na poli i v krytech. Plody jsou malé, válcovité, oranžové, velmi sladké a pevné, nepraskají a nepadají. Hmotnost plodů je 15-19 g. Odrůda je vhodná i pro nádobové pěstování.

Tomfall
Tomfall je raná odrůda keříčkového rajčete, označovaná také jako „balkonová“, protože jde o ideální převislé rajče pro pěstování v různých nádobách na terasách a balkonech. Plody jsou červené, příjemně aromatické, sladké, velmi malé, kulaté a pevné.
Spencer
Spencer je polopozdní odrůda tyčkového rajčete určená zejména pro teplé i studené rychlení ve sklenících i fóliových krytech, v teplejších oblastech je možné i pěstování na poli. Osvědčená nehybridní odrůda se vyznačuje vysokou odolností vůči praskání a vynikající skladovatelností. Plody jsou středně velké, kulovité, pevné, o hmotnosti cca 30–40 g, bez žebrování a bez žíhání. Plody dozrávají najednou a lze sklízet celé vijany. Tyčkové rajče je nenáročné na pěstování.
Sonet F1
Rajče Sonet F1 je raná až poloraná tyčková odrůda rajčete, která je vhodná pro pěstování ve sklenících a v teplejších oblastech i na zeleninových záhonech. S oblibou se využívá pro studené i teplé rychlení. Plody jsou vejčitého tvaru, středně velké, s hmotností okolo 80 g.
Gallant F1
Gallant F1, raná hybridní odrůda tyčkového rajčete, je vhodná k pěstování v zeleninových záhonech, na polích i ve sklenících a pařeništích. Odrůda plodí kulatá rajčátka odolná vůči popraskání oblíbená pro jejich výtečnou chuť.

Výsev semen
I když si koupíme čerstvá semena, nebo dokonce použijeme semena přímo z plodů rajčat, může se stát, že semena prostě nevzejdou. Ne vždy jsou na vině právě semena. Hodně záleží na tom, do jakého typu substrátu budeme vysévat. Jako zajímavá novinka je tu lisovaný substrát pro výsev a množení semen.

Substrát se velmi snadno připraví pro použití. Pouze jej vybalíme z ochranné fólie, vložíme do vhodné nádoby a zalijeme 2 l studené vody. Pak už jen počkáme, až se substrát nasaje vodou a je připraven k použití.


Získaný substrát potom přesuneme do výsevních misek. Semena rajčat vyséváme mělce a jednotlivě, abychom mohli snadněji vzešlé sazeničky přepikýrovat.

Po ukončení výsevu je potřeba semena označit jmenovkami, abychom si nemuseli složitě pamatovat, co jsme si to vlastně vyseli.
Doporučujeme:
Ruční vidle na drobné sázení do nádob a práci se substrátem jsou také skvělé pro kypření, sázení a přesazování na zahradě. Použitý materiál je vysoce odolný a přitom lehký. Pracovní části nářadí lze naostřit, otvor na držadle slouží pro jeho snadné zavěšení.


Nezapomeneme dobře zalít, ale zde je nutné připomenout, že pro zalévání se absolutně nehodí běžné konvičky či jiné podobné nádoby na zalévání. Je nutné použít postřikovač, který vytvoří jemnou mlhu nebo drobné kapiláry vody. Takto rozstřikovaná voda semena nevyplaví.

Dalším šikovným pomocníkem bude minipařníček vyrobený z plastu a speciálně navržený právě pro předpěstovávání semen.

Takto vysetá semena pak pravidelně zaléváme, resp. opět rosíme a zvlhčujeme, a těšíme se na sazeničky, které budeme moci přesadit buď přímo na záhony, do skleníku, nebo pokud nemáme zahradu do pěstebních nádob na balkon.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; zahradnidum.cz; specialnizahradnictvi.cz; osiva-semena.cz; farmareni.cz; semena.cz; Fiskars
Publikováno: 31. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová