reklama

Jantarový elixír síly a zdraví pro vaši zahradu

Kyselinu jantarovou koupíte běžně v dobře zásobených lékárnách, ale také v obchodech pro zahrádkáře. Není totiž jenom lékem pro lidi, ale velmi povzbudivě působí také na zahradní i pokojové rostliny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kyselina jantarová je lékem pro naše rostliny, své jméno dostala podle známého minerálu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kyselina jantarová je přírodní organická látka nacházející se nejen v jantaru, který jí dal jméno, ale rovněž v mnoha rostlinách a v malém množství ji produkuje rovněž naše tělo. V lidské medicíně se jí využívá v doplňcích stravy na podpoření očisty jater od škodlivých látek, zároveň napomáhá dobrému spánku a posiluje celkovou imunitu. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že snižuje riziko vzniku nádorů. Tato kyselina má ale stejně blahodárný vliv na rostliny, protože podporuje jejich správný metabolismus, dodává jim sílu a zaručuje vyvážený růst a bohatou úrodu. Je to takový lék pro naše rostliny.

Kyselina jantarová je trochu zvláštní hnojivo  

Sehnat kyselinou jantarovou není nic obtížného, dostupná je v zahradnictvích, ale také v lékárnách a na internetu, kde vyjde cenově výhodněji než ve specializovaných zahrádkářských prodejnách. V péči o rostliny je vhodnější obstarat si její čistou formu, která je zcela rozpustná ve vodě na rozdíl od některých farmaceutických preparátů, do nichž se někdy přidávají další látky jako glukóza, mastek nebo škrob.

Zálivka kyselinou jantarovou je vlastně jednorázovou záležitostí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zálivka kyselinou jantarovou je vlastně jednorázovou záležitostí

Občas se můžete setkat s informací, že tato kyselina je vlastně pro květiny hnojivem. V podstatě je to pravda, ale její použití je trochu odlišné od běžných hnojiv, která se rostlinám a stromům přidávají do zálivky nebo zeminy pravidelně a poměrně často. V případě kyseliny jantarové se jedná spíše o jakýsi jednorázový elixír síly a zdraví.

I rostliny trpí stresem, potřebují vhodný lék

V rostlinách je tato látka zapojena do tzv. Krebsova cyklu, série chemických reakcí, díky nimž mají hodně energie a jsou dostatečně silné pro svůj zdravý vývoj a růst. Podporuje u nich také produkci chlorofylu, která jim dodává zelenou barvu a je nezbytná pro fotosyntézu.

Každý zahrádkář touží po zdravím kypící zahrádce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý zahrádkář touží po zdravím kypící zahrádce

Jejím použitím podpoříte nejen pěkný vzhled rostlin na zahradě (ale i pokojovek) a dosáhnete bohaté úrody, zároveň je zocelíte i v boji se stresem, kterému jsou vystaveny stejně jako my lidé. V jejich případě vzniká stres například častým a prudkým střídáním teplot, přílišným suchem nebo prodělanou nemocí a bojem proti škůdcům, kteří je napadli.

Někdy více, někdy méně

Forem použití kyseliny jantarové je několik. Lze ji rozředit do vody na zálivku, ale používá se rovněž na postřik listů a na namáčení semen předtím, než je dáte naklíčit. Přípravek rozpouštějte v teplé a usazené vodě, případně v malém množství horké vody, kterou pak smícháte s tou studenou.

Pokud budete mít kyselinu ve formě tablet, před rozpouštěním je nejdříve rozdrťte. Dávkování se liší podle formy a síly preparátu, tyto údaje bývají na kvalitním produktu napsány. Silnější koncentrace se používá na zálivku, ale na potírání listů nebo stimulaci semen a řízků je na místě koncentrace slabá.

Sazenice budou po jantarovém dopingu plné síly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sazenice budou po jantarovém dopingu plné síly

K potírání listů se hodí vatička, kterou namočíte v roztoku, a lehce s ní potřete listy. Semena a řízky namočte na několik hodin do slabého roztoku cca 40 ml kyseliny a 1000 ml vody. Někdy se do tohoto roztoku namáčejí kvůli posílení kořenového systému kořeny pokojových rostlin: v takovém případě stačí ponechat rostlinu ve slabém roztoku jen hodinu, maximálně dvě.

K zálivce se kyselina listová používá jednorázově, a to jednou za 2 – 4 roky. A u kaktusů se doporučuje zalít je roztokem jenom jednou. Postřik roztokem se doporučuje jako prevence před napadením škůdci nebo na rostliny, které prodělaly nějaké onemocnění. Stříkejte je slabým roztokem (například 1 tabletou rozpuštěnou ve 2 litrech vody). Postřik můžete několikrát s odstupem 14 dní opakovat, ale dbejte na to, aby ošetřené rostliny nebyly vystaveny slunečním paprskům.

Pro postřik připravte slabší koncentraci roztoku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro postřik připravte slabší koncentraci roztoku

Zacházejte s ní v rukavičkách

Kyselina jantarová je považována za poměrně silný stimulant a její složení může zvláště u citlivých jedinců vyvolat vyrážku nebo dokonce zánět kůže, takže při manipulaci s ní je na místě použití ochranných rukavic. Dbejte rovněž na to, aby se roztok nebo tablety či prášek nedostaly do rukou dětem nebo aby je nechtěla ochutnat domácí zvířata, protože v kontaktu se sliznicí trávicího a dýchacího traktu může vyvolat reakce, které vyžadují lékařské ošetření. Neponechávejte si tedy ani zbytek roztoku. Cena kyseliny jantarové není nijak závratná a její použití není tak časté, abyste museli tímto způsobem šetřit na „nesprávném místě“.

Zdroj informací: ibuilder.cz; chalupari-zahradkari.cz; vsaduidoma.com

Publikováno: 4. 4. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová