reklama

Plevel v zahrádce nevidíme rádi, bojovat s ním lze i bez chemie

Všichni neradi vidíme na zahrádce plevel. Jsou to rostliny, které se do záhonů dostanou různými způsoby a je několik možností, jak se s ním vypořádat efektivně a systematicky. V boji s plevelem bez použití postřiků je nejvhodnější prevence. Začíná už zjara a pokračujeme po celý rok. Představíme si jednotlivé techniky, díky kterým se plevelů zbavíme účinně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Systematický boj proti plevelům bez použití chemie začněte mechanickou cestou již zjara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevel se nejčastěji dostane na zeleninovou zahrádku náletem z okolních pozemků nebo z vaší louky, kde pěstujete vysoké luční porosty. Systematický boj proti plevelům začíná na záhonech kypřením, které kromě zabránění růstu plevelů brání nadměrnému odparu vody a také vyplavování živin. Kypřením začněte už brzy zjara, nakypřete si záhony, prostor mezi již rostoucími jahodami, nezapomeňte na černý úhor pod stromy nebo políčko, na kterém každoročně pěstujete nejen brambory.

Bojovat proti plevelu jde i bez chemie

Účinným prostředkem, který využívá spousta pěstitelů, je dusíkaté vápno. Jeho použití je vhodné například ve skleníku nebo na ploše, která vznikla rozrytím, a kde chcete svoji úrodu ubránit proti drobným škůdcům. Po zapravení je nutné udržovat plochu vlhkou, aby hnojivo účinkovalo. Kromě doplnění vápníku do půdy dochází v prvních dnech ke zničení semen plevelů a jejich klíčících zárodků. Ze škůdců je nejobávanější pak drátovec, který poškozuje hlízy brambor. Aplikací zhruba měsíc před výsadbou nebo výsevem, ještě když je půda vlhká po zimě, dosáhnete dobrého účinku.

Plevel v okrasném trávníku vyrýpněte lopatkou nebo speciálním vyrývačem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plevel v okrasném trávníku vyrýpněte lopatkou nebo speciálním vyrývačem

Proti plevelům dobře účinkuje i mulčování. Kolem keřů v zahradě je vhodné využít štěpku nebo mulčovací kůru, pod stromy nebo mezi řádky již vzrostlých brambor pak mulčujte slabou vrstvou posekané trávy. Při aplikování silné vrstvy pozor, rozkládající se posekaný porost zapáchá, hnije a také se stává útočištěm pro slimáky, kteří v noci vyrazí likvidovat plodiny na zahrádce.

Pravidelné kypření pozitivně účinkuje proti plevelům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné kypření pozitivně účinkuje proti plevelům

V průběhu sezóny pravidelně plevele mechanickou cestou odstraňujte vypletím. Plevel se odkládá na oddělený kompost, zřízený právě a jen pro tento rostlinný materiál. Pokud byste totiž uložili plevel do kompostu, který využíváte pro zúrodnění půdy na zahrádce, pak si plevelem velmi rychle zamoříte veškeré obdělávané plochy. A při výskytu obtížných plevelů, jako je například pýr, může vzniknout opravdu problém většího rozsahu.

Obrubník brání v prorůstání plevele do záhonů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obrubník brání v prorůstání plevele do záhonů

Dobrá je i prevence v podobě osázení nebo osetí každého volného místa rostlinami, ale s přihlédnutím k jejich vzájemné snášenlivosti. V zahrádce do volných míst vysejte například lichořeřišnici, ta odláká slimáky, hrách nebo fazole zase obohatí půdu o dusík a afrikán zlikviduje půdní háďátka.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 2. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček